Európai szinten úttörő projektnek minősül az a kezdeményezés, amely Olaszország védelmi képességeit az űrben kiépítendő felhős infrastruktúrával támogatná.

Föld körüli pályán keringő, katonai célú informatikai architektúra megvalósításának tanulmányozására kapott megbízást az olasz védelmi minisztériumtól az állami tulajdonú Leonardo. A témával kapcsolatban kiadott közlemény szerint ez az első ilyen jellegű kezdeményezés Európában.

Az angol Military Space Cloud Architecture kifejezés után röviden MILSCA-nak nevezett projekt célja, hogy az olasz kormány és a fegyveres erők számára "egy nagy teljesítményű számítástechnikai, felhő- és mesterséges intelligencia (MI) rendszert, valamint tárolási kapacitást" biztosítson közvetlenül az űrben.

A Leonardo az egyelőre kétévesre tervezett munkába együttműködő partnerként bevonja a Telespazio és a Thales Alenia Space cégeket is. Mindkettő az olasz védelmi és űrkutatási konszern és a szintén ezeken a területeken érdekelt francia Thales vegyesvállalata. A projekt első fázisában az architektúrát határozzák meg, ezt követően pedig egy digitális ikertestvér (digital twin) megalkotásával tesztelik a koncepciót.

Amennyiben megvalósul, a MILSCA olyan kulcsfontosságú szolgáltatásokat biztosíthat a rendszerére támaszkodóknak, mint a folyamatos, stabil és helyszínfüggetlen hozzáférés stratégiai adatokhoz (például kommunikációs, megfigyelési és navigációs adatok). A rendszer emellett sebességével és rugalmasságával garantálja az információk zavartalan feldolgozását és megosztását.

Volt előzménye

A most bejelentett katonai projekt előfutáraként is lehet arra az EU-s kezdeményezésre tekinteni, amelyet még bő egy évvel ezelőtt jelentettek be. Az Európai Bizottság akkor Föld körül keringő adatközpontokkal kapcsolatos megvalósíthatósági tanulmány készítésére adott megbízást. 

A Horizont Európa (ez az Unió fő kutatás- és innovációfinanszírozási programja) részeként megvalósuló kutatási projekt végső célja egy fejlett "űrfelhő" kialakítása lehet, amely egyrészt mérsékelhetné a régió károsanyag-kibocsátását, másrészt a remények szerint javitaná az EU adatszuverenitását is. A 2 millió eurós forrással gazdálkodó ASCEND kutatási projekt irányítására az EB azt a Thales Alenia Space-t választotta, amelynek neve az olasz katonai programban is felbukkan.

(Illusztráció: Cosmo műhold - Leonardo)

Cloud & big data

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.