Megegyezett az IBM és a GlobalFoundries: utóbbi megveszik a Kék Óriás félvezető-gyártó részlegét, és kap mellé 1,5 milliárd dollárt. Azaz megvalósult az a faramuci adásvétel, amikor az eladó fizet, hogy vigyék a portékáját.
Augusztusban a Bitport is foglalkozott a hírrel, miszerint az IBM tárgyalásokat folytatott East Fishkill-i mikroelektronikai üzemének eladásáról. Bár a cég több potenciális vevővel is tárgyalt, a legígéretesebb az arab tulajdonú GlobalFoundries volt. A cég 2012 májusában vált le teljes egészében az AMD-ről, és még abban az évben be is indította a termelést New York-i üzemében. (És központja abban az évben költözött a fenti képen látható, szilícium ostyát idéző irodaházba.)
A nyáron amiatt álltak le a tárgyalások, mivel a két fél nem tudott megegyezni az árban. Egészen pontosan abban, hogy az üzletág mellé mennyit fizessen az IBM. Akkor az IBM 1 milliárd dolláros hozományt kínált, a GlobalFoundries pedig 2 milliárdot kért. Mostanra sikerült megegyezni félúton: az abu-dzabii központú cég megelégszik 1,5 milliárddal.
Nem ment az IBM-nek a gyártás
Az IBM jó ideje küzd az üzletággal, amelynek súlya folyamatosan csökkent: a legutóbbi pénzügyi évben a cég összbevételinek kevesebb mint 2 százalékát adta annak ellenére, hogy a saját célra gyártott chipek előállítása mellett bérgyártást is vállal. Többek között a Sony és a Microsoft játékkonzolaiba is szállított lapkákat. A két cég azonban legújabb konzolaiba mást választott, így ez az üzlet is elvesztek. A részleg éves veszteségeit 1,5 milliárd dollárra becsülik, amit 2 milliárdos bevétel mellett ért el.
Ahhoz, hogy ebből a helyzetből az IBM ki tudjon törni, nagyon sokat kellett volna költeni a gyártás korszerűsítésére. Ez azonban nem tűnt kifizetődőnek, ezért is döntöttek az amúgy is átalakuló cég vezetői az eladás mellett. Az új koncepció szerint ugyanis minden olyan területtől igyekeznek megszabadulni, amely tartósan veszteséget termel.
A gyár nem értékes, a technológia annál inkább
A GlobalFoundies érdeklődését sem a gyár, hanem a részlegben felhalmozott tudás és a szabadalmak keltették fel. Az East Fishkill-i mikroelektronikai üzemet, ami építésekor még az egyik legkorszerűbb félvezető-gyártó üzem volt, gyakorlatilag értéktelen, a GlobalFoundries-nek annál jóval korszerűbb gyártóüzemei vannak. Nincs viszont olyan fejlett technológia a birtokában, amivel nagy teljesítményű lapkákat tudna gyártani.
A két cég együttműködése gyümölcsöző lehet mindkét félnek. A IBM ugyanis már a nyáron jelezte, hogy bár a gyártástól megszabadulna, a félvezetőkkel kapcsolatos alapkutatásokra továbbra is jelentős összegeket költ: a következő öt évre 3 milliárd dollárt irányzott elő erre a területre. A félvezető-ipart manapság elsősorban az anyagtudományok hatják, melyek eredményeit felhasználva az atomi vastagságú áramkörök is előállíthatóvá válnak. Ez ugyanakkor azzal jár, hogy a gyártási technológia gyorsan avul.
Ebben a felállásban viszont mindenki arra tud koncentrálni, amihez a legjobban ért: az IBM a kutatáshoz, a GlobalFoundrie pedig a gyártáshoz.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak