A világ legnagyobb oktatási kiadója NFT-ket csinálna az elektronikus könyveiből, hogy abból is hasznot húzhasson, ha azt a vásárlói továbbértékesítik.

A brit Pearson, a világ legnagyobb, oktatási területen működő kiadója (és valaha volt legnagyobb könyvkiadója) azt tervezi, hogy az új technológiák segítségével a másodlagos könyvpiacot is lefölözi magának: a nem helyettesíthető tokenek (NFT-k) és a blokklánc segítségével szerezne részesedést saját anyagainak továbbadásából, ahogy egyre több könyv jelenik meg online formában. A Bloomberg a társaság vezérigazgatóját idézi, aki szerint az analóg világban egy-egy Pearson-tankönyvet akár hétszer is továbbértékesítenek, miközben a londoni székhelyű oktatási csoportnak csak a legelső üzletből származik bevétele.

Ezzel a papírkönyvek kapcsán nyilván nehéz bármit is kezdeni, de ahogy a tankönyvek körében szaporodnak a digitális kiadások, a vállalat változtatni szeretne ezen a gyakorlaton. Andy Bird, a a Walt Disney International korábbi elnöke és a Pearson jelenlegi vezetője szerint a digitalizáció nem csak a másodlagos piacot csökkenti, de azt is lehetővé teszi, hogy a cég az összes termékének minden eladásában részt vegyen azok teljes életciklusa során. Az egyedi azonosítóval ellátott anyagokat az elosztott főkönyvi rendszerben követnék nyomon, azt is nyilvántartva, ha azok egyik tulajdonostól a másikhoz kerülnek.

A befektetők örülnek, mások kevésbé

Az NFT-piac az utóbbi időben látványosan visszaesett a világjárvány alatti spekulációs hullámot követően, de a Pearson most a digitális piacra való átállás zálogátlátja benne, ahol már nem tankönyveket, hanem tulajdonképpen online tankönyv-előfizetéseket árulna. A kommetárok azt is kiemelik, hogy a kiadó mérete folytán ez a lépés nem csak magát a vállalatot érintené, hanem feltételezhető, hogy a többi jelentős piaci szereplőt is hasonló lépésekre ösztönözné. Az NFT-s tervekről egyébként nem árultak el konkrétumokat, de azt azért közölték, hogy már vizsgálják a következő nagy átalakulás, a metaverzum következményeit és lehetőségeit is.

Az ötlet a befektetőknek mindenképpen megtetszett, amennyiben a Pearson részvényei hétfőn 10 százalékkal erősödtek a londoni tőzsdén. A profitmaximalizálásra irányuló tervek azonban a fogyasztók körében már nem arattak osztatlan sikert, nem utolsósorban azért, mert sokan így is alig tudják finanszírozni a méregdrága tankönyveiket, ezzel pedig azt a lehetőséget is elveszítenék, hogy keressenek némi pénzt azok továbbadásával. Bár az NFT-koncepció ezen a területen sem újdonság, sőt eddig is árultak ilyen formában különféle kiadványokat, a másodlagos piac kifacsarása kellemes újdonság lesz.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.