A BYOD egyik sarkalatos pontja a saját eszközök felügyelete és védelme. Az üzleti notebookokban egy sor olyan szolgáltatást kínálnak a gyártók, melyek ezt segítik. Összegyűjtöttük a legfontosabb szolgáltatásokat.
Megkerestük az Intel és három nagy notebookmárka hazai képviselőjét, mondják el ők, milyen alapszolgáltatásokkal kínálják gépeiket, melyek az üzleti adatok védelmét szolgálják.

Hardveres vagy szoftveres védelem? Az elmúlt évek fejlődésének köszönhetően ma már nem kell választani a kettő között. Előbbi megvalósításában oroszlánrészt vállalt a processzor kifejlesztője; az üzleti noteszgépek piacán elterjedtebb Intel lapkákban 2007 óta érhető el a vPro technika. Ez többek között olyan funkciókkal bír, mint a használt platform és operációs rendszer hitelesítésére alkalmazott Intel Trusted Execution Technology, a digitális kártevők futásától való memóriavédelem (Execute Disable Bit), a vállalat saját fejlesztésű virtualizációs védelme (Intel VT), de támogatja az információtitkosításra használt Trusted Platform Modult is.



A felügyeleti képességek mellett mostanában kapnak teret az olyan biztonsági képességek, mint a szoftveres és hardveres funkciókat ötvöző lopásgátló (Anti-Theft) technológia vagy a processzor és az operációs rendszer közötti rétegbe beülő, fejlett támadások és rejtőzködő technikák ellen létrehozott McAfee DeepSafe.

Míg maguk a védelmi technikák széles körben ismertek, elfogadottságuk mértéke már kevésbé. Gacsal József, az Intel Hungary üzletfejlesztési igazgatója, szerint vegyes a hazai kép. Vannak olyan ügyfelek, akik használják ezeket a lehetőségeket, számukra a távoli BIOS-frissítés, a KVM-átvétel és támogatás, javítócsomag telepítése, ki- és bekapcsolás, pontos hardver- és szoftverleltár a legnépszerűbbek. Mások viszont nem is tudják pontosan, milyen terméket vettek, csak azt, hogy üzleti célú laptopot akartak vásárolni. A hazai leányvállalat éppen ezért azon dolgozik, hogy – a célcsoporton belül – minél szélesebb körben felismerjék az integrált védelem előnyeit.

Gacsal szerint a vPro hazai terjedését az itthoni propaganda hiánya és az hátráltatta, hogy a rendszerintegrátorok – az Intel partnersége ellenére – nem láttak fantáziát a vPro-alapú MSP (Managed Service Provider) modellben. Mindamellett a régió többi országában magasabb a technológiák elfogadottsága. „Azt hiszem, itthon nincs erő beruházni, kockáztatni, megtérülést kivárni, szaktudást építeni” – mondta a Bitportnak az üzletfejlesztési igazgató.

Akció közben A vPro alapfilozófiája, hogy a géphez addig nem megyünk oda, amíg nincs hardverhiba. Emellett akkor sem kell feltétlenül keresztet vetni a fontos adatokat tároló eszközre, ha nem lehet odamenni, mert valamilyen okból kifolyólag elveszett. Gacsal erre két, cseh példát is említett.

Egyik alkalommal a tolvaj maga sétált be egy másik városban levő üzletbe azzal a panasszal, hogy nem működik a laptop, mire a bolt dolgozói a lopás felismerését követően kihívták a rendőrséget. Ugyanitt zajlott egy többhetes próba, ahol bárki és bárhogyan megpróbálhatott feltörni öt bevásárlóközpontban elhelyezett gépet – mind a több mint ötezer próbálkozás hiábavaló volt, mesélte Gacsal, aki megjegyezte, hogy a nemrég zajlott hazai Sysadmin Day-en a fentivel hasonló módon tettek közzé egy szabadon feltörhető laptopot, melyet a jelenlevő próbálkozók nem tudtak „mozgásképessé” tenni.

