Az egyik legnagyobb versenyhátrányt dolgoznák le a Szilícium-völggyel szemben: speciális adókedvezményekkel hoznák helyzetbe a németországi startupokat.

Jelentősen megkönnyítené a német szövetségi kormány, hogy a startupok tulajdonrésszel is fizessenek az alkalmazottaiknak. A Handelsblatt beszámolója szerint Christian Lindner FDP-s pénzügyminiszter előállt egy tervvel, amit a legtöbb érdekelt pozitívan fogadott. Még a német stratupszövetség, a Bundesverband Deutsche Startups e.V. (röviden: Startup-Verband) elnöke, Christian Miele is úgy értékelte, hogy végre elindult valami.

A német pénzügyminisztérium viszonylag egyszerűen fogja meg a kérdést: enyhítené az ún. száraz-jövedelem (dry income vagy phantom income) problémáját. A jelenlegi 1440 euróról 5000-re emelné az adókedvezmény mértékét a természetbeni juttatások után.

Mivel a dolgozói részvény jellemzően nem adható el az exitig (felvásárlás vagy tőzsdére lépés), a munkavállalók élhetnek a halasztott adófizetés lehetőségével. Az adót ráérnek húsz évvel később, vagy akkor kifizetni, ha kilépnek a cégtől. (Eddig tizenkét év volt a haladék). Emellett Lindner további halasztási lehetőségeket is javasolna, és bővítené az érintettek körét: évi 100 millió eurós bevételig és 500 alkalmazottig lehetne igénybe venni.

Az EU-ban minden jövedelem számít

Az uniós tagállamokban általános, hogy minden juttatás, így a természetbeni juttatás is jövedelemnek minősül. Ez az ún. száraz vagy fantom jövedelem. Az elnevezés arra utal, hogy valaki olyan bevételhez jutott, ami nem likvid. Ha például valaki keres havi 5 ezer eurót, de kap egy lakást 100 ezer euró értékben a munkaadójától, akkor jelentős (akár több tízezer eurós) adókötelezettsége keletkezik. Ha nincs megtakarítása, amiből az adót fedezni tudná, akkor csak a lakás eladásával juthat – majd, valamikor – pénzhez, tehát miközben jelentősen nő a vagyona (plusz százezer), csökken a likviditása.

Ugyanilyen természetbeni juttatásnak minősül, ha egy startup tulajdonrésszel fizet dolgozóinak, ellensúlyozandó, hogy alacsonyabb béreket tud kigazdálkodni, mint egy nagy multinacionális cég.

A probléma már évekkel ezelőtt kibukott. 2019-ben az EU-s startupszcéna több mint hétszáz szereplője fordult nyílt levélben az uniós döntéshozókhoz, hogy számolják fel a gazdaságnak azokat a szűk keresztmetszeteit, melyek akadályozzák a régió startupjainak versenyképességét: segítsék a munkaerőhiány felszámolását, és ezzel is összefüggően kezdjék meg a munkavállalói tulajdonszerzés szedett-vedett, inkonzisztens és gyakran a vállalatokat büntető szabályozásának reformját.

Németországban ez a magas adók miatt súlyos probléma. Az alkalmazotti részvényopció lehívásakor jövedelemadót kellett fizetni a valós piaci érték és a papír kibocsátási ára közötti különbség után (kb. 47 százalékot), ha pedig valaki eladta a papírt, az árfolyamnyereségét további 25 százalék adó sújtotta. Ezzel szemben az USA-ban mindössze utóbbi után kell fizetni – maximum 20 százalékot.

Bár 2019 után valamelyest enyhült az elvonás, és a halasztott fizetés is segítette a dolgozói tulajdonszerzést, a startupok továbbra is elégedetlenek voltak. Szerintük a merev adórendszer az egyik legnagyobb akadálya annak, hogy a német induló vállalkozások nem versenyképesek a globális piacon.

Csodát a Lindner-tervtől sem várnak, és kulcskérdés az is, hogy milyen gyorsan és formában megy át a törvényhozáson. De fontos lenne, hogy a munkavállalói részvénytulajdonlás szabályozása a lehető legjobban közelítsen az amerikai piaci normákhoz, mondta az üzleti lapnak egy startup vezetője.

A tulajdonrész erősebb motiváció, mint a pénz

Az egy dolog, hogy egy induló vállalkozás nem tud annyit fizetni, mint egy befutott, biztos piaccal rendelkező cég. Az N26 neobank (a németek egyik nagy sikertörténete, melyet egy 2021-es befektetési körben már 9 milliárd dollárra értékeltek) szerint a munkavállalói részvényekkel nem csak ezt ellensúlyozhatja. A dolgozók tulajdonossá tétele elkötelezettségüket is jelentősen növeli, aminek eredménye például a motiváltabb munkavégzés és a kisebb fluktuáció.

Azt egyelőre nem tudni, mi lesz a hatása az új szabályozásnak, ha átmegy a parlamenten. Mint egy HR-startup vezetője mondta a lapnak, sok tehetséges szakember épp a "száraz jövedelem" problémája miatt nem is vállalja az alkalmazotti státuszt, hanem csak szerződéses munkavállalóként dolgozik.

Közösség & HR

Tesztjelleggel költözhető a víz alatti adatközpont

A tengeri talapzaton csücsülő szerverpark üzemeltetője több hónapos tesztperiódussal igyekszik meggyőzni a potenciális kuncsaftokat.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.