Amennyiben 2020 végéig nem születik érdemi megállapodás a digitális adóztatásról, az EU-nak egymagában kell cselekednie ebben az ügyben – idézi a Reuters Margrethe Vestagert, az EU korábbi versenyjogi biztosát, a következő ciklusban is megtartja majd versenyjogi területet, miközben hozzá kerül "A digitális korra felkészült Európa" nevű tárca ellenőrzése.
A hírügynökség a múlt hét végén szemlézte az uniós biztosjelöltek a törvényhozásnak szóló írásos válaszait, amelyben az Európai parlament kilencedik ciklusának prioritásait fogalmazták meg a fiskális szabályozás vagy a szükséges pénzügyi reformok kapcsán.
Először otthon kellene rendet tenni
A pénteken közzétett anyagban a Reuters beszámolója szerint ugyanerzt fogalmazta meg Paolo Gentiloni, a gazdaságpolitikai ügyekért felelős tárca várományosa. Az olasz biztosjelölt szerint törekedni kell majd rá, hogy az egyes kormányzatok ne vétózhassák majd meg az adóreformmal kapcsolatos uniós döntéseket, miután az elmúlt évben a digitális adóztatásról szóló EU-s megegyezés elcsúszott egy maréknyi tagállam tiltakozásán. Ide sorolta az adókijátszási és adóelkerülési gyakorlatok elleni küzdelmet is, mivel jelenleg még a (pénz)büntetések tekintetében sem létezik semmilyen koordináció az EU-s országok között.
Ahogy arról jó két hete beszámoltunk, Gentiloni nemzetközi egyezség összekovácsolását tervezi a nemzetközi internetes szolgáltatások megadóztatására, miután a francia állam és a Google is megállapodott a digitális szolgáltatásokra kivetett adók miatt kialakult jogvitában.
A leghatékonyabbnak az egységes adószabályok bevezetését tartaná az OECD, de legalábbis a G20-as államok szintjén a globális internetes szolgáltatásokról. Ennek hiányában az Unió saját adójavaslatot fog benyújtani, miközben ezzel párhuzamosan szükség lesz a társasági adózás szabályainak uniós harmonizációjára is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak