Megbeszélések folytat a Broadcom a VMware felvásárlásáról, tudta meg a Bloomberg. (Az értesülést később a Reutersnek is megerősítették.) Ha összejön, ez lesz a csipgyártó eddigi legnagyobb bevásárlása: a VMware piaci értékelése jelenleg 40 milliárd dollár körül van, de ha a Broadcom meg szeretné venni, valószínűleg felárat kellene fizetnie a részvényeseknek.
A Broadcom vezérigazgatója, Hock Tan egyedi akvizíciós stratégiát alakított ki: nem a szinergiák, sokkal inkább a diverzifikálás mozgatja. Miután a Qualcomm felvásárlása meghiúsult, Tan érdeklődése a vállalati szoftverek felé fordult: 2018-ban megszerezte a CA Technologiest közel 19 milliárd dollárért, majd egy év múlva a Symantec vállalati biztonsági üzletága következett, ami közel 11 milliárdjába került a Broadcomnak.
Mint a Bloomberg megjegyzi, a Broadcom számára volt szinergikus hatása is a vállalati szoftverportfólió kiépítésének. A félvezetők széles skáláját gyártja ugyan (konzumer és ipari termékekhez egyaránt), de volt egy gyenge pontja: az adatközpont-boomból nem részesedett kellő mértékben. A szoftverekkel viszont jobban be tudott kapcsolódni ebbe a piacba is. Ahogy a Qualcom esetében, Hock Tan vezérigazgató a szoftvergyártók felvásárlásánál is mer nagyot álmodni: tárgyalt például a SAS Institute felvásárlásáról (a magántulajdonban lévő, de 2024-ben tőzsdére készülő cég értékét 15-20 milliárd dollárra becsülik), de nem sikerült megállapodni.
A felhős piac egyik kulcsszereplője a cél
Most a felhős piac egyik kulcsszereplője, a VMware a célpont. A virtualizációs megoldásokat fejlesztő vállalat az elmúlt bő másfél évtizedben az EMC és a Dell árnyékában növekedett. 2004-ben vásárolta fel az EMC, majd 2007-ben tőzsdére vitte. Az EMC-nél maradt jelentős részvénycsomag 2015-ben a Dellhez került. Tavaly azonban kivált a Dellből, bár legnagyobb részvényese Michael Dell maradt, aki a papírok 40 százalékát birtokolja.
Bár az érintett vállalatok nem kommentálták a sajtó értesüléseit, elemzők szerint a VMware jól illeszkedik Hock Tan akvizíciós stratégiájába. A vezérigazgató korábban ugyanis azzal indokolta a felvásárlások szinergikus hatását hiányoló befektetőknek a célpontok kiválasztását, hogy olyan vállalatokat érdemes megvenni, melyek a piacvezető technológiájuk révén fenntartható piaci pozícióval rendelkeznek. Így a Broadcomnak, amely megtartja ezeknek a vállalatoknak az önállóságát, csak annyit kell beléjük fektetnie, hogy képesek legyenek megtartani a vezető szerepüket.
Tant még egy dolog tolja a szoftverpiac felé: bár a globális csiphiány miatt most nagyot szakítanak a félvezetőgyártók, a Broadcom-vezér szerint ez a kegyelmi állapot már nem tart sokáig. Jóslata szerint a félvezetőipar növekedési üteme legjobb esetben is 5 százalék körülire lassul rövid időn belül. Aki pedig mást mond, álmodozik, véli Tan.
A vezérigazgató eddig jó érzékkel vásárolt. Mind a CA, mind a Symantec vállalati részlege jó befektetésnek bizonyult. A piac egyelőre nem reagált a tárgyalások hírére, mindkét cég árfolyamában csak csekély elmozdulás volt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak