Épít is meg nem is új gyárat otthon az Apple. Még az is lehet, hogy újból nekifutna a tévékészülékek piacának.

Úgy tűnik, Donald Trump fenyegetései elérik céljukat, még az Apple is beadja a derekát, és lesz készülékgyártása az Egyesült Államokban – már ha helytállóak azok a napokban szárnyra kapott hírek, hogy egy új amerikai beruházással megjelennének egy olyan piacon, amin eddig nem voltak jelen. A hírek szerint ugyanis tévéket gyártanának egy újonnan felépített amerikai üzemben.

LCD- vagy OLED-paneleket gyártanának

Arra, hogy az Apple ilyen lépést tervez, egyelőre csak közvetett bizonyítékok vannak. Legnagyobb szerződéses gyártójának, a Foxconn-nak az elnöke, Terry Gou ugyanis a hétvégén egyik partin elejtett egy olyan megjegyzést, hogy az Apple partnere lenne a tajvani cégnek egy új amerikai lapos képernyőket gyártó üzem létesítésében. Erre a Foxconn a napokban megjelent hírek szerint 7 milliárd dollárt fordítana, aminek egy részét a coupertinóiak állnák – idézi a Nikkeit a Business Insider. Az új üzem nagyméretű tévépaneleket gyártana, amiknek a szállítása Ázsiából meglehetősen drága.

De miért lenne szüksége az Apple-nek nagyméretű LCD-képernyőkre, mikor az iPhone-okhoz kisméretű újgenerációs OLED kijelzőket használnak? A Merrill Lynch egyik elemzője a hét elején azt írta ügyfeleinek, hogy a nagyméretű LCD panelek előállítására alkalmas gyárba való beszállással az Apple azt jelezné a technológiai világnak, hogy mégiscsak van valami azokban a spekulációkban, amelyek már számtalanszor összefüggésbe hozták a céget a TV-készülékek piacával. Kevésbé valószínű, hogy OLED kijelzőket gyártó üzemet építenének, még akkor is, ha az új iPhone-ok miatt ez logikus lenne. Az elemző abból jutott erre, hogy az OLED technológiában a Foxconn-nak nincs annyi tapasztalata, mint a Samsungnak vagy az LG Display-nek.

Előveszik a laborfiókból a 4K-s tévés terveket?

Az Apple-nél nem teljesen új ötlet a tévégyártás. Évekkel ezelőtt már kifejlesztett egy 4K-s TV-családot, ami azóta is ott van a kutatólaboratóriumában, mivel akkor felfüggesztette ebbéli terveit. (2012-ben még olyan, később kategorikusan cáfolt hír is felröppent, hogy felvásárolna egy német tévékészülék-gyártót.) Most sincs semmi olyan konkrétumról szó, hogy a cég el kezdett volna ismét a tévékészülékeken dolgozni. Az viszont tény, hogy vannak olyan termékei, például a iMac asztali gép, amihez kell a nagyobb méretű LCD panel.

Persze mindez egyelőre csak spekuláció, amit mi sem bizonyít jobban, hogy egy másik amerikai elemző pont fordítva látja a beruházás esélyeit. Szerinte legfeljebb a Foxconnt érdekelheti a tévébiznisz, az Apple-t nem. Ráadásul szerinte ha tervez is gyárat építeni a Foxconn az USA-ban, azt sokkal inkább az okostelefonok új generációs OLED képernyője miatt teszi, mint az LCD panelek miatt.

Donald Trump elnök már a kampányában elkezdte piszkálni azokat az amerikai céget, köztük az Apple-t is, melyek a termékeik összeszerelését külföldre vitték. Beiktatási beszédében nyomatékosította is, hogy kormánya a jövőben amerikai termékeket és szolgáltatások vásárol vagy bérel.

Az új gyár 30-50 ezres létszámmal működne

Az Apple-lel és a hozzá hasonló cégekkel nem könnyű ezt leboltolni, hiszen az amerikai nagyvállalatok kezdettől fogva Amerikán kívüli szerződéses gyártókkal szereltették össze készülékeiket. A coupertinóiak ugyanakkor a részegységek jelentős részét az USA-ban gyártatják: 31 szövetségi államban mintegy 8 ezer beszállítójuk van, melyektől alkatrészeket és szerszámokat is vásárolnak.

Ha ezenfelül is sikerülne az Apple-t rávenni egy otthoni nagy gyártóberuházásra, az jelentős politikai győzelem lenne Trump számára. A Foxconn-nal tervezett üzem ugyanis jelentős létszámmal működne, a The Wall Street Journal szerint akár 30-50 ezer munkahelyet is teremtene az USA-ban. Az Apple közvetlenül jelenleg 80 ezer főt foglalkoztat az Egyesült Államokban.

Az már részletkérdés, hogy hol épül meg a Foxconn gyára. A döntés elsősorban attól függ, hogy melyik szövetségi állam kínálja a legjobb letelepedési feltételeket. A Nikkei úgy értesült, hogy egyelőre Pennsylvania tűnik befutónak.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.