A Google manuálisan távolítja el keresőjéből azokat a mesterséges intelligenciával generált eredményeket, amelyekről kiderül, hogy hamis és bizarr kimeneteket adnak a felhasználóknak. A nemrég bemutatott AI Overviews funkció az MI segítségével szintetizálja az információt, és a Google szerint válaszolni tud olyan összetettebb felvetésekre is, amelyekre bonyolult lenne válaszokat találni a hagyományos keresésekkel – ez azonban esetenként olyan javaslatokat eredményez, mint amikor a gép azt tanácsolja a netezőknek, hogy ragasztóval erősítsék a pizzájukra a csúszkáló feltéteket.
A The Verge riportja alapján azonban a hírekben megjelent hibák gyorsan el is tűntek, miután a Google gyorsan hozzálátott azok manuális eltávolításához a problémákat okozó lekérdezésekből. A társaság természetesen mindent megtesz annak érdekében, hogy megőrizze legfontosabb termékének presztízsét, bár a jeek szerint olyan toldozás-foltozásról van szó, ami nem jelent érdemi megoldást a technológia alapvető hiányosságaira. Ilyen a mesterséges intelligenciára jellemző hallucináció, vagy az, amikor az MI minimum megbízhatatlan forrásokból származtatja a válaszokat.
Egyelőre fából vaskarika az AI Overviews
A módszer nyilvánvalóan nem skálázható pontosan, figyelembe véve, hogy a Google sok milliárd keresést futtat naponta, és a lapnak nyilatkozó MI-szakértő szerint pontosan itt van az a határ, amit a fejlesztőknek nagyon nehéz lesz átlépniük. Bár a gyártók magabiztosan hangoztatják, hogy a mostani, 80 százalék körüli hatékonyságot nemsokára tényleg 100 százalékosra emelik, ez sokkal nagyobb kihívás lesz az eddigieknél. Ehhez ugyanis nem lesz elég a hatalmas mennyiségű adat feldolgozása, hanem az MI-nek szüksége lenne az emberi tényellenőrzőkéhez hasonló belátási képességekre is.
Más szóval, a megoldáshoz az általános mesterséges intelligencia (AGI) megalkotására lenne szükség. Ennek az egyelőre bizonytalan meghatározású, de az emberivel egyenértékű intelligenciának már arra is képesnek kellene lennie, hogy aránylag kevés adatból dolgozva magyarázatokat gyártson, vagyis praktikusan megértse, amiről beszél. (És így fel se merüljön, hogy ragasztót javasolhat a pizzához.) Az AGI megjelenése viszont nem holnapra és nem is holnaputánra várható, sőt egyes szakemberek szerint nem is következik a generatív MI-modellek jelenlegi fejlesztési irányából.
Arról, hogy a Google miért navigálhatja magát zsákutcába az ész nélküli MI-bevezetésekkel, itt írtunk részletesebben.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak