A német adatvédelmi biztosok és a holland igazságügy után az Európai Unió adatvédelmi biztosa is kifogásokat fogalmazott meg a nagy informatikai beszállítókkal kötött szerződésekkel kapcsolatban.

Az európai adatvédelmi biztosának (EDPS) hivatala hétfőn fogalmazta meg súlyos aggályait a Microsoft és az Európai Unió intézméneinek szerződéseivel, illetve ezek megfelelőségével kapcsolatban az uniós adatvédelmi törvényekkel. Az EU illetékes csúcsszerveként az EDPS a holland igazságügyi minisztérium és a szoftvercég megállapodásainak nemrég szerződésbe foglalt kiegészítéseire hivatkozik, amelyekből kiderül, hogy bőven van javítanivaló a világ legnagyobb technológiai szállítói és az uniós közintézmények viszonyának alakításában.

Az EDPS álláspontja egyszerűen annyiban foglalható össze, hogy az európai közintézményeknek és magáncégeknek is lehetőségük lenne a jelenlegieknél sokkal előnyösebb megegyezésekre. Ezen belül a hivatal vonatkozó vizsgálata, bár április óta jelenleg is zajlik, előzetesen megállapította, hogy különösen aggályos a releváns szerződési feltételek adatvédelmi megfelelősége, illetve a Microsoft feldolgozói szerepe a termékeit és szolgáltatásait használó uniós szervezetek irányában.

Maga a EU-s vizsgálat a holland hatóságok saját eljárásának kapcsán indult meg, amely a Microsoft Office rejtett telemetriai adatgyűjtését célozta, és az európai általános adatvédelmi rendelet (GDPR) szabályainak nyolc rendbeli megsértését azonosította az Office 365 és az Office 365 ProPlus esetében. Maga a Microsoft a Reuters kérdésére megerősítette, hogy nemsokára változtatásokat vezet be a szerződési feltételekben, figyelembe véve az EDPS kifogásait.

Veszélyben érzik a digitális szuverenitást

Az uniós adatvédelmi biztos és a holland igazságügy augusztusban már közös fórumon egyeztetett róla, hogy az EU szervezetei milyen módon szerezhetik vissza az ellenőrzést a felhasznált technológiák felett, és milyen saját szabványokra lenne szükség az informatikai szerződésekben, szemben a beszállítók által megfogalmazott feltételek kényszerű elfogadásával.

Néhány hete mi is beszámoltunk a német belügyminisztérium megbízásából készített tanulmányról, amelynek megállapítása szerint hogy a német kormány nagy mértékben és minden szinten függőségi viszonyban van néhány nagy szoftvergyártóval. A weben is publikált anyag külön nevesíti a Microsoftot, tekintettel arra, hogy az állami szervezetek gépeinek 96 százalékán Windows és MS Office fut. Ez veszélyt jelent Németorrszág digitális szuverenitására, a kialakult helyzet pedig értelemszerűen a kormány stratégiai céljaival is ellentétes.

Ahogy akkor írtuk, a németeknél azután került a figyelem középpontjába a téma, hogy a kormány nyárom a Microsofttal kötött szerződések 2022-ig való meghosszabbításáról döntött. A fő kifogások nem is az előirányzottnál magasabb végszámlát érintették, hanem az adatvédelmi biztosok korábban is megfogalmazott Windows 10-kritikáját idézték, illetve a hollandokhoz hasonlóan a telemetriai adatok gyűjtéséről és kezeléséről szóltak, amelynek teljes leállítására ráadásul lehetőség sincs a biztosok szerint.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.