Vasárnap a csőd brit technológiai szektorra gyakorolt hatásáról tárgyalt az Egyesült Királyság kormánya. Gyors beavatkozást ígértek.

Pénteken csődöt jelentett a kaliforniai Silicon Valley Bank (SVB). Ez volt a 2008-as pénzügyi válság óta az amerikai bankszektor legnagyobb csődje, amely az SVB szerepéből adódóan komoly hatással lehet az európai, mindenekelőtt a brit startup-ökoszisztémára is. Az eset ugyanis a bank londoni leányát is magával rántotta.

Az SVB kevésbé volt ismert Európában, pedig volt időszak, amikor mérlegfőösszege alapján az USA legnagyobbjai között jegyezték. Most ugyan már az első tíz közé sem férne be, szerepe mégis kulcsfontosságú: ügyfelei ugyanis főként technológiai cégek, startupok és kockázati tőkebefektető társaságok voltak – és persze üzleteltek a technológiai szektor vagyonosabb személyiségeivel is.

Az összeomlás múlt héten gyors és látványos volt. Miután a bank feje fölött lebegett a leminősítés, a vezetés kidolgozott egy mentőakciót. Az ügyfelek azonban elkezdték kivonni a betéteiket. Végül a szabályozó hatóságok, megelőzendő a probléma továbbterjedését, pénteken bezárták a bankot, és elindították a csődeljárást.

Az SVB betétesein azonban ez mit sem segített, ráadásul Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter vasárnap reggel bejelentette, hogy az állam nem dob mentőövet az SVB-nek. Pedig kaliforniai kormányzója elnöki segítséget is kért. Gavin Newsom azzal riogatta a Biden-kormányt, hogy a csőd hatására összeomolhat Kaliforniai innovációs ökoszisztémája, ami munkahelyek sokaságát sodorhatja veszélybe, és lassíthatja az USA gazdaságának motorját jelentő technológiai szektort.

Vasárnap estére némileg finomodott a központi kormány álláspontja. A pénzügyminiszter, valamint Jerome Powell Fed-elnök és Martin J. Gruenberg, a szövetségi betétbiztosítási szervezet elnöke közös nyilatkozatban jelentette be, hogy a kormány az SVB minden betétesének a pénzét garantálja, azokét is, akikre nem vonatkozik a betétbiztosítás.

De mi lesz a brit ügyfelekkel?

Mint a Politico európai kiadása írja, a brit kormány is kiemelt prioritásként kezeli a problémát, miután az SVB helyi leányvállalata is fizetésképtelenné vált. Jeremy Hunt brit pénzügyminiszter vasárnap reggeli nyilatkozatából kiderült: felvették az amerikai kormánnyal a kapcsolatot, mert szeretnék megelőzni egy 2008-as csődhullám kialakulását.

A brit kormány rövid távú célja, hogy minimalizálja a csőd negatív hatásait a technológiai ökoszisztémán belül. (Az állami beavatkozás szükségességére egyébként már szombaton figyelmeztette a kormányt a brit technológiai ipar több fontos szereplője egy közös nyilatkozatban.) Olyan tervet dolgoznak ki napokon belül, ami biztosítja a brit SVB-ügyfelek működési cashflow-szükségleteit. Hunt hangsúlyozta, a Bank of England vezetője megnyugtatta afelől, hogy az SVB nem jelent rendszerszintű kockázatot a brit pénzügyi rendszerre, de a technológiai és élettudományi szektorra jelentős hatással lehet.

Ha a britek a jelenlegi szabályozás szerint járnak el, akkor a betétesek 85 ezer font (közös számlák esetén ennek az összegnek a kétszeres) összeghatárig juthatnak a pénzükhöz.

Az SVB-csőd mellett történt azonban még egy érdekesség a hétvégén: a felügyelő hatóságok bezárták a New York-i Signature Bankot is. Janet Yellenék tegnap bejelentették: a biztosított betéteseket ugyanúgy teljes körűen kártalanítják, mint az SVB-nél, de a nem biztosított betéteseket nem. A Signature esete azért érdekes, mert a bank volt a kriptovaluta-világ egyik legnagyobb finanszírozója a közelmúltban szintén becsődölt Silvergate mellett. Utóbbi bank tavaly januárban azzal került a nemzetközi hírekbe, hogy 200 millió dollárért megvásárolta a Meta blokklánc- és kriptoinfrastruktúráját.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.