Kedd délután az Európai Parlamentben (EP) leadott 348 igen szavazattal (274 ellenében) eldőlt, hogy megújul az Unió szerzői jogokkal kapcsolatos, a közel két évtizede érvényben lévő szabályrendszere. A lépésre a támogatók szerint a technológiai haladásra való reagálás és a szerzők, alkotók érdekeinek hatékonyabb érvényesítése miatt volt szükség. Az új rendelkezésektől azt várják, hogy az kellő védelmet biztosít majd a kontinens kreatív iparágának a nagy internetes óriásokkal szemben.
A kisebbeket védenék
Több év tárgyalás, alkudozás és előkészítést követően idén februárban sikerült véglegesen megállapodni a tagállamok képviselőinek arról, hogy végül milyen formában bocsássák végső szavazásra a módosításokat. A közelgő európai választásokra tekintettel viszonylag gyorsan őröltek az uniós malmok, és a mai szavazást követően már csak a tagállamokon a sor, hogy mindezt a nemzeti szabályok szintjére is átültessék. Utóbbira két évük lesz.
A változtatások között szerepel például az, hogy az internetes vállalatoknak a jelenleginél többet kell fizetni a felhasznált tartalmak után a művészeknek, a zenészeknek és a hírszolgáltatóknak. Ugyan a cikkek rövid idézése nem minősül jogsértésnek, de a megállapodásba garanciát is építettek azért, hogy a hírgyűjtő oldalak ne élhessenek vissza ezzel az engedménnyel. Hírrészlet továbbra is megjelenhet például a Google News listáján vagy a Facebookon, de csak akkor, ha "nagyon rövid".
A kisebb platformokra és a startup cégekre ellenben enyhébb előírások vonatkoznának, mint a nagy internetes gigászokra, ezzel is támogatva azokat az egyenlőtlen küzdelemben. Ugyanakkor a Wikipediához hasonló, nem kereskedelmi célú oldalak automatikusan kívül esnének a szerzői jogi szabályzásnak alávetett tartalmak körén.
Nem mindenkinek tetszik
Bár a szavazás viszonylag kényelmes többséggel dőlt el, azért az az arányokból is látszik, hogy magában az EP-ben sem volt teljes az egyetértés az ügyben. A legnagyobb problémát a szabályozás által elrendelt szűrés technológiai megvalósítása jelenti. Ezt sokan, többek között a német szövetségi adatvédelmi biztos is csak az automatán működő algoritmusok bevetésével tartják megvalósíthatónak, ám a mesterséges intelligencia egyelőre messze van attól, hogy felismerje, mely esetekben történt jogtalan felhasználás. Például egy törvényeknek teljesen megfelelő paródiánál felhasznált tartalmat is simán kivágna a robot, ami amellett, hogy nyilvánvaló hiba, káros az internet szabadságára nézve. A szövegezés ugyanakkor kivonja a szigorítás hatálya alól a mémeket és gifeket.
A téma egy másik vetülete, hogy a kisebb cégek ilyen szűrőket nem tudnak majd fejleszteni. Az előírások betartására tehát nincs más módjuk, mint pont azokhoz az internetes óriásokhoz fordulni, akik a rendelkezésükre álló mérhetetlen erőforrásokra támaszkodva amúgy is megoldják ezt házon belül. Így viszont nemhogy javulni nem fognak az erőviszonyok, hanem még kiszolgáltatottabbá válhatnak a kicsik a nagyokkal szemben - véli például az EP zöldpárti frakciója.
Azért annyira a Google sem örül, mert a szavazást követően a cég azonnal sajnálkozó nyilatkozattal reagált. Álláspontjuk szerint az elfogadott reformok többek között jogi bizonytalanságot szülnek.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak