Egy csatát megnyert az Amazon a JEDI-ért folytatott harcban: a szövetségi bíróság ideiglenesen felfüggesztette a Microsoft szerződését.
Hirdetés
 

Részsikert ért el az Amazon a JEDI prejekttel (Joint Enterprise Defense Infrastructure) kapcsolatban. Jeff Bezos cégének, amely tavaly bíróságon támadta meg a 10 milliárd dolláros közbeszerzési döntést, sikerült kicsikarnia bírósági végzést a már aláírt szerződés felfüggesztésére. A szövetségi bíróság ideiglenesen függesztette fel, de az Amazonnak el is kell különítenie 42 millió dollárt az esetleges károk megtérítésére, ha a felfüggesztésre vonatkozó keresete megalapozatlannak bizonyul.

A két érintett cégnek egyébként a hónap végéig kell előadnia az álláspontját. A Microsoft és az USA védelmi minisztériuma is bírálta a döntést.

Frank Shaw, a Microsoft vállalati kommunikációért felelős alelnöke, a CNBC-nek cáfolta az Amazon vádját, miszerint nem szakmai döntés született. Shaw szerint alapos és tisztességes eljárásban nyerték el a megbízást, egyszerűen azért, mert a versenyben a Microsoft jobban teljesített. Lényegében ugyanerről beszélt a minisztérium szóvivője is, aki szerint a bírói döntés szükségtelenül lassítja a megkezdett modernizációs stratégia végrehajtását. A hír hatására a Microsoft árfolyama tegnap gyengülni kezdett.

A redmondi cég a per ellenére megkezdte a felkészülést a szerződés teljesítésére. Ennek keretében magasabb fizetést ígérve próbál átcsábítani nemzetbiztonsági átvilágításon átesett, magas biztonsági besorolással rendelkező szakembereket.

Eredetileg minden felhőszolgáltató rástartolt

A JEDI projekt egyik célja, hogy felhős szolgáltatások segítségével egyesítsék a különböző fegyvernemeknél felhalmozott információkat, hogy az amerikai hadsereg gyorsabban elmozdulhasson a félautonóm fegyverek és a mesterséges intelligencia alkalmazása felé. Mivel a szerződés értéke tíz évre 10 milliárd dollár, értelemszerűen a Google-től az Oracle-ön át az IBM-ig minden komolyabb infrastruktúrával rendelkező amerikai felhőszolgáltató rástartolt.

A Google azonban 2018-ban kiszállt a versenyből arra hivatkozva, hogy annak célja összeegyeztethetetlen a vállalat képviselte értékekkel. Bár az IBM és az Oracle kitartott, azt lehetett sejteni, hogy a Google kiesése után a verseny a két legnagyobb szolgáltató, az Amazon és a Microsoft között dől el.

Az Amazon akkor még joggal érezhette magát nyeregben, hiszen régóta fontos szállítója volt a kormányzatnak, és van gyakorlata a védelmi terület speciális igényeinek a kiszolgálásában. 2014-ben indították a titkosszolgálati szervezetek kiszolgálására a Top Secret Region szolgáltatást, majd 2017-ben a minden kormányügynökség számára elérhető Secret Region is elindult.

Ezért is okozott némi meglepetést, hogy végül a Microsoft nyert. Az Amazon már akkor bírálta a döntést: ha tisztán a szakmai tartalmat vizsgálják, más lett volna az eredmény – állította a cég.

Azonnal ellentámadásba lendültek

Bezosék decemberben lendültek ellentámadásba: bíróságon támadták meg a határozatot. A bírósági keresetben arra hivatkoztak, hogy Donald Trump a háttérben személyes okokból indított támadásokat az Amazon pályázata ellen, azaz politikai szempontok miatt maradtak alul a Microsofttal szemben. A héten kiderült: az Amazon szeretné elérni azt is, hogy a perben hallgassák meg tanúként az elnököt, hogy kiderüljön, milyen hatással volt a döntésre, valamint hasonló okból Mark Esper védelmi minisztert és elődjét, a posztról 2018 végén távozott James Mattist.

Az egész ügy pikantériája, hogy az Amazon jelenlegi vezető szóvivője, aki erről a CNBC-nek beszélt, az a Jay Carney, aki húsz évnyi újságíróskodás (Time Magazine) után az előző elnök, Barack Obama sajtótitkára volt 2015-ig, amikor is az Amazonhoz igazolt.

Az amerikai sajtó egy része egyébként tényként kezelte, hogy a szakmai szempontok mellett személyes érzelmek is közrejátszhattak a döntésben. Közismert ugyanis, hogy Donald Trump elnök meglehetős ellenszenvvel viseltetik az Amazon-vezér iránt. Bezos ugyanis a tulajdonosa annak a The Washington Postnak, amelyet az elnök rendszeresen megvádol hírhamisítással.

Cloud & big data

CIO Podcast #59: A megoldásszállítók is készülnek a NIS2-re

Egyrészt őket is érinti az Európai Unó új kiberbiztonsági direktívája, másrészt igyekeznek segíteni a felkészülésben ügyfeleiknek. A főbb lépésekről és a nehézségekről is beszélgettünk az Invitech szakértőivel.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.