A héten tartotta éves fejlesztői konferenciáját az SAP. Ahogy ilyen rendezvényeken szokás, a TechEden a német szoftvergyártó is a kész és félkész újdonságait vezette elő. A legnagyobb figyelmet kétségtelenül a Joule kapta. Az asszisztenst, aminek volt egy SAP CoPilot nevű, kevéssé sikeres elődje, tavaly ősszel mutatta be Christian Klein vezérigazgató.
Joule, az üzlet LLM-je
Klein a közelmúltban beszélt arról is, hogy az SAP-nak bizonyos értelemben egyszerűbb a helyzete az LLM-fejlesztésben, mint az általános célú nagy nyelvi modellt fejlesztő cégeké. Az SAP-nak ugyanis nincs szüksége hatalmas adatközpontokra és fejlesztési kapacitásra, mert MI-je az adatok jóval szűkebb – és megbízható forrásból származó – halmazával dolgozik.
Ebből adódóan a Joule jól beszéli az üzleti élet nyelvét – hangoztatták a TechEd előadói, köztük az újdonságokat bemutató boardtag, a terméktervezésért felelős Muhammad Alam (a fenti képen) –, és már támogatja az SAP leggyakrabban használt üzleti funkcióinak négyötödét. Az SAP koncepciója, hogy egyedi feladatokhoz speciális MI-ügynököket társít, melyek segítik a bonyolult üzleti munkafolyamatokat. A cég szerint az SAP MI-je a silórendszerek között is átjárást biztosít.
A konferencián két felhasználási esettel illusztrálták a Joule működését. Ha egy cég partnerével elszámolási vitába keveredik, MI-ügynök elemzi a helyzetet, és készít vitarendezési forgatókönyveket, melynek során önállóan ellenőrzi a hibás és hiányzó számlákat, az elmulasztott jóváírásokat, az elutasított vagy duplikált kifizetéseket. Vagy például segítheti a könyvelést: racionalizálja a kulcsfontosságú pénzügyi folyamatokat, automatizálja a számlák kifizetését, a számlafeldolgozást és a főkönyv frissítését úgy, hogy közben kiszúrja (és javítja) az ellentmondásokat vagy hibákat.
Jövőre az első negyedévben érkezik majd egy új adatelemzési lehetőség, az SAP Knowledge Graph, amely a Datasphere-en és a Joule-on keresztül lesz elérhető. Az eszköz feltérképezni az összefüggéseket és a kontextust a vállalat SAP-s adatterében. Ezzel az üzleti folyamatok mélyebb megértését biztosítja, ígéri a német óriás. Sőt bizonyos folyamatokat automatizál is azáltal, hogy összekapcsolja például a megrendeléseket, a számlákat és az ügyfeleket. Itt az MI-ügynök az SAP-specifikus üzleti szemantikára épít, miáltal a pontatlan vagy irreleváns eredmények kockázatát is csökkenti. A relációsadatbázis-alapú SAP Knowledge Graph a HANA Cloud platformra épül.
Újdonságok fejlesztőkre szabva
A fejlesztőknek szánt újdonságokban is a Joule-é a főszerep. Az SAP low-code platformján, a Builden például kódmagyarázattal és dokumentációkeresési funkcióval támogatja a Javában és JavaScriptben történő fejlesztést. Az Extensibility Wizard funkció révén a fejlesztők most már közvetlenül hozzáférnek a Buildhez az SAP S/4HANA Cloud Public Editionből.
Szintén fontos újdonság, hogy az SAP belső programozási nyelvét, az ABAP-ot használó fejlesztők és a fúziós csapatok zökkenőmentesen használhatják a Builden keresztül az ABAP Cloud fejlesztői eszközöket. Amikor kódot kellett írniuk, az SAP Build automatikusan elindítja az ABAP fejlesztőeszközöket és az Eclipse-t, ahol láthatok lesznek a létrehozott csomagok.
A dolognak van egy kis szépséghibája, kommentálta a bejelentést egy szakértő: Az Eclipse továbbra is asztali eszköz, és nem integrálták ebbe a Buildre épülő ökoszisztémába, ami időnként igencsak nehézkessé teszi a munkát, különösen a csapatmunkát.
Bár a várakozás nagy, a bejelentések után vegyes szakmai vélemények születtek. A többség szerint egyelőre nyitott kérdés, hogy a koncepció rövid távon beválik-e üzleti környezetben.
(Fotó: SAP News Center)
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak