A Google-nél manuálisan javítgatják a keresőjükben megjelenő, mesterséges intelligenciával generált összefoglalók nevetséges hibáit, amivel nem feltétlenül keltik egy piacértett termék benyomását.

A Google manuálisan távolítja el keresőjéből azokat a mesterséges intelligenciával generált eredményeket, amelyekről kiderül, hogy hamis és bizarr kimeneteket adnak a felhasználóknak. A nemrég bemutatott AI Overviews funkció az MI segítségével szintetizálja az információt, és a Google szerint válaszolni tud olyan összetettebb felvetésekre is, amelyekre bonyolult lenne válaszokat találni a hagyományos keresésekkel – ez azonban esetenként olyan javaslatokat eredményez, mint amikor a gép azt tanácsolja a netezőknek, hogy ragasztóval erősítsék a pizzájukra a csúszkáló feltéteket.

A The Verge riportja alapján azonban a hírekben megjelent hibák gyorsan el is tűntek, miután a Google gyorsan hozzálátott azok manuális eltávolításához a problémákat okozó lekérdezésekből. A társaság természetesen mindent megtesz annak érdekében, hogy megőrizze legfontosabb termékének presztízsét, bár a jeek szerint olyan toldozás-foltozásról van szó, ami nem jelent érdemi megoldást a technológia alapvető hiányosságaira. Ilyen a mesterséges intelligenciára jellemző hallucináció, vagy az, amikor az MI minimum megbízhatatlan forrásokból származtatja a válaszokat.

Egyelőre fából vaskarika az AI Overviews

A módszer nyilvánvalóan nem skálázható pontosan, figyelembe véve, hogy a Google sok milliárd keresést futtat naponta, és a lapnak nyilatkozó MI-szakértő szerint pontosan itt van az a határ, amit a fejlesztőknek nagyon nehéz lesz átlépniük. Bár a gyártók magabiztosan hangoztatják, hogy a mostani, 80 százalék körüli hatékonyságot nemsokára tényleg 100 százalékosra emelik, ez sokkal nagyobb kihívás lesz az eddigieknél. Ehhez ugyanis nem lesz elég a hatalmas mennyiségű adat feldolgozása, hanem az MI-nek szüksége lenne az emberi tényellenőrzőkéhez hasonló belátási képességekre is.

Más szóval, a megoldáshoz az általános mesterséges intelligencia (AGI) megalkotására lenne szükség. Ennek az egyelőre bizonytalan meghatározású, de az emberivel egyenértékű intelligenciának már arra is képesnek kellene lennie, hogy aránylag kevés adatból dolgozva magyarázatokat gyártson, vagyis praktikusan megértse, amiről beszél. (És így fel se merüljön, hogy ragasztót javasolhat a pizzához.) Az AGI megjelenése viszont nem holnapra és nem is holnaputánra várható, sőt egyes szakemberek szerint nem is következik a generatív MI-modellek jelenlegi fejlesztési irányából.

Arról, hogy a Google miért navigálhatja magát zsákutcába az ész nélküli MI-bevezetésekkel, itt írtunk részletesebben.

Közösség & HR

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.