Az augusztusban felbukkant sebezhetőségek javításával együtt a licenceket is módosították, megtiltva az új teszteredmények közzétételét.

Augusztus közepén számoltunk be az Intel processzorait érintő, "L1 Terminal Fault" néven emlegetett sérülékenységekről, amelyek lényege az volt, hogy spekulatív végrehajtásnál az első szintű gyorsítótárból beolvasott, amúgy védett adatokhoz a támadók is hozzáférhettek. Ezzel lényegében ugyanaz a helyzet állt elő, mint korábban a Spectre- és Meltdown-hibák javítása előtt: egyebek mellett adatokat lehetett lopni az operációs rendszer memóriaterületéről, vagy például a vendég VM-ek hozzáférhettek a hypervisor és más VM-ek memóriájához.

A megfelelő mikrokód-javításokat időközben már bejelentették, amelyek a hypervisor frissítését és a virtualizált környezetet futtató adatközpontokban a Hyper-Threading letiltását is igényelhetik. Úgy tűnik azonban, hogy az Intel nem csak az "L1 Terminal Fault" hibákat patch-elte, hanem a CPU-k licencfeltételei is a hibákra reflektáló frissítést kaptak. Ez azért is érdekes, mert a gyártó szerint a mostani javítások nem okoznak érzékelhető teljesítménycsökkenést a Spectre- és a Meltdown-javítások utáni állapotokhoz képest – ennek ellenére az Intel most kerek perec megtiltja ügyfeleinek a benchmark eredmények vagy összehasonlító tesztek publikálását.

Ha nincs hír, az nem feltétlenül jó hír

A pontos megfogalmazás szerint a felhasználó nem tesz közzé és nem szolgáltat ki a tulajdonában lévő termékekkel kapcsolatban ilyen adatokat, és ezt harmadik fél számára sem engedélyezi. A szóban forgó változtatást elsőként szóvá tévő Bruce Perens a módosítás kapcsán kiemeli, hogy a mikrokód praktikusan minden utasítás során fut, így az Intel korlátozása a processzor teljes egészére vonatkozik – ennek nyomán egyáltalán nem alkalmazható semmilyen benchmarking, még saját szoftverek sem, ha az eredmények bármilyen formában megjelennek.

A nyílt forráskód fogalmának egyik megalkotójaként is tisztelt veterán programozó természetesen felveti, hogy a mikrokód-javítások nyomán sokan kíváncsiak lennének a processzorok teljesítményének esetleges változására, az információ megosztását azonban mostantól megakadályozza az új licencszerződés. Ez szerinte nagyobb károkat okoz, mint a patch-ek negatív következményeinek felvállalása, ugyanis innentől az ügyfelek nem tekinthetik megbízhatónak a gyártó komponenseit. (A döntés fogadtatását jól mutatja, hogy a HUP.hu például Ne vegyél Intel procit címmel számolt be az Intel lépéséről.)

Az igazsághoz tartozik, hogy ilyen licencfeltételeket nem csak az Intelnél találunk, hiszen mások mellett az Oracle adatbázisának vagy akár a Microsoft SQL Server végfelhasználói szerződésének tanulmányozásakor is ugyanilyen megkötésekre bukkanhatunk. Ennek létezik racionális magyarázata, amennyiben a gyártók megpróbálják elkerülni, hogy üzleti érdekektől vezérelt források a piac befolyásolásának szándékával, megkérdőjelezhető metodológiára épülő eredményeket tegyenek közzé a termékeikről. Ez valóban olyan károkat okozhatna, amelyek adott esetben a felhasználóknál is lecsapódnának – Bruce Perens és mások véleménye mégis az, hogy rossz lépésről és rossz üzleti magatartásról van szó, amikor már a felhasználói szerződésekben is a szólásszabadság korlátozásával operálnak.

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.