A társaság egyre lendületesebben építgeti kiterjed szabadalmi portfólióját, különösen nagy előnnyel rendelkezik a mesterséges intelligencia és a hőszabályozás területén.

A Tesláról szólva nyilván a futurisztikus technológia gyakorlati megvalósítása a legfeltűnőbb dolog, legyen szó az olyan kényelmi funkciókról, mint hogy a sofőr magához hívhatja az autót a parkolóban, vagy az új Model S Plaid szériaautók között egészen egyedülálló, 2 másodperc körüli gyorsulásáról 100 km/h sebességre. Azt az innovációt azonban, amely segít megőrizni a Tesla vezető pozícióját az elektromos járműgyáerók között, még jobban jellemzi a társaság kiterjedt és a felszínen kevésbé látványosan megjelenő szabadalmi portfóliója.

A Nikkei Asia összeállítása alapján ezek nem feltétlenül állnak közvetlen összefüggésben a járművek vezetési képességeivel vagy a mesterséges intelligenciával: a vállalat az elmúlt években például jelentősen felgyorsította a biztonsági funkciók fejlesztését. A lap a japán Intellectual Property Landscape elemzőcéggel közösen több mint 580 darab bejegyzett Tesla-szabadalmat szedett össze a vállalat 2003-as indulása óta, amelyek közül az utóbbi időben a felhasználói élmény szempontjából releváns újítások száma emelkedik gyorsan.

Új területekre koncentrálnak

A szabadalmak többsége, 281 találmány származik az elektromos gépek területéről, ezt követi 168 oltalommal a szállítási kategória, amely magában foglalja a felhasználói irányítást is, például az érintőképernyőn keresztül végzett kormányzással vagy a már említett Smart Summon képességgel. A társaság 71 félvezetőipari szabadalommal is rendelkezik, köszönhetően a SolarCity 2016-os felszippantásának, illetve a 2017-es névváltoztatást követő profilváltásnak, amelynek nyomán elektromos autók gyártójából (Tesla Motors) az akkumulátortechnológiára koncentráló energiaipari céggé (Tesla) bővült.

A negyedik legnagyobb kategória a számítástechnika 60 saját szabadalommal, amelynek bővülése szintén az utóbbi években gyorsult fel. Ezek közül sok kapcsolódik az autonóm vezetéshez szükséges gépi tanuláshoz, de ide tartoznak a mesterséges intelligencia hibáit feldolgozó rendszerek vagy az önvezetéssel összefüggő adatokat titkosító technológiák is, vagyis a Tesla egyre komolyabb erőforrásokat fordít a biztonsági és védelmi funkciók fejlesztésére. 29 szabadalom közvetlenül az akkumulátorok hőszabályozásával foglalkozik, amit a szakértők kulcsfontosságúnak tartanak az elektromos járművek hatótávolságának növelésében.

A számok ugyanakkor azt is megmutatják, hogy mennyire jól muzsikálnak a Tesla az alalpoktól az átfogó működésre tervezett, könnyen frissíthető jármű-operációs rendszerei, amelyekhez a folyamatos adatgyűjtés és -elemzés nyomán sorban tervezzik és adják ki az újabb, még fejlettebb szoftveres algoritmusokat. Eközben a versenytársak jellemzően a már meglévő járműplatformokat próbálják kívülről hozott megoldásokkal feltupírozni és ezeket szoftveresen beágyazni, ami önmagában sem könnyű feladat, de még ennél is nehezebb dolog a rendszerek naprakészen tartása.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.