Ebben az évben várhatóan 5,3 milliárd mobiltelefont selejteznek majd le a felhasználók, akik közül sokan tartják meg (és dobják ki később egy kupacban) a régi készülékeket is ahelyett, hogy újrahasznosítanák azokat. A kidobott elektromos és elektronikus berendezések problémáinak megoldását kutató WEEE Forum becslése a globális kereskedelmi adatokon alapul, és sokadszor is rávilágít az e-hulladék növekvő környezeti hatásaira, miközben felhívja a figyelmet az elektronikai szemétből kinyerhető értékes alapanyagokra, például a vezetékben lévő rézre vagy az újratölthető akkumulátorokban lévő kobaltra.
A BBC riportja a WEEE főigazgatóját idézi, aki szerint az emberek még mindig nincsenek igazán tudatában annak, hogy ezek a látszólag jelentéktelen tételek nagy értéket, összességében pedig hatalmas mennyiséget képviselnek. Miközben világszerte nagyájból 16 milliárd "okos" vagy "buta" mobiltelefon lehet az embereknél, az Európában jegyzett eszközöknek csaknem egyharmada van használaton kívül. A WEEE előrejelzése eközben az újonnan keletkezett e-hulladék mennyiségét, amibe mindent beleszámolnak a mosógépektől vagy kenyérpirítóktól a táblagépekig és a navigációs eszközökig, 2030-ra már évi 74 millió tonnára teszi.
Milliárdok hevernek a szemétben
A szervezet már tavaly is arról számolt be, hogy a 2021-ben keletkezett elektronikai szemét tömege meghaladta kínai nagy falét, és növekedésének üteme egyáltalán nem lassul. Az e-hulladék bányászatának jelentőségére ugyanakkor a globális konfliktusok, köztük az ukrajnai háború is ráirányíthatná a figyelmet, miután ezek a nemesfém-ellátási láncokat is fenyegetik. A WEEE a kihajított készülékeket fontos erőforrásnak nevezi, amelyek felhasználhatók lennének új berendezések, így szélturbinák, elektromos autókba való akkumulátorok vagy napelemek gyártásához.
A világon keletkező összes e-hulladéknak ehhez képest csak valamivel több mint 17 százalék hasznosítják újra megfelelő módon, amit az ENSZ Nemzetközi Távközlési Egyesülete jövőre 30 százalékosra emelne. Az egyik leggyorsabban szaporodó és leginkább összetett hulladékáram kezeléséhez sokkal több olyan kezdeményezésre lenne szükség, amelyek segítik és ösztönzik a fogyasztókat a használaton kívül helyezett cikkek visszaküldésében. A szervezet már 2016-ban arra jutott, hogy az elektronikai szemétből összesen 55 milliárd euró értékben lehetett volna visszanyerni aranyat, ezüstöt, palládiumot, rezet és más értékes anyagokat.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak