A profik ellen még nincs esélye, de az amatőrök szintjét gond nélkül hozza, és egyre jobban megy neki.

A robotikai kutatások egyik legfontosabb célja az emberihez mérhető sebesség és teljesítmény elérése a valós feladatok megoldásában, amihez a Google DeepMind tudósai szerint egy lépéssel közelebb vihet az általuk fejlesztett architektúra. A társaság oldalán közzétett dokumentum ugyanis egy olyan MI-vezérelt robotot mutat be, ami állítólag már emberi szintű teljesítményre képes a versenyszerű asztaliteniszben – vagyis egy fizikailag megterhelő sportban, amelyet a humán játékosok is évekig tartó gyakorlással sajátítanak el magasabb szinten.

A mesterséges intelligenciával irányított gép a cikk alapján meccsben van az átlagos amatőr játékosokkal. A teljesítményét összesen 29 robot-ember mérkőzésen értékelték, utóbbiak képzettségét a kezdő szinttől a versenyzőkig variálva. A DeepMind fejlesztése 13 meccset nyert meg a 29-ből, de ezen belül az egyes fokozatok eloszlása az érdekes: a kezdőket mind legyőzte, a profiktól kivétel nélkül vereséget szenvedett, a középhaladónak minősített ellenfelekkel szemben pedig 55 százalékos győzelmi arányt produkált, "amatőr emberi szintű" teljesítményt nyújtva.

A robot aktuális képességeit az alábbi videón demonstrálják:
 


A DeepMind szerint ez az első olyan rendszer, amelyik ilyen hatékonysággal működik, bár azt a fejlesztők is elismerik a sportolók viszonylatában, hogy a robot teljesítménye egyelőre korlátozott a reakcióidőt, az érzékelési képességket, a csavarásokat és a pörgetéseket, vagy akár a különféle pingpongütő-borításokat tekintve. Ezzel együtt az eddigi eredményeket is mérföldkőnek tekintik a robotok képességeinek fejlesztésében, mert gyors mozgásra, pontosságra és valós idejű stratégiai döntéshozatalra van hozzá szükség az emberekkel folytatott közvetlen versenyben.

Ahogy a Futurism beszámolójából kiderül, a robotok már több emberi sportágban is vitézkednek. Kínai egyetemi hallgatók már évekkel ezelőtt fejlesztettek egy olyan rendszert, ami egész elfogadhatóan tollaslabdázik, és a pingpongban is ott van az OMRON Robotics FORPHEUS nevű robotja, amelyik már a hetedik generációjánál jár. A DeepMind szerint ennél még egy lépéssel tovább mutat az MI munkába állítása annak érdekében, hogy a robot sikeresen alkalmazkodjon az ellenfelek stílusához, elemezve például, hogy melyik oldalra hajlamosak visszatenni a labdát.

Aki egy 25 perces összefoglalóra is kíváncsi a robot meccseiből, az itt érheti el a DeepMind hosszabb videóját »

a kép forrása: Atil Iscen @youtube.com

 

Konzumer tech

A tornászok és az egyszerű szavak is kifektetik az OpenAI Sora modelljét

Rászabadultak a felhasználók a ChatGPT gyártójának szétreklámozott videógenerátorára, és hamar kiderült, hogy az a kevés mozgást és még kevesebb betűt felvonultató témákban erős.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.