Az elektronikai hulladék mennyiségének emelkedése és ennek a környezetre is ártalmas tömegnek a nem megfelelő kezelése egyre égetőbb globális problémaként jelentkezik. Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott felmérés például arra jutott, hogy csak idén és csak mobiltelefonokból több mint 5 milliárd készülék kerül használaton kívül.
A világgazdasági folyamatok egyik nem túl szimpatikus sajátossága, hogy a fejlett országokban keletkező e-hulladék tetemes részét nem az adott régióban tárolják és kezelik, hanem némi ellentételezés keretében "lepasszolják" azokat az elmaradottabb térségekbe.
A fentiek miatt Nigériában is egyre komolyabb méreteket ölt az elektronikai szemét mennyisége, amiből azonban egy élelmes helyi vállalkozás megpróbál előnyt kovácsolni. A Quadloop nevű cég tevékenységéről a minap a Reuters is beszámolt.
Alkatrész a szemétből
A vállalat az e-hulladékból származó alkatrészek, nyersanyagok hatékony felhasználásával állít elő új, mindennapos használatra alkalmas termékeket, például napelemes lámpákat. Ahogy a Quadloop alapítója, Dozie Igweilo a Reutersnek elmondta, az ötletet az adta, hogy világossá vált számára, hogy a megfizethető, helyben gyártott elektromos termékek iránt valódi kereslet mutatkozik, miközben az ezek gyártásához szükséges alkatrészek nem állnak rendelkezésre Nigériában.
A vállalat célja, hogy anyagainak 70 százalékát elektronikai hulladékból szerezze be. A Quadloop a kidobott régi laptopokból származó lítium akkumulátorokat hasznosítja újra napelemes lámpáihoz. Ezeket a lámpákat jellemzően kisvállalkozások vásárolják, mivel így az ország egyes régióiban egyáltalán nem ritka áramkimaradás esetén is üzemelni tudnak.
A hírügynökségi beszámolóban megszólal a Quadloop egyik ügyfele is. A fodrászként dolgozó nyilatkozó éjszakánként használja a napelemes lámpát, ami tökéletesen bevált, ráadásul így már a korábban használt lámpához szükséges üzemanyag beszerzésével sem kell foglakoznia.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak