És lassan környezetszennyezőbb lesz bitcoint bányászni, mint aranyat. A kriptovaluta energiavámpírsága azonban hosszabb távon önpusztító lehet.

Egyszerűen nem lehet lelőni a bitcoint. Bár nehezebben jut tartósan a 60 ezer dolláros árszint fölé, mint ahogy 50 ezer fölé került, továbbra is emelkedő az árfolyamtrend, és mindenki további drágulást vár. A Finbold egy múlt heti elemzése szerint akár a 250 ezer dolláros ár sem elképzelhetetlen. A befektetők annyira rákaptak, hogy egyesek már azt pedzegeti: lassan átveheti az arany szerepét. Korábban arról írtak a pénzügyi elemzők, hogy a gyengülő dollár/euró stb. miatt a befektetők aranyba menekítették a pénzüket, most meg arról, hogy a bitcoin a menedék.

Spekulálunk, spekulálunk...

A nagy bitkoinralit sokan magyarázzák ezzel: a lakossági és az intézményi befektetők az alacsony kamatlábak miatt a kriptovalutában találták meg a dollár magasabb hozamú alternatíváját, emiatt egyfajta digitális aranyként, azaz menedék eszközként is működik. És hogy mennyire így van, azt jól mutatja a Finbold összesítése. Március közepéig a bitcoin napi kereskedési volumenének átlaga megközelítette az aranytranzakciók volumenének 40 százalékát. Az arannyal folytatott globális napi tranzakciók volumene közel 179 milliárd dollár volt, míg a bitcoin esetében meghaladta a 70 milliárdot. (A Finbold a CoinMarketCap és a Gold.org adataiból dolgozott.)

A piaci kapitalizációban egyelőre még nem ért fel erre a szintre a kriptovaluta. A jelenleg aranyban tartott befektetések értékét 11 ezermilliárd dollárra becsülik. Ezzel szemben bitcoinban egyelőre ennek "csak"  kevesebb mint tizede, ezermilliárd dollár van. Ez azonban figyelmeztető jel is lehet a befektetőknek, mert arra utalhat, írja a Finbold, hogy a főleg spekulatív jellegű befektetések történnek a kriptovalutába.

 
Finbold: Bitcoin vs Gold
Infogram


A Finbold megállapításától a befektetők akár nyugodtan is alhatnak, egy Elon Musk-tweetnek ugyanis mindig nagyobb a hatása, mint az elemzők unalmas "egyfelől-másfelől" elemzéseinek. Az ilyen megszólalások különösen fontosak a bitcoinnál, aminek a látványos raliját most már egyértelműen a nagy intézményi befektetők megjelenésével magyarázzák.

Ezzel együtt komoly kihívót kapott a nemesfém. Abban is felnőtt ugyanis az aranyhoz, hogy a befektetők már ahhoz hasonlóan a portfóliójuk diverzifikálására használják, mert nem hígíthatók vagy leértékelhetők.

Csak az a fránya CO2 footprint ne lenne...

És mindez szép és jó lenne, ha a bitcoinőrületnek ne lenne egy súlyos árnyoldala: a brutális energiaigény. A digitálisvaluta-piaccal foglalkozók már évekkel ezelőtt elkezdték pedzegetni, hogy ez probléma lehet. Egy 2016-os adat szerint abban az évben a Visa összes tranzakciójának annyi energia kellett, amennyit egy évben 50 ezer átlagos amerikai háztartás használ el. Ezzel szemben a bitcointranzakciók energiaigénye abban az évben 234 ezer háztartásénak felelt meg. És akkor még szó sem volt a jelenlegi tranzakciómennyiségről. A rendszert azonban lényegéből eredően nem a hatékonyság vezérli, hanem a bizalmatlanság, ezért minden elemét folyamatosan validálni kell, ami energiapazarló.

 
Bitcoin vs. országok energiaigénye
Infogram


A CBECI.org (Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index) modellje szerint egy év alatt több mint 80 százalékkal nőtt a bitcoin globális energiaigénye: tavaly március közepén még csak 73 TWh energia kellett egy évre vetítve a tranzakciókhoz. Most több mint 130 TRWh energiaigényt jelez a modell. A különböző modellek azonban nagyon szórnak a becslésben. A Digicomist Bitcoin Energy Consumption Indexe, amely épp a bitcoin káros környezeti hatásaira hívja fel a figyelmet, csak 22 százalékos növekedést becsült. A modell jelenleg 83 TWh-ra becsüli az évesített energiaigényt.

De ez is elég durva adat: ez nagyságrendileg közelít Finnország éves energiaigényéhez. Minden egyes tranzakció termel 97 gramm elektronikai hulladlékot, valamint 357 kg szén-dioxidot, annyit, amennyit 800 ezer (!) VISA-tranzakció vagy 60 ezer óra youtube-ozás. A Hitelintézeti Szemle 2020. márciusi számában közölt tanulmányukban [PDF] a PTE Közgazdaságtudományi Karának két docense, Bugár Gyöngyi és Somogyvári Márta arra hívják fel a figyelmet, hogy az energiaigény a villamosenergia-áraktól függően akár a bitcoin-ökoszisztéma fejlődésének a felső korlátja is lehet. Bányászni ugyanis csak addig érdemes, amíg az árfolyam meghaladja a költségeket. Egyelőre persze nem fenyeget a veszély, hogy nem érné meg beszállni az üzletbe, hiszen még magasabb energiaköltség mellett is öt-hatezer dollárért elő lehet állítani egy bitcoint. De a költségek szinte biztosan emelkedni fognak; az árfolyam pedig... Ki tudja?

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.