Inspiráló munkakörnyezet, kreatív szakmai kihívások és csak ezután következne a bér? Utánajártunk, mit várnak el a hazai IT-szakemberek a mai munkaerőpiacon?

Hogyan tarthatók itthon, illetve hogyan csábíthatók vissza a külföldre távozott IT-szakemberek – tesszük fel rendszeresen az egyre több hazai munkaadót foglalkoztató kérdést. Az attól függ, jöhetne a leegyszerűsített válasz. Manapság mit várnak el ténylegesen a munkavállalók egy munkahelytől? Számítanak-e a generációs különbségek, a sokat emlegetett Y generációval milyen kihívások jönnek, és egyáltalán hogyan kezelhetők az esetleges generációs konfliktusok? A nem akadémikus válaszért két, az IT-munkaerőpiacon is nagyon aktív céget kerestünk meg.

A legtehetségesebbek bőséggel válogathatnak az ajánlatok között

A navigációs szoftvereiről ismert, a piacon több mint egy évtizede jelen lévő NNG HR-igazgatója, Magyari Andrea folyamatosan keresi az újabb és újabb csapatjátékosokat.

Magyari Andrea HR-igazgató, NNG

"A legkiválóbbak irigylésre méltó helyzetben vannak, hiszen válogathatnak a jobbnál jobb ajánlatok között, és sok esetben nem is a bér a döntő szempont. A pályázók számára kimondottan inspiráló, ha komplex technológiai probléma megoldásán dolgozhatnak, és ötletük beépülhet a termékbe. A legtehetségesebbek szenvedélyesen keresik az izgalmas, már-már megoldhatatlan feladatokat, hiszen ezek révén fejlődhetnek tovább – mondja a HR-vezető. – A legjobb szakembereknek szenvedélyük a programozás, előnyben részesítik azt a munkahelyet, ahol ezzel a szemlélettel találkoznak. Jellemző, hogy egy-egy programozói verseny is számos fejlesztőt mozgat meg."

Fontos számukra a megfelelő munkakörnyezet, eglészen addig, hogy a munkaállomások és a székek legyenek ergonomikusak. És számít az is, hogy lehetőleg természetes fényben dolgozhassanak, vagy alakítható legyen a munkakörnyezet. "Az NNG-t is programozók alapították, így pontosan tudják, mitől lesz egy fejlesztő számára vonzó egy adott munkahely” – teszi hozzá.

Van akit vissza lehetett csábítani

A GE alig néhány hónapja alapított budapesti globális fejlesztőközpontjának, a GE Digitalnak a vezetője. John Ford, korábban is egy nagy technológiai cég magyarországi leányvállalatát igazgatta, így vannak már hazai tapasztalatai. Ő is úgy látja, hogy az informatika területén dolgozók számára egyaránt fontos az inspiráló munkakörnyezet, a kreatív szakmai kihívások, a támogató csapat, a versenyképes fizetés és az értékteremtő munkavégzés.

Ezen a területen különösen igaz a folyamatos tanulás, az önfejlesztés szükségessége. Vannak olyan kollégák is, akik külföldről tértek haza, hogy csatlakozzanak a GE Digitalhoz. A vállalat azonban bizonyos szempontból különleges helyzetben ven, hiszen az amerikai nagyvállalat budapesti digitális központja is igencsak változatos pozíciókat kínál a magyar szakembereknek, akik választhatnak a szoftverfejlesztői, az adatelelemzői, a felhőtechnológiához, a vállalatirányítási megoldásokhoz, vagy az IT-biztonsághoz kapcsolódó lehetőségek közül – mondta lapunknak a vezető.

Sokan egyetértenek azzal, hogy az Y generáció, illetve a lassan már munkaerőpiacra érő Z generáció elvárásai másféle munkaadói hozzáállást is igényelnek. Ugyanakkor sokan ezt alapból vitatják.

Az NNG-nél karrierre találó mai harmincasokat Magyari Andrea tapasztalatai szerint elsősorban már nem a magas fizetés vonzza. Fontosabb számukra a folyamatos visszajelzés, az izgalmas projektek és a csapathoz tartozás igénye. Emellett azt is nézik, mennyit tudnak tanulni a nagytudású, tapasztalt kollégáktól.

A fiatalok igénylik a mentori hátteret

Az Y generációba tartozó programozóknál Magyariék azt figyelték meg, hogy nem feltétlenül a vezetői szerep a távlati karriercéljuk. Sokkal vonzóbb számukra, ha horizontális előrelépésre van lehetőségük, folyamatosan bővítve a szaktudásukat. Az NNG például ezért hozta létre a GearUp elnevezésű gyakornoki programját. Az ebben résztvevők egyrészt kapnak saját mentort, akik folyamatosan visszajelzésekkel segíti a munkájukat, másrészt rotációs rendszerben több területen is kipróbálhatják magukat.

A GE Digital a generáció igényeit figyelembe véve alakított ki rugalmas munkaidőt, valamint személyre szabott karrierprogramokat is kínál. Egészség es Olyan modern munkakörnyezetet alakítottak ki, melyek korszerűek, és figyelmbe veszik az egészségügyi követeleményeket is, a dolgozóknak van saját edzőtermük, a napközbeni kikapcsolódást pedig játszószobák biztosítják. Van igény a fiatalok körében a társadalmi felelősségvállalásra is, amihez önkéntes kezdeményezéseket várnak tőlük.

A mai harmincasok már a mobil korszak szülöttei, a mobilitás és a munkaidő szabadsága számukra alapigény. Nem véletlen, hogy a generációban tartozók közülük sokan a távmunkát, illetve a szabadúszó létet preferálják. Hamarosan eljön a folyamatosan online dologók korszaka. Ez felszámolja a hagyományos 8 órás munkaidőt. Sok kutató szerint helyét a rövidebb szakaszokra osztott, de időben széthúzódó munkaidő-beosztás foglalja el, például valaki reggel 7-8 között, majd 9-től délig, délután 2-től 5-ig, végül este 9-től 10-ig dolgozik.

Tartanak a kiégéstől

Az Y generáció tagjai már egy dinbamukusan változó munkaerőpiacra léptek ki. Számukra alapélmény, hogy többször kell munkahelyet, akár szakmát váltani. Emiatt mást jelent a karrierépítés is, nagyon fontos a pörgés – de nem a kiégés mértékéig. A munkáltatók egy része ugyanakkor még inkább csak "tanulóként" kezeli a fiatalokat. Egy nemzetközi kutatás szerint a megkérdezett fiatalok 15 százaléka állította csupán azt, hogy munkaadója az ő véleményére is kíváncsi volt azzal kapcsolatban, hogy mit lenne érdemes újítani a jövőben.

John Ford, a GE Digital vezetője

A megváltozott körülmények más képességeket és magatartást is kívánnak a munkavállalóktól. Ennek kapcsán Rab Árpád antropológus, jövőkutató a jó munkaerő kritériumaként az információéhséget és a kíváncsiságot említette első helyen. Ez az, amiben szerinte volna még mit tanulnunk a rosszabb gazdasági körülmények között élő fejlődő világbeliektől. Nem tartotta kizártnak azt sem, hogy a magyar piacról hiányzó mintegy 20 ezer informatikus feladatát távmunkában akár 20 ezer afrikai végezze el. A HR-esek is egyre jobban igazodnak ehhez: többségük egy-egy jó képességű jelentkezőt akár videointerjú alapján is felvenne.

Az X és az Y generáció által generált új munkavállalói feltételek kapcsán nemrégiben Carlos Dominguez, a Cisco alelnöke is figyelemre méltó megállapításokat tett. Mint mondta, változnak a munkavállalók képességei is. A modernebb digitális munkahelyeken már ma is megtalálhatók az ún. "supertaskerek", akik akár négy különféle eszközön is képesek párhuzamosan dolgozni. Ez a képesség a jövő egyik termelékenységjavító tényezője lehet, jelenleg ugyanis a munkavállalók többsége egyszerre maximum két-három digitális eszközt használ.

Az IBS alapító-rektora, Tamás István ugyanakkor arra is figyelmeztetett egy tavaly rendezett háttérbeszélgetésen, hogy az egyszerre több feladatra is koncentrálni képes (multitaskoló) fiatalság agya lehet, hogy be tudja fogadni a tömegesen érkező információkat, de a lelke kevésbé. Márpedig Tamás szerint ha nincs meg az összhang, annak előbb-utóbb fiziológiai következményei is lesznek, melyek például betegség formájában jelentkeznek. A negatív hatások csökkenthetők, ha az oktatás felkészíti a diákokat erre. A jövő iskolájának négy alapvető dolgot kellene megtanítani az új generációknak: tanulni, dolgozni, együtt élni a másikkal – és egyáltalán, élni.

Békés a generációk egymás mellett élése?

Bár a HR hajlamos egy-egy generáció problémájára koncentrálni, John Ford épp arra figyelemeztet, hogy a probléma már csak amiatt is összetettebb, mert egy munkahelyen több generációnak kell együtt dolgoznia. Ez egyébként Ford szerint inkább előny, hiszen minden generációnak más-más értékei és erősségei vannak. Minél színesebb esy csapat az életkor, a kulturális és szakmai háttér szempontjából, annál több tudás és tapasztalat ötvöződik a cégben. Persze ehhez kulcsfontosságú a nyitottság és a tolerancia, az egymás megismerése és a bizalmi légkör.

Ez persze szép el, ám mint arra a Coaching Team egy korábbi online kutatása felhívja a figyelmet, a magyarországi munkahelyeken nehezen találják meg a hangot egymással a különböző korosztályba tartozó munkatársak.

Öt nemzedék képviselőit vizsgálták: az 1925-1944 között születettektől az 1994 után születettekig. A válaszadók negyede kifejezetten nehézkesnek érzte a közös munkát valamelyik másik korosztályhoz tartozókkal. Nem meglepő módon a legnagyobb arányban (37 százalék) a legidősebb korosztály (veteránok) találta nehéznek az együttműködést, ugyanakkor az Y és a Z generáció tagjaiban sokkal nagyobb volt az együttműködési hajlandóság, mindössze 9, illetve 7 százalék érzett ebben nehézségeket. A felmérés szerint egyébként a harmincas és negyvenes éveikben járó kollégákkal a legkönnyebb együtt dolgozni.

Az iroda is robotizálódik

A technológiai trendek is jelentősen átalakítják a vállalatok napi működését is. Egy korábbi átfogó nemzetközi felmérésben a megkérdezettek négyötöde nem tartotta kizártnak hogy 2020-ra már ott lehetnek az irodákban a munkát segítő robot-asszisztensek. Az élet azonban erre jócskán rácáfolt – már a mi a változás tempóját illeti. Egy friss hír szerint ugyanis az egyik japán biztosítótársaságnál több tucat ember munkáját veszi át az IBM Watson mesterséges intelligenciája, innentől az számolja a biztosítottak kifizetéseit. A tokiói Fukoku Mutual Life Insurance ezzel egyrészt spórolni igyekszik, másrészt ha kell, így a munkaerőhiányt is tudja enyhíteni.

Az IBM Watson ráadásul hatékonyabban is dolgozik, mint az emberek: könnyebben és gyorsabban átlát sok ezer orvosi igazolást, elemzi a kórházi tartózkodás adatait, a biztosítottak kórtörténetét, és automatikusan kiszámolja az ügyfeleknek folyósítandó kifizetéseket.

Japánban a Nomura Research Institute előrejelzése alapján 2035-re a jelenlegi munkahelyek közel felét már robotokkal váltják ki. Az elöregedő és csökkenő népesség ugyanis ideális tesztkörnyezetet jelent a mesterséges intelligenciára épülő megoldásoknak. És nálunk?

Közösség & HR

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.