Az Axios szerint az igazi innováció a privát 5G hálózatokban történik.

Most kezd körvonalazódni, hogy hol is lesz igazán jó üzlet az 5G. Az Axios összeállítása szerint az ipari létesítmények, iskolák, kórházak stb. mellett a sportrendezvények, fesztiválok vagy akár az építkezések vagy a bányászat is kiváló terepe lesz az 5G-alapú campus hálózatoknak. De akár a katasztrófaelhárítás hatékonysága is növelhető ilyen fejlesztésekkel.

A verseny ebben (is) globális. Kínában például a ipari és távközlési minisztérium szerint 5300 5G-s campus network működik a legkülönbözőbb iparágakban, és hároméves tervet dolgoztak ki (ez a 5G Application Set Sail Action Plan) a további fejlesztések gyorsítására

Felépült az első 5G-s kórház az USA-ban

A fejlett világ is kezd felzárkózni a Kína diktálta tempóhoz. A Cleveland Clinic nevű orvosi központ a napokban nyitotta meg első olyan kórházát a Cleveland melletti Mentor nevű kisvárosban, amelynek a teljes digitális infrastruktúrája egy egy 5G-s magánhálózatra épül (ezt egyébként a Verizon építette ki). Erre a hálózatra kapcsolódnak a kórházi bejelentkezést gyorsító kioszkok, a betegszobák nagy felbontású kamerái, a különböző robotizált és távsebészeti eszközök, és az orvosi képalkotó berendezések, de még a betegek számára biztosított információs és szórakoztató szolgáltatások is.

Olyan eszközöket lehet bevezetni például a klinikai oktatásban, mint az AR/VR headsetek, vagy akár az eszközkövető rendszerek, olvasható a Verizon beszámolójában.

Mindez azzal is jár, hívja fel a figyelmet az Axios, hogy az 5G-ben már közel sem a távközlési cégek kizárólagos terepe. Komoly lehetőségeket nyit – akárcsak partnerségeken keresztül is – a technológiai szektor széles köre számára. Még a szoftveriparnak is, hiszen a kisebb cégeknek szánt 5G-s virtuális magánhálózatok a szoftveriparon belül egy új szegmens hívnak életre.

Az Axios szerint egy olyan "ellátási lánc" alakul ki, amelyben a nagy távközlési szereplők vásárolják meg a spektrumcsomagokat, amit részben továbbértékesítenek a piac kisebb szereplőit kiszolgáló technológiai vállalatoknak. Ennek jó példája az AWS Snowcone nevű szolgáltatása, amelyben 5G-s magánhálózat segítségével oldották meg a drónok irányítását. Európában azonban van olyan irány is, hogy egyes nagyvállalatok vásárolhatnak saját campushálózatukhoz spektrumot.

Válogathatunk a jó gyakorlatok között

Az Amazont egészét egyébként az terelte az 5G-s magánhálózatok, hogy az autonóm robotok működtetéséhez a wifi-nél hatékonyabb hálózatra volt szüksége, mondta a lapnak Jan Hofmeyr, az AWS alelnöke.

Az Axios összegyűjtött néhány egyéb példát is, amely jól illusztrálja az 5G-s magánhálózat széles körű felhasználhatóságát. A Miamiban rendezett májusi Forma-1-es nagydíjon például ilyen hálózattal oldották meg a 250 ezer néző zökkenőmentes irányítását. Az NBA-ben játszó Phoenix Suns pedig olyan edzőtermet épített, ahol 5G-s hálózaton gyűjtenek a játékosokról 150 kamerával és érzékelővel adatokat, hogy jobban felkészülhessenek a meccsekre.

Egy nagy kaliforniai zenei fesztivál szervezóinek az életét is egy ilyen hálózat könnyítette: Ki tudták váltani vele a wifit, amivel korábban mindig gond volt: hol a beengedés állt le, mert a csuklópánt-szkennerek leszakadtak a hálózatról, hol az AP-k romlottak el.

A jó példák egyébként Magyaroszágon is szaporodnak. Fényeslitkén működik például Európa első, 5G-s campushálózatra épülő intermodális logisztikai terminálja. De működnek árukövető rendszerek, robotplatformok stb.

Sokak szerint ezt a fejlődési irányt egy dolog hátráltathatja: nagyon sok helyen egy LTE hálózat is bőven elég. Jól példázza ezt az egyik első magyar kísérlet: az oroszlányi BorgWarnernél voltaképpen egy jó LTE hálózat biztosítja az egyik üzemcsarnokban a nagy megbízhatóságú kommunikációs hálózatot.

Mobilitás

Fémmel is tudnak már nyomtatni az űrben

A technológia nagyban megkönnyítheti a nagyobb űrutazások tervezését. A szó legszorosabb értelmében, hiszen így nem kell minden eshetőségre készülve pakolni.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.