Több szempontból is sikerrel kecsegtet India harmadik Hold-küldetése, a Csándráján-3 nemsokára landolhat a déli pólus közelében.

Oroszország közel fél évszázaddal az utolsó szovjet Hold-program, a Luna-24 után próbálkozott újabb Holdra szállós küldetéssel, de ami 1976-ban sikerült az automatizált szondának, az 2023-ban nem jött össze a Luna-25 küldetése során. Az orosz űrvállalat, a Roszkozmosz közlése szerint a szerkezetet az augusztus 16-án állították a Hold körüli pályára, de arról 19-én, a tervezett landolást megelőzően letért. Miután pedig sikertelenül próbáltak az útvonalán módosítani, a földi vezérlés elvesztette vele a kapcsolatot, és az irányíthatatlan űrszonda a Holdba csapódva megsemmisült.

Ilyesmi persze már máshol, így Indiában Izraelben vagy Japánban is előfordult, és az amerikai kísérletek is bővelkedtek a szerencsés vagy szerencsétlen kimenetelű balesetekben. A mostani blamázst azonban éppen a szovjetek 47 évvel korábbi siker nagyítja fel: Mihail Marov akadémikus, az orosz bolygóközi űrkutatás fő tekintélye például "utolsó személyes reményének" nevezte a Luna-25 küldetést az orosz Hold-program újjáélesztésére, és az Euronews beszámolója szerint az is presztízskérdés lett volna, hogy a leszállással megelőzzék az indiai Csándráján-3 szondát.

Az indiai űrügynökség (ISRO) ugyanis versenyt futott az oroszokkal annak elsőségéért, hogy kinek sikerül legelőször landolni a Hold déli pólusa közelében, ami a tudósok szerint a leggazdagabb a Holdon való letelepedéshez kulcsfontosságú, oxigén- és üzemanyagforrásként is felhasználható vízjégben. A jelek szerint Oroszország egyelőre kiírta magát a versenyből, a Csándráján-3 pedig kijavíthatja elődje, a 2019-ben tervezési hibák nyomán lezuhant Csándráján-2 kudarcát. Erre állítólag minden esélye meg is van, köszönhetően az időközben eszközölt technológiai fejlesztéseknek.

A Holdon is emelkednek a tétek

Az űrszonda leszállására akár ma, augusztus 23-án is sor kerülhet, ennek nyomán pedig India lenne a nagyedik olyan ország az Egyesült Államok, a Szovjetunió és Kína után, amelyik sikeresen landolt a Holdon – sőt az aktív vetélytársak között a harmadik, figyelembe véve, hogy Oroszország legújabb kori történetéből egyelőre kimarad a Holdra való visszatérés. Az ISRO illetékesei hétfőn arról tájékoztattak, hogy űrszondájuk rendszerei tökéletesen működnek, és a fizikailag is megerősített eszköz a korábbinál nagyobb potenciális leszállózónával készül a kedvezőtlen körülményekre.

Ha minden a tervek szerint halad, a Vikram nevű leszállóegység egy 57 kilós, hatkerekű rovert bocsát ki, ami mások mellett röntgenspektrométerrel vizsgálja majd át a környéket a vízjég jelenlétére utaló nyomokat keresve. A siker pedig Indiát is előrerepítheti a Holdon való állandó jelenlét megteremtéséért folytatott nemzetközi versenyben, különösen úgy, hogy az egyik rivális éppen kiejtette magát a játékból. Az Űrvilág cikke szerint egyébként a budapesti BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. is részt vesz a misszióban a földi követőállomásokon használt kommunikációs berendezéseivel, amelyekkel már a Csándráján-1 és Csándráján-2 programok során az indiaiak megbízható beszállítója volt.

Piaci hírek

CIO Hungary: még három nap az irányítás visszaszerzéséig

Száznál is több meghívott informatikai vezető részvételével és két napra elegendő szakmai programmal indul a 16. CIO Hungary konferencia, a CIO-k legrangosabb hazai szakmai fóruma.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.