A Meta vezére Manhattan területéhez mérhető, 5 gigawattos MI-adatközpontot tenne válogatott tudóscsapata alá, hogy elsőként ők jelenthessék be a mesterséges általános intelligenciát.

A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg hétfői Threads-üzeneteiben ismertette a vállalat MI-adatközpontok fejlesztését célzó elképzeléseit. Az új létesítmények közül is kiemelkedne az a Louisiana államban épülő, Hyperion nevű adatközpont, ami hosszabb távon 5 gigawattnyi számítási teljesítményt biztosítana a Meta mesterségesintelligencia-laboratóriumának, de már 2030-ra is elérné a 2 gigawattos kapacitást. A Hyperion az egyik bejegyzés alapján majdnem Manhattan nagyságú területet foglalna el Richland Parish-ben, ahol a Meta már kijelölt egy 10 milliárd dolláros adatközpont-fejlesztést, a tervezett teljesítményét pedig összefüggésbe helyezi, hogy jelenleg még 1 gigawattos szuperklaszterek is csak a bejelentések szintjén léteznek.

Ennek kapcsán kiderült, hogy a Meta egy másik, ugyancsak 1 gigawattos MI-adatközpontot már jövőre munkába állítana: a posztban hivatkozott elemzés szerint az ohiói New Albanyban épülő Prometheusszal a Meta lehet az első olyan vállalat, amelyik üzembe állít egy ekkora rendszert. Hatalmas adatközponti projektekből egyébként nélkülük sincs hiány, legyen szó az OpenAI az Oracle-lel és a SoftBankkel közös Stargate programjáról vagy Elon Musk és az xAI Colossus szuperszámítógépéről. A beruházásokat a Trump-adminisztráció is bőszen támogatja, az amerikai energiaügyi miniszter éppen most jelentette be az áramellátás ehhez szükséges felpörgetését is a szén, a földgáz, a geotermikus és az atomenergia együttes felhasználásával.

Big Beautiful Adatközpont

Az Economist oldalán Chris Wright azt fejtegeti, hogy a klímaváltozás valójában nem egzisztenciális válság, hanem "a haladás mellékterméke", a legtöbb zöldenergia-politika pedig csak kirekesztést és hiányt eredményez. A zavaros fejtegetéstől függetlenül azonban tény, hogy a mesterségesintelligencia-iparág ebben a tekintetben is élvezi a szövetségi kormányzat támogatását, és a szakértők előrejelzése szerint 2030-ra az adatközpontok már az Egyesült Államok összes energiafogyasztásának 20 százalékát tehetik ki. A TechCrunch riportja alapján a Prometheus és a Hyperion együttes fogyasztása több millió háztartás áramellátásának felel majd meg, ami jelentős mennyiségű áramot és vizet vonhat el a létesítmények mellett fekvő közösségektől.

A lap felidézi a Meta egy másik adatközponti projektjét a georgiai Newton megyében, ahol máris problémákat tapasztalnak egyes otthonok vízellátásában, vagy a CoreWeave hyperscale-szolgáltató adatközpont-bővítési terveit, ami egy mozdulattal megduplázná a texasi Denton város villamosenergia-fogyasztását. Az energiaügyi miniszter kirekesztésről és hiányról szóló értekezése mellett érdemes figyelembe venni azokat a jelentéseket is, amelyek szerint az egyes országok és nagyvállalatok versenyfutásával éppen az MI mélyíti el a szakadékot a különböző régiók között. Zuckerberg bejegyzései alatt sem osztatlan a lelkesedés, a reakciókból ítélve túl nagy igénye vagy szüksége senkinek sem volt az újabb óriási adatközpontokra.

Ahogy az egyik felhasználó megjegyzi, igazi előrelépést eddig is mindig a miniatürizálás jelentett, így a pazarláson túl az innovációt illetően is "csalás" a rövid élettartamú és hatalmas fogyasztású létesítményekre épített technológia. Zuckerberg és a Meta azonban egyre jobban rápörög, hogy megelőzze az OpenAI-t, a Google-t vagy az Anthropicot az MI-versenyben. Magasan jegyzett szakemberek sorát csábítják a vállalatnál létrehozott Meta Superintelligence Lab részleghez, ahol elsőként fejlesztenék ki az emberi képességeket elérő vagy meghaladó mesterséges általános intelligenciát (AGI), a Meta vezérigazgatója pedig már több százmilliárd dolláros befektetést ígér ezen a területen, amihez szerinte elegendő tőkével is rendelkeznek.

a kép forrása: threads.com/@zuck

Cloud & big data

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.