A kriptovaluta-bányászathoz használt GPU-kon is alaposan megszedték magukat, de a mesterséges intelligenciában látják az igazi nagy lehetőséget.

Az Nvidia technológiai igazgatója, Michael Kagan a Guardiannek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy értékesebbnek tartja a vállalat termékei által biztosított feldolgozási teljesítmény egyéb felhasználásait, mint amilyen például a ChatGPT MI-chatbotjának működtetése. Mivel "a kriptográfiai cuccok párhuzamos feldolgozást igényeltek, és ebben az Nvidia a legjobb", az emberek erre a felhasználásra programozták az amerikai chipgyártó eszközeit. És bár rengeteget vásároltak belőlük, a dolog végül összeomlott, mert "nem hozott semmi hasznosat a társadalom számára. A mesterséges intelligencia viszont hoz" – olvasható az Nvidia CTO-jának értékelésében.

A vállalat nagy teljesítményű GPU-it hatalmas mennyiségben értékesítették a kriptovaluta-bányászoknak, ami egy időben hatalmas áremelkedést, készlet- és kapacitáshiányt is okozott. Az igazsághoz tartozik, hogy az Nvidia hivatalosan sosem állt be a kriptográfiai alkalmazások mögé, sőt két évvel ezelőtt még olyan szoftvert is kiadott, amelyik mesterségesen korlátozta a grafikus kártyák használatát ilyen célokra. A gyártó egy időben kénytelen volt kereskedő partnereihez fordulni, hogy azok a GeForce kártyák értékesítésénél részesítsék előnyben a preferált célközönséget, és az Nvidia eszközeit próbálják meg eljuttatni a játékosokhoz vagy az MI-kutatókhoz.

Sokkal izgalmasabb dolgot találtak

Az Nvidia egyébként a mai napig aktívan értékesít kriptobányász ​​kártyaként hirdetett GPU-kat, Kagan megjegyzései mégsem feltétlenül meglepőek. A kriptobiznisz tavaly látványos lejtmenetbe került, és sok fontos szereplőjének kellene kezdenie valamit a nyakán maradt drága, de más tekintetben jóval értéktelenebb bányászati ​célú ​hardverrel. Az Nvidia pedig a mesterséges intelligenciában látja a következő, sokkal nagyobb lehetőséget, ami nem mellesleg a befektetőket is lázban tartja. Míg az előbbi már egyszerűen csak a nagyfrekvenciás kereskedéshez hasonlítják, utóbbi új lehetőségeket nyit a saját gépek és saját programok megalkotásával.

Az Nvidia technológiai igazgatója most arról beszélt: soha nem hitt benne, hogy a kripto bármi jót tenne az emberiségnek. Saját üzletéről szólva azonban úgy fogalmazott, hogy "az emberek őrült dolgokat csinálnak, de megveszik a cuccodat, amit te el is adsz nekik. Viszont nem fogod állítani rá a cégedet, hogy támogassa az akármilyen dolgaikat." Igaz, erre már úgy sincs szükségük, hogy a kriptobiznisz az utóbbi időben ismét életjeleket mutat: Huang Zsen-hszün vezérigazgató nemrég a vállalat éves konferenciáján beszélt "a mesterséges intelligencia iPhone-pillanatáról", amikor a termékeik által hajtott generatív MI megújítja a legtöbb iparágat.

Piaci hírek

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.