Föld körüli pályán keringő, katonai célú informatikai architektúra megvalósításának tanulmányozására kapott megbízást az olasz védelmi minisztériumtól az állami tulajdonú Leonardo. A témával kapcsolatban kiadott közlemény szerint ez az első ilyen jellegű kezdeményezés Európában.
Az angol Military Space Cloud Architecture kifejezés után röviden MILSCA-nak nevezett projekt célja, hogy az olasz kormány és a fegyveres erők számára "egy nagy teljesítményű számítástechnikai, felhő- és mesterséges intelligencia (MI) rendszert, valamint tárolási kapacitást" biztosítson közvetlenül az űrben.
A Leonardo az egyelőre kétévesre tervezett munkába együttműködő partnerként bevonja a Telespazio és a Thales Alenia Space cégeket is. Mindkettő az olasz védelmi és űrkutatási konszern és a szintén ezeken a területeken érdekelt francia Thales vegyesvállalata. A projekt első fázisában az architektúrát határozzák meg, ezt követően pedig egy digitális ikertestvér (digital twin) megalkotásával tesztelik a koncepciót.
Amennyiben megvalósul, a MILSCA olyan kulcsfontosságú szolgáltatásokat biztosíthat a rendszerére támaszkodóknak, mint a folyamatos, stabil és helyszínfüggetlen hozzáférés stratégiai adatokhoz (például kommunikációs, megfigyelési és navigációs adatok). A rendszer emellett sebességével és rugalmasságával garantálja az információk zavartalan feldolgozását és megosztását.
Volt előzménye
A most bejelentett katonai projekt előfutáraként is lehet arra az EU-s kezdeményezésre tekinteni, amelyet még bő egy évvel ezelőtt jelentettek be. Az Európai Bizottság akkor Föld körül keringő adatközpontokkal kapcsolatos megvalósíthatósági tanulmány készítésére adott megbízást.
A Horizont Európa (ez az Unió fő kutatás- és innovációfinanszírozási programja) részeként megvalósuló kutatási projekt végső célja egy fejlett "űrfelhő" kialakítása lehet, amely egyrészt mérsékelhetné a régió károsanyag-kibocsátását, másrészt a remények szerint javitaná az EU adatszuverenitását is. A 2 millió eurós forrással gazdálkodó ASCEND kutatási projekt irányítására az EB azt a Thales Alenia Space-t választotta, amelynek neve az olasz katonai programban is felbukkan.
(Illusztráció: Cosmo műhold - Leonardo)
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak