Az iOS 14.5 megjelenésével élesedő App Tracking Transparency rendszer szigorításaihoz villámgyorsan igazodott a marketinges dollárok útja.

Cupertino némi halogatást követően idén áprilisban élesítette azt a megoldását, amely minden App Store-ban forgalmazott alkalmazásnak kötelezővé teszi, hogy közvetlen kérdés formájában kérjen engedélyt a felhasználótól arra, hogy utóbbit appokon átívelően lehessen online követni. Mindez leginkább a hirdetési piac számára fontos, hiszen a reklámüzeneteket így tudják a lehető legpontosabban eljuttatni a kívánt célközönséghez.

A The Wall Street Journal friss beszámolója szerint a mobil felületeken futó kampányoknál máris meglátszik az App Tracking Transparency (ATT) bevezetésének hatása. A lap a Branch Metrics előzetes statisztikáira hivatkozva arról ír, hogy az Apple mobil operációs rendszerét (iOS) használók kevesebb mint harmada engedélyezi a programok fejlesztőinek a digitális nyomkövetést. Ennek egyenes következménye pedig az lett, hogy a korábbinál sokkal pontatlanabbul lehet lőni az iPhone- és iPad-tulajdonosokra.

Mindezt hűen lekövették a különböző mobil platformokra fordított reklámköltések. Az Apple rendszerében július elejére nagyjából harmadával zsugorodtak a hirdetési pénzek az egy hónappal korábbi állapothoz képest. Ezzel párhuzamosan az androidos telefonokon felpezsdült az élet, a hirdetők ugyanis több mint 10 százalékkal költöttek többet a Google operációs rendszerén futó készülékeken. Legalábbis erre jutott a reklámpiaci analitikával foglalkozó Tenjin elemzése.

Mindenki véd valakit (de főleg a saját pénztárcáját) 

Az Apple szavakban mindig kényesen ügyelt arra, hogy felhasználóinak a magánéletét maximálisan védi. Tim Cook vezérigazgató például már pár éve is arról beszélt, hogy az lenne a legjobb, ha az USA-ban is bevezetnék a GDPR-t. Hivatalosan az eredetileg az iOS 14-re beígért ATT-re is természetesen az ügyfelek bizalmas adatainak védelme miatt volt szükség.

A felhasználók digitális nyomkövetéséből élő vállalkozásoknak nyilván nem tetszik, ha veszélybe sodorják legfontosabb bevételi forrásukat, a hirdetések értékesítését. A Facebook például újsághirdetésekben aggódott a kisebb cégek és az alkalmazásfejlesztők tönkretétele, az internet és az emberek életminőségének rombolása, illetve az Apple kapzsisága miatt. Más kérdés, hogy a tavaly nagyságrendileg 200 milliárd dollárt megmozgató mobil hirdetési piac jelentős részén éppen a Facebook és a Google osztozik. Tehát ha valamit igazán félt Mark Zuckerberg vállalata, az a saját bevétele.

Persze Cupertinót sem feltétlenül kell félteni. Az Apple saját alkalmazásaiban jellemzően nem értékesít reklámokat, az App Store-ban megjelenő külső alkalmazások fejlesztőitől pedig nem szed a programokon belüli hirdetések után jutalékot. Ennek megfelelően a vállalatot közvetlenül nem igazán rengeti meg, ha csökkennek az iOS-re szánt hirdetési pénzek. Annál inkább az egyre komolyabb riválisként kezelt Facebookot. Utóbbi egyébként azzal is megvádolta az Apple-t, hogy a módosításokkal csak megalapoz annak, hogy saját hirdetési megoldását hozza helyzetbe.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.