A Facebook anyacégénél kifejlesztettek egy MI-alapú beszéd-beszéd fordítórendszert a hokkienhez, egy elsősorban szóbeli kínai nyelvjáráshoz, amit esettanulmányként használnának az univerzális beszédfordító megalkotásához.

A szövegfelismerés a mesterséges intelligencia gyorsan fejlődő területe, melynek kézenfekvő alkalmazása a különböző nyelveket beszélő emberek közötti kommunikáció elősegítése, de számos más területen is hasznosnak bizonyul, mint amilyen mondjuk a megosztott dokumentumok és a hang alapú beszélgetések közvetlen fordítása. Ebbe a sorba illeszkedik a Meta Platforms MI-kutató részlegének (Meta AI) szerdai bejelentése, amely szerint elindították univerzális beszédfordító (universal speech translator, UST) projektjüket, megcélozva a valós idejű, tisztán hangalapú fordítást még az olyan nyelvek között is, amelyek nem igazán hozzáférhetőek írott formában.

A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg azt is közölte, hogy megnyitják a maga nemében még egyedülálló megoldás forrását, hogy azt minél több felhasználó vehesse igénybe minél több nyelv esetében. A Meta szerint az UST az első olyan, mesterséges intelligenciára épülő beszédfordító rendszer, amelyik megbirkózik például a hokkien nyelvvel, a Tajvanon, Kína délkeleti részén és az ázsaiai kínai diaszpórában is beszélt min egyik dialektusával. Bár a nyelvet több tízmillióan értik és beszélik, a valós idejű gépi feldolgozása nem könnyű feladat, mert ellentétben mondjuk az írásban is gyakran használt mandarin nyelvvel, a hokkien túlnyomórészt verbális.
 


A modell fejlesztői azonban a Meta közlése szerint megoldották, hogy a hokkient használók zökkenőmentesen beszéljenek az angol nyelvet használókkal, amit jelentős mérföldkőnek tartanak a globális nyelvi akadályok lebontásában. A Meta szerint a mai MI-alapú fordítási modellek a széles körben beszélt írott nyelvekre összpontosítanak, és nem fedik le az elsősorban szóban élő nyelvek több mint 40 százalékát. Az UST projekt a Meta AI-nak azokra az egyetemes beszéd-beszéd fordítási kutatásaira épít, amelyek az ilyen, értelemszerűen az interneten sem gyakori nyelveket érintik, és három kritikus, a fordítórendszerek előtt álló kihívás leküzdésére koncentrál.

Az első az adathiány, amit nem csak adatgyűjtéssel, de új módszerek alkalmazásával igyekeznek kezelni a már rendelkezésre álló adatok hasznosításában. A modellezésben további kihívásokat jelent az is, hogy egyre több nyelvet kell párhuzamosan kiszolgálni, ezen felül hatékonyabbá kell tenni az eredmények értékelését és javítását. A projekt során kutatják a nagy, címkézetlen beszédadatkészletekből való automatikus adatbányászatot az úgynevezett pszeudocímkézés alkalmazását is a gyengén ellenőrzött adatkészletek előállításánál. A hokkien feldolgozása esettanulmányként szolgál egy új, végpontok közötti megoldáshoz a képzési adatgyűjtéstől és a modellezési lehetőségektől az adatkészletek benchmarkolásáig.

A fejlesztés részletei a Meta bejelentésében »

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.