A vállalat egyelőre egy évig nem fog ilyen szolgáltatást nyújtani az Egyesült Államok rendvédelmi szerveinek.

Igen komoly változásokat hoz az USA-ban George Floyd halála. A durva rendőri fellépés miatt óriási tiltakozási hullám indult az országban, ami úgy tűnik, a technológiai szektort sem hagyja reakció nélkül. Épp a héten számoltunk be róla, hogy az IBM-nél bejelentették, teljesen felhagynak az arcfelismerő technológia fejlesztésével és így értelemszerűen értékesítésével is. Tegnap pedig egy a területen még komolyabb szereplő, az Amazon lépett.

Egyéves moratórium

Az óriáscég Rekognition elnevezésű megoldása évek óta bírálatok keresztüzében áll, de ez egészen idáig nem akadályozta meg az Amazont abban, hogy számos rendőrségi és egyéb kormányzati szervezet számára biztosítsa mesterséges intelligenciára épülő arcfelismerő technológiáját. Úgy tűnik azonban, az elmúlt napok eseményei után már Jeff Bezos cégének is kezd kellemetlenné válni a téma.

A hivatalos bejelentés szerint mostantól egy évig nem biztosítják a szolgáltatást a rendőrségi szervezeteknek. Ez a moratórium időt kíván adni a politikusoknak arra, hogy megfelelő szabályozó környezetet teremtsenek a technológia használatára, azaz olyan biztosítékok épüljenek a rendszerbe, amelyek képesek kiszűrni, vagy megakadályozni az esetleges visszaéléseket.

A téma kapcsán a Reutersnek nyilatkozott egy Rekognitiont használó rendőr is, aki rendkívül csalódott volt a vállalat döntése miatt. A neve elhallgatását kérő személy kvázi hátbaszúrásként értékelte a cég döntését, mivel eddig az Amazon kiállt a rendszert használó rendőrök mellett, és azon az állásponton volt, hogy azt felelősen használják a kormányzat emberei.

Régi sztori

Az Amazon szolgáltatását jogvédő szervezetek és aktivisták támadták azért, mert véleményük szerint ez olyan durva kémeszköz az állam kezében, amelyet nem szabadna a saját állampolgárai megfigyelésére használnia. Ráadásul a pontosságát is erősen megkérdőjelezik. Az ellenzők szerint a rendszer téves letartóztatásokat eredményezhet és ártatlan embereket hozhat méltánytalan helyzetbe.

Két évvel ezelőtt a cégen belül is komoly felzúdulás volt az ügyben. Az Amazon-dolgozók felindult hangvételű levelének lényege az volt, hogy nem szeretnék visszaélésekre alkalmas technológiával ellátni a rendfenntartó szerveket és a bevándorlási hivatal munkatársait. A Rekognition kapcsán ugyanis 2018 májusában derült ki, hogy több nagy amerikai város rendőrségénél is szolgálatba állt, kezdetben teszt formájában. A technológia ellen több jogvédő szervezet is felszólalt, és 150 ezer aláírással támogatott petícióval presszionálták Jeff Bezost, hogy gondolja át, milyen következményekkel járhat ez az üzlet.

A dolgozók a fentieken kívül azt is szerették volna elérni, hogy az Amazon ne szolgálja ki cloud szolgáltatásaival a Palantir adatelemzési céget, amely szerződéses viszonyban áll az amerikai bevándorlási hivatallal. A Palantir neve akkoriban nem túl pozitívan tűnt fel a tengerentúli hírekben, miután kiderült, hogy New Orleans városát évekig használták titkos tesztkörnyezetként prediktív bűnmegelőzési rendszerük kipróbálására.

A vállalatvezetést azonban akkor nem igazán hatotta meg sem a külső, sem a belső nyomás, és egészen mostanáig kellett az érdemi lépésre várni.

Cloud & big data

Az orosz kiberkémek már a szomszéd irodában vannak

A szakértők szerint a Kreml-támogatását élvező hekkercsoport egy teljesen újszerű megközelítéssel tudott adatokat lopni a kiszemelt hálózatról.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.