Irányt váltott a Microsoft a Windows 10 S-sel: megszünteti önálló Windowsként, ellenben több változatba is beépíti a korlátozott S mód használatának lehetőségét. Az infót a windowsos témákban igencsak otthosan mozgó Paul Thurrott tette közzé először saját oldalán, Thurrott.com-on (magyarul itt olvasható az írás összefoglalója).
Miután a hír gyorsan körbefutotta a világot, tegnap Joe Belfiore, a Windowsért felelős Microsoft-alelnök is elmagyarázta a vállalati blogon, hogy mi változik.
A felhasználó választhat
Belfiore a nagy sikerrel magyarázta, hogy a Windows 10 tavaszra beígért Redstone 4 kódnévű buildjétől (1803-as) megszűnik az önálló Windows 10 S, és helyette több változatban lesz választható opció.
Az Windows 10 S-t, amely lényegében egy Pro korlátozásokkal, első körben amerikai oktatási intézményekbe szánták a Google Chromebookjai ellen (amely jelenleg is az amerikai iskolai piac 60 százalékát uralja). Ebben értek is el sikereket, az utóbbi időszakban növekedett a windosos gépek aránya. Ez azonban nem feltétlenül a 10 S sikere, hiszen van két másik oktatási változat is, a Education és a Pro Education.
A koncepció amúgy nem volt rossz, a konfigurációt diákok, tanárok, iskolai rendszergazdák visszajelzései alapján alakították ki. A szempont a menedzselhetőség, a biztonság, valamint a gyorsaság és az akkus üzemidő növelése volt, és viszonylag jó egyensúlyt sikerült találni a szempontok között. Persze ez korlátozásokkal is jár: például a rendszer Microsoft Store-ból letöltött alkalmazásokat tudja futtatni, és nincs benne parancssoros mód sem.
Az alelnök blogbejegyzése szerint a sikerre való tekintettel a Microsoft megszünteti az önálló Windows 10 S-t, ellenben több verzió esetében is választhatóvá teszik a korlátozott "S" mód használatát. Belfiore a Home, a Pro, valamint az Enterprise kiadást említi. Az S módot olyan felhasználóknak és szervezeteknek szánja a Microsoft, melyek kis karbantartási igényű és garantált teljesítményű rendszereket akarnak használni.
Arról, hogy a S-es vagy a teljes változatot használja-e valaki, a telepítéskor-használatba vételkor kell dönteni. Váltani bármikor lehet, de a Pro esetében ez 50 dollárba kerül, a többi változatnál ingyenes.
Az OEM-licencelésben is lesznek újdonságok
A windowsos gépek, különösen a belépő modellek versenyképesebbé tételét célozza a Microsoft új árazási mechanizmusa is, amiről szintén Thurrott írt.
A Microsoft a hardverkonfigurációk (processzor, memória, háttértár, kijelzőméret) függvényében határozná meg az operációs rendszer árát. Thurrott szerint öt kategória lesz. A Home változat licencét a belépő szintű gépre vagy tabletre 25 dollárért, egy csúcsgépre (Intel Core i6-os vagy i9.es gép) 101 dollárért adná.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak