Az Nvidia technológiai igazgatója, Michael Kagan a Guardiannek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy értékesebbnek tartja a vállalat termékei által biztosított feldolgozási teljesítmény egyéb felhasználásait, mint amilyen például a ChatGPT MI-chatbotjának működtetése. Mivel "a kriptográfiai cuccok párhuzamos feldolgozást igényeltek, és ebben az Nvidia a legjobb", az emberek erre a felhasználásra programozták az amerikai chipgyártó eszközeit. És bár rengeteget vásároltak belőlük, a dolog végül összeomlott, mert "nem hozott semmi hasznosat a társadalom számára. A mesterséges intelligencia viszont hoz" – olvasható az Nvidia CTO-jának értékelésében.
A vállalat nagy teljesítményű GPU-it hatalmas mennyiségben értékesítették a kriptovaluta-bányászoknak, ami egy időben hatalmas áremelkedést, készlet- és kapacitáshiányt is okozott. Az igazsághoz tartozik, hogy az Nvidia hivatalosan sosem állt be a kriptográfiai alkalmazások mögé, sőt két évvel ezelőtt még olyan szoftvert is kiadott, amelyik mesterségesen korlátozta a grafikus kártyák használatát ilyen célokra. A gyártó egy időben kénytelen volt kereskedő partnereihez fordulni, hogy azok a GeForce kártyák értékesítésénél részesítsék előnyben a preferált célközönséget, és az Nvidia eszközeit próbálják meg eljuttatni a játékosokhoz vagy az MI-kutatókhoz.
Sokkal izgalmasabb dolgot találtak
Az Nvidia egyébként a mai napig aktívan értékesít kriptobányász kártyaként hirdetett GPU-kat, Kagan megjegyzései mégsem feltétlenül meglepőek. A kriptobiznisz tavaly látványos lejtmenetbe került, és sok fontos szereplőjének kellene kezdenie valamit a nyakán maradt drága, de más tekintetben jóval értéktelenebb bányászati célú hardverrel. Az Nvidia pedig a mesterséges intelligenciában látja a következő, sokkal nagyobb lehetőséget, ami nem mellesleg a befektetőket is lázban tartja. Míg az előbbi már egyszerűen csak a nagyfrekvenciás kereskedéshez hasonlítják, utóbbi új lehetőségeket nyit a saját gépek és saját programok megalkotásával.
Az Nvidia technológiai igazgatója most arról beszélt: soha nem hitt benne, hogy a kripto bármi jót tenne az emberiségnek. Saját üzletéről szólva azonban úgy fogalmazott, hogy "az emberek őrült dolgokat csinálnak, de megveszik a cuccodat, amit te el is adsz nekik. Viszont nem fogod állítani rá a cégedet, hogy támogassa az akármilyen dolgaikat." Igaz, erre már úgy sincs szükségük, hogy a kriptobiznisz az utóbbi időben ismét életjeleket mutat: Huang Zsen-hszün vezérigazgató nemrég a vállalat éves konferenciáján beszélt "a mesterséges intelligencia iPhone-pillanatáról", amikor a termékeik által hajtott generatív MI megújítja a legtöbb iparágat.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak