A balti ország parlamentje ellenszavazat nélkül nyitotta meg az utat a végponti kiszállítást végző önjáró miniatűr járművek előtt.

Miközben az Egyesült Államokban néhány tagállamban már általánosan engedélyezett az önjáró postásrobotok használata, Európában eddig csak önkormányzatok adtak erre különleges engedélyt. Eddig. Ugyanis az észt törvényhozás 86 képviselője 86 igen szavazattal zöld utat adott a végponti logisztika megreformálására.

Az elfogadott törvény szövege szerint a robotjárművek nem lehetnek magasabbak 1 méternél, hosszuk nem haladhatja meg az 1,2 métert és maximum 50 kilót nyomhatnak. Továbbá a gép eleje és oldala fehér kell legyen, miközben hátul megfelelő fényrendszerrel van ellátva, hogy minden napszakban és időjárási körülmény között jól kivehető maradjon. Bár a kritériumlista meglehetősen hosszúnak tűnik, de egyetlen szigorú feltételt sem tartalmaz. Egészen véletlenül az észt gyökerekkel rendelkező Starship Technologies (ST) eszköze könnyűszerrel teljesíti a feltételeket, de a szektorban tevékenykedő többi cégnek sem okozhat komoly fejfájást a megfelelősség biztosítása.

Az utolsó néhány méter

Az észt startupot 2014-ben hozta létre a Skype két egykori alapítója. A vállalkozás hatkerekes járművekkel igyekszik eljuttatni kisebb csomagokat a vevőknek. A gyalogosok között, a járdán közlekedő robotok az utat a közlekedési szabályok teljes körű betartásával, önállóan teszik meg, de a központból folyamatosan nyomon követik, hogy szükség esetén kézi vezérlésre kapcsolhassanak, vagy éppen a hangszórón keresztül kommunikáljanak a környéken lévő emberekkel.

A gépek érzékelik az akadályokat, maximum egy kocogó ember sebességével közlekednek, biztonságosan megállnak, elindulnak, és az utcán való átkelés sem okoz nekik problémát. Az elektomos motorokkal hajtott járművek hatótávolsága nagyjából 5 kilométer, és átlagosan 15-30 perc alatt képesek letudni az utat. Valahogy így:
 

 

Az ST már egy éve élesben is teszteli a rendszerét, hiszen tavaly nyáron több európai városban, pélául Londonban, Bernben és Düsseldorfban is sikerült partnercégeket megnyerni, hogy a próbakörök után végre valódi megrendeléseket kézbesítsenek a szorgosan tekerő robotok.

Már megint az észtek

Az ember mostanra már fel sem kapja a fejét arra, ha egy hír arról szól, hogy a digitalizáció témájában Észtország viszi a zászlót. A balti államban például simán lehetünk e-állampolgárok, vihetünk céget, sőt intézhetünk akár bírósági ügyeket is kizárólag elektronikus csatornákat használva. De az észtek próbáltak valamilyen kölcsönösen elfogadható megoldást találni az Uber megjelenésére. Miután az ország most már szinte teljesen átállt az e-közigazgatásra, az észtek ugyanezt szeretnék elterjeszteni az EU többi tagállamában is, ehhez ráadásul programjuk is van.

Konzumer tech

A Temu gazdája lenyomta még az Alibabát is

A gyorsan növekvő alkalmazás üzemeltetője, a PDD tavasszal tette át a székhelyét Sanghajból Dublinba, és egyelőre a szaporodó ellenőrzések sem lassítják tengerentúli terjeszkedését.
 
Hirdetés

Ráfizetünk, ha a védelmen spórolunk!

Ha a védelmen spórolunk, kiberbűncselekmény áldozatává válhatunk. A Sophos MRD (észlelő és helyzetkező) szolgáltatása védelmet nyújt.

Összeurópai szabályozás készteti a cégeket a biztonságosabb informatikai működésre, de a megvalósításhoz nemcsak technológia, hanem emberek is kellenek.
Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.