Mostanra bevett gyakorlat, hogy a tengerentúlon üzletelő orosz cégek minden eszközzel próbálják eltitkolni valódigyökereiket, ami esetenként egész jól sikerül is nekik.

Az Apple és a Google online alkalmazás-áruházaiban több ezer applikáció tartalmazza annak a Pushwoosh nevű vállalat a kódjait, amelyik a közösségi médiában és hatósági beadványokban is amerikai vállalatként jelenik meg, de valójában a szibériai Novoszibirszk városában van bejegyezve. A Pushwoosh kód- és adatfeldolgozási támogatást nyújt a szoftverfejlesztőknek, lehetővé téve az okostelefonos alkalmazások felhasználóinak profilozását vagy személyre szabott push értesítéseket kiküldését saját szervereiről.

A társaság alapítója a hírügynökség kérdésére elmondta, hogy semmiféle kapcsolatuk nincs az orosz kormánnyal, az adatokat pedig fizikailag az Egyesült Államokban és Németországban tárolják. Bár a Pushwoosh azt állítja, hogy nem gyűjt érzékeny személyes információt, és arra a Reuters sem talált bizonyítékot, hogy szabálytalanul kezelte volna az adatokat, az orosz hatóságok rákényszeríthetik a helyi cégeket, hogy adják át azokat az ottani biztonsági szolgálatoknak – ezt pedig a külföldi adattárolás sem akadályozhatja meg.

A Reuters szerint a Pushwoosh kódjait nemzetközi vállalatok, befolyásos non-profit szervezetek, sőt kormányzati ügynökségek széles skálájának alkalmazásaiba telepítették az Unilevertől az UEFA-n keresztül egészen a brit Munkáspártig és az amerikai hadseregig. Utóbbi állítólag már a tavasszal eltávolított egy ilyen alkalmazást ugyanezen aggályok miatt, és ugyanígy tett másik hét applikáció esetében az amerikai egészségügyi hatóság is, miután a hírügynökségtől értesült a Pushwoods valódi identitásáról.

Mindent megtettek, hogy amerikainak tűnjenek

A dolog egyébként nem személyes szimpátia kérdése, mert az orosz vállalat amerikai kormányhivatalokkal vagy magáncégekkel folytatott üzlete megsértheti a szövetségi kereskedelmi bizottság rendelkezéseit – állítják a Reutersnek nyilatkozó jogi szakértők. Ehhez jön még az a kormányzati felhatalmazás is, amelyik egy 2021-es végrehajtási rendelet révén szankcionálhatja az orosz technológiai szektor szereplőit, ha azokkal kapcsolatban felmerül a rosszindulatú kibertevékenység gyanúja.

A Chatham House nevű londoni agytröszt elemzője szerint a nemzetközi szankciók ellenére továbbra is jelentős számú orosz cég végez nemzetközi üzleti tevékenységet, és gyűjti a felhasználók személyes adatait. Tekintettel az ottani belbiztonsági törvényekre, az ilyen társaságok az orosz állami kiberkampányokban való tényleges részvételüktől függetlenül is megpróbálják elmaszatolni oroszországi gyökereiket. És így tesz a Pushwoosh is, mivel soha semmilyen csatornán nem tesz említést orosz kapcsolatairól.

Ezzel szemben washingtoni és marylandi címeket lobogtat, amelyeket a Reuters szerint csak küldemények fogadására használ, miközben a céget aktuálisan Thaiföldről üzemeltetik, bár ott nincs bejegyezve. A hírügynökség kutatása során kiderült, hogy a vállalat egy marketingügynökség segítségével nem létező amerikai személyek profilját is megalkotta a LinkedIn hálózatán, hogy azokkal támogassa értékesítési tevékenységét. A LinkedIn közölte, hogy a Reuters figyelmeztetése után eltávolította a fiókokat.

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.