Egészen pontosan egy ottani vállalkozás találta meg a módját annak, miként lehet újszerű módon pénzt csinálni az évente hatalmas mennyiségben keletkező elektronikai szemétből.

Az elektronikai hulladék mennyiségének emelkedése és ennek a környezetre is ártalmas tömegnek a nem megfelelő kezelése egyre égetőbb globális problémaként jelentkezik. Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott felmérés például arra jutott, hogy csak idén és csak mobiltelefonokból több mint 5 milliárd készülék kerül használaton kívül.

A világgazdasági folyamatok egyik nem túl szimpatikus sajátossága, hogy a fejlett országokban keletkező e-hulladék tetemes részét nem az adott régióban tárolják és kezelik, hanem némi ellentételezés keretében "lepasszolják" azokat az elmaradottabb térségekbe.

A fentiek miatt Nigériában is egyre komolyabb méreteket ölt az elektronikai szemét mennyisége, amiből azonban egy élelmes helyi vállalkozás megpróbál előnyt kovácsolni. A Quadloop nevű cég tevékenységéről a minap a Reuters is beszámolt.

Alkatrész a szemétből

A vállalat az e-hulladékból származó alkatrészek, nyersanyagok hatékony felhasználásával állít elő új, mindennapos használatra alkalmas termékeket, például napelemes lámpákat. Ahogy a Quadloop alapítója, Dozie Igweilo a Reutersnek elmondta, az ötletet az adta, hogy világossá vált számára, hogy a megfizethető, helyben gyártott elektromos termékek iránt valódi kereslet mutatkozik, miközben az ezek gyártásához szükséges alkatrészek nem állnak rendelkezésre Nigériában.

A vállalat célja, hogy anyagainak 70 százalékát elektronikai hulladékból szerezze be. A Quadloop a kidobott régi laptopokból származó lítium akkumulátorokat hasznosítja újra napelemes lámpáihoz. Ezeket a lámpákat jellemzően kisvállalkozások vásárolják, mivel így az ország egyes régióiban egyáltalán nem ritka áramkimaradás esetén is üzemelni tudnak.

A hírügynökségi beszámolóban megszólal a Quadloop egyik ügyfele is. A fodrászként dolgozó nyilatkozó éjszakánként használja a napelemes lámpát, ami tökéletesen bevált, ráadásul így már a korábban használt lámpához szükséges üzemanyag beszerzésével sem kell foglakoznia.

Konzumer tech

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.