A generatív mesterséges intelligencia eltorzíthatja a "társadalmi-politikai valóság vagy a tudományos konszenzus kollektív megértését”, sőt gyakran már most is pontosan ezt teszi – olvasható abban a tanulmányban, amelyt a társaság DeepMind MI-kutató laboratóriuma, a Jigsaw biztonsági agytröszt és a Google.org jótékonysági szervezet munkatársai jegyeznek. A 404 Media által szemlézett dokumentum érdekessége nyilvánvalóan az, hogy a Google az egyik legnagyobb szereplő a mesterséges intelligencia fejlesztésében, telepítésében és népszerűsítésében, ráadásul maga is hajlamos félig kész, hibás vagy felesleges termékekkel előállni ezen a területen.
A tanulmány mindenesetre bemutatja a generatív MI-eszközökkel való visszaélések különböző módozatait, ehhez pedig közel 200 olyan incidens elemzését végzi el, ami 2023 januárja és 2024 márciusa között jelent meg a médiában vagy kutatási anyagokban. A kutatók megismétlik azt az egyre gyakrabban hallható figyelmeztetést, hogy az új technológia gyors ütemben teszi tönkre a online információs teret a hibás vagy hamis tartalommal, és a felhasználók nagy többsége is arra használja ezeket a szolgáltatásokat, hogy a mesterséges intelligenciával létrehozott szövegekkel, képekkel és videókkal "elmossa a határt a hitelesség és a megtévesztés között".
A legfontosabb következtetés ezúttal is hiányzik
Ahogy írják, a valós visszaélések esetében is az "emberi hasonlatosság manipulációja" és a bizonyítékok hamisítása a legelterjedtebb taktika: ezek többsége a közvélemény befolyásolásában, átverésekben és a haszonszerzésre irányuló csalásokban nyilvánul meg. A generatív MI-rendszerek ráadásul egyre fejlettebbek, egyre könnyebben hozzáférhetők, és a használatuk sem igányel különösebb technikai szakértelmet igényelnek. A kutatók szerint ez túlterheli az embereket a hamisítványok megkülönböztetét célzó ellenőrzésekkel, az alacsony minőségű szintetikus tartalom tömeggyártása pedig szkepticizmust kelt a digitális információval szemben.
A dokumentum felidézi például azokat az eseteket, amikor "magas rangú személyek" úgy voltak képesek kimagyarázni a rájuk nézve kedvezőtlen bizonyítékokat, hogy azokat biztosan mesteséges intelligenciával generálták – ezzel pedig igen költségessé teszik a bizonyítást is, lerontva annak hatékonyságát. A kommentárok azonban felhívják rá a figyelmet, hogy a jelentést olvasva a csalás a technológia "rendeltetésszerű alkalmazásának" tűnik, hiszen az emberek arra használják az ilyen eszközöket, amire azok alkalmasak. Hogy mi másra jók még, az egyelőre nem teljesen világos, miközben a Google és más cégek is kényszeresen integrálják őket a termékeikbe.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak