A témaválasztás és a szóhasználat is utalhat rá, ha valaki lelkesen terjeszti az ellenőrizetlen forrásokból származó vagy szándékosan félrevezető információt, ennek széles körű elemzéséhez viszont gépi intelligenciára van szükség.

A Sheffieldi Egyetem számítástudományi részlegének kutatói egy olyan MI-algoritmus fejlesztéséről számoltak be, ami nagy pontossággal képes előrejelezni az egyes Twitter-felhasználókról, ha azokra jellemző az ellenőrizetlen vagy hamis információ terjesztése – természetesen még azelőtt, hogy erre ténylegesen sor kerülne. A tudósok összesen 6.200 fiókból származó több mint 1 millió publikus tweetet elemeztek a természetes nyelvek feldolgozására szolgáló módszerekkel, ami segített a rendszernek feldolgozni és értelmezni a nyelvi adatokat.

A kutatás részeként a felhasználókat két kategóriába osztották: az egyikbe kerültek, akik hajlamosak voltak továbbadni a megbízhatatlan információt, a másikba pedig azok, akikre ez nem volt jellemző. A feldolgozott szövegek alapján betanított modell innentől kezdve az új alanyok esetében is képessé vált majdnem 80 százalékos pontossággal előrejelezni, ha az illető a jövőben meg fogja osztani a bizonytalan forrásokból származó tartalmakat, ami már fejlesztéseknek ebben a szakaszában is bőven túlhaladja a pénzfeldobásos eredményeket.

A vizsgálatok megmutatták, hogy az ilyen felhasználók hajlamosabbak politikai vagy vallási témákról értekezni, és az átlagosnál gyakrabban használnak nem túl szalonképes kifejezéseket. Twitter-üzeneteikben ugyancsak az átlagnál gyakrabban fordulnak elő a "liberális", a "kormány" vagy a "média" szavak (itt természetesen angol nyelvű posztokról beszélünk), mint ahogy a Közel-Kelet, Izrael és az iszlám vallás is gyakran megjeleni a tőlük származó tweetekben.

A nyugodt felhasználó a jó felhasználó

Ezzel szemben azok, akik kevéssé hajlamosak az ellenőrizetlen vagy szándékosan félrevezető tartalom megosztására, sokkal gyakrabban posztolnak személyes témákat, mint amilyenek az érzelmek vagy a barátaikkal való különféle interakciók. A megbízhatónak tekintett hírforrásokra hivatkozó felhasználókra a statisztika alapján is jellemző, hogy gyakrabban használnak jövőidőt, illetve a "hangulat", az "izgalmas" vagy a "születésnap" szavakat.

A kutatók szerint az ehhez hasonló anyagok segítségére lehetnek a Twitternek, a Facebooknak és más közösségimédia-szolgáltatóknak, hogy új megoldásokat dolgozzanak ki a dezinformáció terjesztésének akadályozására. Az eredmények ugyancsak hasznosak lehetnek a társadalomtudományok vagy a pszichológia területén, ahol nagy összefüggésekben is hozzájárulhatnak a felhasználói viselkedés jobb megértéséhez, tekintettel például a politikai indulatok és a kétes forrásból származó értesülések összefüggéseire. Az persze nem meglepő, hogy a felspannolt júzerek lelkesebben szaladnak be a málnásba, de a mostani kutatás lényege éppen az algoritmizált előrejelzés, vagyis hogy ne csak utólag lehessen megállapítani, ha valaki tényleg így viselkedett. 

Ahogy a Facebook november végén közzétett statisztikáiból is kiderült, a közösségi oldalon 10 ezer megtekintésből 10-11 esetben futnak bele a felhasználók gyűlöletbeszédnek minősített tartalmakba, vagyis az egyes bejegyzéseket vagy megosztásokat olvasva 0,10-0,11 százalékos eséllyel találkozhatnak ilyesmivel. Ahogy akkor írtuk, az esélyeket itt sem a posztok összeszámolásával, hanem véletlenszerű minták eléréseinek vizsgálatával állapítják meg, figyelembe véve abejegyzések terjedésének viralitását is.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.