Múlt héten csütörtökön sikerrel debütált a Nasdaqon az Arm. A brit csiptervező cég beváltotta tulajdonosa, a SoftBank reményeit: az 51 dolláron piacra dobott részvények az első kereskedési napon 25 százalékot drágultak, és 63,59 dolláron zártak. Ezzel a cég megközelítette a 61 milliárd dolláros értékelést. A részvények mintegy 90 százaléka továbbra is a SoftBank tulajdonában van.
Az Arm piaci helyzete stabil, erről árulkodnak az IPO előtt kiadott pénzügyi eredményei is. Mindössze 1 százalékkal estek vissza a bevételei, elsősorban az okostelefon-piac lassulása miatt.
A vállalat pénzügyi igazgatója, Jason Child arról beszélt a CNBC-nek adott interjújában, hogy a cég a jogdíjak növekedésére koncentrál. A vállalat 2022-es bevételeinek kétharmada, közel 1,7 milliárd dollár ebből származott. De a legérdekesebb, hogy a jogdíjbevételék felét az 1990 és 2012 között kiadott termékekből szedik be. A pénzügyi igazgató szerint ez az egyik legjobb üzleti modell, mert olyan, mint a Beatles-katalógus, költeni nem kell rá, csak termeli a pénzt.
A jövő pedig fényes, hiszen olyan stratégiai befektetők jelzik a félvezetőiparban a vállalat megkerülhetetlenségét, mint az Apple (amellyel szeptember elején 2040-en is túlmutató együttműködési megállapodást kötöttek), az AMD, a Cadence, a Google, az Intel, az Nvidia, a Samsung, a Synopsis vagy a TSMC.
Az MI-piacon keresik a pénz helyét
A többségi tulajdonos SoftBank gondolatban már el is költötte a pénzt, amit az Arm IPO-ja közvetlenül és közvetve termelt – legalábbis a Financial Times értesülése szerint. A brit üzleti lap a hétvégén arról írt, hogy Szon Maszajosi (vagy angolosan: Masayoshi Son, cikkünk nyitóképén) már a következő nagy dobását tervezgeti, és a mesterséges intelligencia területén keres felvásárlási célpontokat.
Ahogy a félvezetőipari befektetéseit sem aprózta el, úgy az MI-piacon is olyan cégekben gondolkodik, mint az OpenAI. A lapnak két, Szonhoz közeli forrás is megerősítette: a SoftBank vezére tízmilliárdokat szeretne MI-be fektetni, és egyik kiszemeltje a Microsofthoz ezer szálon kötődő vállalat. Állítólag nem feltétlenül ragaszkodna a vállalat száz százalékához, a széles körű stratégiai partnerség is szerepel Szon forgatókönyvei között.
De vizsgálnak alternatív lehetőségeket, például a ChatGPT közvetlen riválisait, valamint felmerült célpontként az egyesült királyságbeli Graphcore is, amely speciális MI-csipeket gyárt.
A SoftBank a Financial Times megkeresésére csupán annyit reagált, hogy pletykákat nem kommentálnak. Az OpenAI nem volt hajlandó nyilatkozni, míg a Graphcore tagadta, hogy ajánlatot kapott volna a SoftBanktól. Ami az OpenAI-féle forgatókönyvet illeti: Szon maga árulta el, hogy a ChatGPT lelkes felhasználója, és szinte minden nap beszél az OpenAI vezérigazgatójával, Sam Altmannel, akit az egyik legfontosabb embernek tart a Földön. Az OpenAI egyébként üzleti partnerséget kötött a SoftBank mobil részlegével, hogy kiszolgálja azokat a japán cégeket, amelyek generatív mesterséges intelligenciára épülő megoldásokat, például chatbotokat szeretnének bevezetni, de dolgozik a ChatGPT japán megfelelőjén is.
Mint az üzleti lap megjegyzi, forrás most biztosan lenne egy újabb nagy dobásra: egyrészt az Arm tőzsdére vitele közel 5 milliárd dollárt hozott (állítólag még a tanácsadók is 84 millió dollárt kerestek az üzleten). A vállalat SoftBank-tulajdonban maradó része pedig kiváló hitelfedezet egy újabb jelentős befektetés finanszírozásához.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak