Elindult a Cloud & Data Center Azure Stack Hub a T-Systemsnél. A vállalat közleménye szerint ez az első olyan szolgáltatás, amely országhatáron belülre hozza az Azure-ban tárolt adatokat. Ez a szolgáltatás olyan intézményeknek és vállalatoknak is elérhetővé teszi az Azure-t, melyek nem használhattak nemzetközi felhőszolgáltatásokat, mert jogszabályi előírások miatt az érzékeny adatokat csak Magyarországon belül tárolhatták.
A kritikus adatok többségét tárolhatják
Az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013-as törvény bizonyos érzékeny adatok tárolását csak "Magyarország területén üzemeltetett és tárolt elektronikus információs rendszerekben" teszi lehetővé. A törvény hatálya alá tartozó intézmények és cégek (államigazgatás, kormányzati szervek, bíróságok, MNB, honvédség, önkormányzatok stb.) a szolgáltatás révén mostantól már az Azure-t is felvehetik a lehetséges felhőszolgáltatók palettájára (bizonyos adatok továbbra is csak honvédelmi, diplomáciai információs célokra használt zárt célú elektronikus információs rendszerben kezelhetők).
A T-Systems szerint a szolgáltatás az adatok fizikai közelsége miatt "szünetmentes" hozzáférést és gyors válaszadási időt biztosít. Emellett az adatközpont kiemelkedő szintű kibervédelmet ígér. A vállalat közleménye szerint az első ügyfelek (az ipari és a pénzintézeti szektort képviselő vállalatok) már beköltöztek a hazai Azure-ba.
A szolgáltatást igénybe vevő szervezeteknek azonban körültekintően kell eljárniuk a szerződéskötéskor. Mint egy tavalyi Facebook-per kapcsán ismét felszínre került, az USA és az Unió közötti adatáramlás szabályozása nem áll sziklaszilárd lábakon. A európai GDPR, az amerikai Cloud Act és az együttműködést szabályozó Privacy Shield még sok ponton nem ért össze, amelyre adatvédelmi szakértők is rendre felhívják a figyelmet.
Hálózati szolgáltatásokban is erősít a T
A Telekom más oldalról is erősíti a vállalati szektornak nyújtott szolgáltatásait. A napokban jelentették be, hogy sztenderd szolgáltatásként kínálnak privát (vagy campus) mobilhálózatot nagyvállalatoknak. A szolgáltatás elsősorban az ipar 4.0-megoldásokat bevető vállalatoknak lehet előnyös: a mobil campus hálózat nagyobb rugalmasságot nyújt egy vállalatnak mind a gyártásban, mind az azt támogató logisztikában.
A Campus Network szolgáltatás keretében az ügyfelek választhatnak 4G és/vagy 5G kapcsolat, valamint a hálózatot az ügyfelek egyedi, helyi igényeire szabják (pl. lefedettség, kapacitás, adatsebesség, késleltetés, rendelkezésre állás, megbízhatóság szempontjából). A szolgáltatás a T-Systems ipar 4.0-megoldásainak is új piacot nyithat. Mint arról korábban beszámoltunk, a campus hálózat lehetőségeit 2019 ősze óta tesztelik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak