Egy áprilisban indított EU-s vizsgálat hatására vátoztatott a cég. 2020 elejétől már globálisan is az új szabályok lépnek életbe.

Áprilisban egy a holland hatóságok által indított eljárás nyomán az Európai Bizottság is vizsgálni kezdte a Microsoft adatgyűjtési és adatkezelési szabályzatát. A hollandok szerint az Office 365 és az Office 365 ProPlus telemetriai adatgyűjtése nem áll összhangban a GDPR előírásaival, és végül ezt állapította meg az európai adatvédelmi biztos hivatala (EDPS) is a közelmúltban kiadott jelentésében.

A Microsoft a Reutersnek már a EDPS vizsgálatának közzététele után bejelentette, hogy módosítja a kereskedelmi felhőalapú szerződéseinek (Microsoft Online Services Terms – OST) adatvédelmi rendelkezéseit az EDPS kifogásainak figyelembe vételével. A módosításokat a holland igazságügyi és biztonsági minisztériummal közösen dolgozták ki.

Pontosították, hogy mi a felhőszolgáltató szerepe

A Microsoft ma kiadott közleménye hangsúlyozza: az új szerződéses feltételek nem csak a közszférára vonatkoznak, hanem globálisan minden kereskedelmi ügyfelének azonos feltételekkel biztosítja a szolgáltatásait. A változtatások célja, hogy biztosítsák az ügyfeleknek az adatkezelés fölött a maximális ellenőrzést.

Az alap a Microsoft szerint már eddig is megvolt. Az OST szerint ugyanis a Microsoft gyűjthet és felhasználhat ugyan vállalati szolgáltatásaiból származó személyes adatokat, de kizárólag az ügyfelek által igényelt online szolgáltatások biztosításához és az ügyfelek által meghatározott célokra.

Az OST frissítése pontosítja a Microsoft adatkezelői szerepét: szolgáltatóként elsősorban az a feladata, hogy biztosítja az ügyféladatok integritását és biztonságát, de magukat az adatok az ügyfél birtokolja, kezeli és ellenőrzi. A Microsoft csak pontosan meghatározott adminisztratív és operatív célokra gyűjt és dolgoz fel adatokat: kizárólag azért, hogy biztosíthassa ügyfeleinek a felhőalapú szolgáltatások (az Azure, az Office 365, a Dynamics, az Intune stb.) elérését. Ilyen cél például a szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása (fiókkezelés, számlázás stb.), a szolgáltatások naprakészen tartása, az esetleges hibák és egyéb problémák kijavítására, illetve a szolgáltatások biztonságának szavatolása (pl. kibertámadások megelőzése, elhárítása, illetéktelen hozzáférés megakadályozása).

Az új szerződési feltételek a tervek szerint 2020 elejétől lesznek globálisan érvényesek az összes állami és vállalati ügyfélnek.

Áprilistól több változás is történt

A holland kifogások miatt a Microsoft az év folyamán több változást is bevezetett az adatkezelésében. Április végén, az EDPS vizsgálatának elindulása után jelentették be, hogy az összes főbb termék esetében két kategóriába sorolják a gyűjtött adatokat.

Az egyik kategóriába azok az adatok tartoznak, melyek szükségesek ahhoz, hogy adott szolgáltatás az ügyfél elvárásainak megfelelően és biztonságosan működjön. Ide sorolják többek között a felhasználói eszközök IP-címét, típusát és verzióját (például a biztonsági javításokhoz), valamint az olyan diagnosztikai adatokat, melyek a szolgáltatás jelentős hibáinak beazonosítását segítik. Például ha egy vállalati ügyfél Office 365-öt használ, és a felhőben tárol és oszt meg dokumentumokat, akkor a Microsoft összegyűjti és feldolgozza azokat az adatokat, amelyek ahhoz kellenek, hogy az ügyfél a dokumentumokat képes legyen biztonságosan szinkronizálni minden eszközén. Az azonban az ügyfél számára is transzparens, hogy ehhez pontosan milyen adatokat használ a szolgáltatás.

A másik kategória az opcionális adatok köre, melyek gyűjtése nem elengedhetetlen a termék- vagy szolgáltatásélmény biztosításához. Az ilyen adatok gyűjtésének engedélyezéséről az ügyfél szabadon dönthet. Ebbe a körbe tartoznak például az olyan információk, melyeket a dokumentumok optimalizálásához lehet használni.

Az opcionális adatgyűjtés beállításához egy új felügyeleti eszközt is készítettek az Office-hoz. Emellett idén integrálták az Office-diagnosztikát is a 2018-ban kiadott Diagnostic Data Viewerbe, amelyben korábban csak a Windows diagnosztikai információit követhette nyomon a felhasználó.

Cloud & big data

Megszavazták, mégsem lesz könnyű kirakni a TikTokot az USA-ból

Átment a szenátuson az a törvénycsomag, amellyel a kínai tulajdonú alkalmazást ellehetetleníthetik az országban. Ezt azonban nem lesz könnyű végrehajtani.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.