Persze sok múlik azon, melyik gyártó milyen lopásgátló megoldást kínál – mondta az üzletfejlesztési igazgató. Hogy tisztábban lássunk ezen a téren, felkerestük három nagy márka hazai képviselőjét, akiket a laptopokhoz adott védelmi eszközökről kérdeztünk.

GPS-szel a tolvajok után A Dell, mint azt Dienes-Oehm Tivadar, a Dell Magyarország country managere a Bitportnak elmondta, előre telepített szoftverekkel (Dell Data Protection – DDP) széles körű titkosítást, fejlett azonosítási képességeket és védelmet biztosít a Dell Latitude laptopokon. Észrevétlenül tudja menedzselni a Windows operációs rendszerhez kapcsolódóan a BitLocker meghajtótitkosítást is. A DPP kódolási algoritmusa megfelel a szigorú FIPS 140-2 szabványnak.



Emellett pedig mindig megvizsgálják, mire van valójában szüksége az adott ügyfélnek – tevékenységi körtől vagy iparágtól függően. Teljesen mások ugyanis a nagyvállalatok igényei, mint a kormányzati tenderkiírásokban meghatározott paraméterek.

A telepített próbaverzió után különböző konstrukciókban igénybe vehető Trend Micro, illetve McAfee valós idejű internet- és e-mailbiztonsági szoftverek behatolás elleni védelmet kínálnak, a DigitalPersona pedig a fájlok és mappák titkosítását, hozzáférését felügyeli. A piacon elérhető csaknem összes operációs rendszerrel és böngészővel alkalmazható Absolute Software Computrace One és Computrace Data Protection szoftvercsalád felhőalapú technológiával biztosít teljes körű felügyeletet. Dienes-Oehm külön kiemelte ennek lopás elleni védelmét: az eltulajdonított laptop helyzete GPS, illetve Wi-Fi eléréssel 10 méteres pontosságig lokalizálható, az adattárolón lévő üzleti információkhoz való hozzáférés azonnal letiltható, és a rendőrség bevonása is egyszerűen és gyorsan történhet.

Utóbbi két szoftvercsalád 1-5, előbbiek 1-3 év közötti időtartamra vonatkozó licencdíjas konstrukcióban érhetők el, a DDP pedig életre szóló biztonságot nyújt, mivel frissítései a Dell honlapjáról ingyenesen letölthetők. Azt azonban Dienes-Oehm is elismerte, hogy fokozható lenne a hazai biztonság-tudatosság; hiszen minél kisebb a vállalatméret, annál egyszerűbb módon védik az adatokat az ügyfelek.

Ujjlenyomat és arcazonosítás Vig Péter, HP technikai konzulense arról tájékoztatott, hogy a cég üzleti notebookjainak alapvető szolgáltatása a HP ProtectTools, az újabb eszközökön pedig ennek utódja, a HP Client Security alkalmazáscsomag, amely többféle biztonsági megoldást nyújt a felhasználó személyazonosságának, és adatainak védelmére, biometrikus megoldásokkal kiegészítve. A vírus- és behatolásvédelemről előtelepített operációs rendszer – ma már Windows 8 – esetén a Microsoft Defender gondoskodik.



A lopásgátló funkciók között kap szerepet a HP Teljes Meghajtótitkosítási funkció, amely már BIOS szinten garantálja az adatvédelmet. Ezáltal a laptopból eltávolított merevlemez más eszközzel sem lesz olvasható. A fizikai lopásgátlást pedig a notebook oldalán elhelyezett Kensington-zár foglalat teszi lehetővé.

Az alkalmazások ingyenesen és korlátok nélkül járnak a HP üzleti notebook mellé, és utólag telepített operációs rendszer esetén is beszerezhetők a HP Magyarország terméktámogatási oldaláról. A technikai konzulens szerint nagyon jellemző, hogy ügyfeleik használják a technika adta biztonsági lehetőségeket. Azt, hogy melyik megoldásokat, elsősorban a vállalat méretétől függ, így a HP minden szegmens számára külön laptopmodelleket kínál, komplett szolgáltatásokkal kombinálva.

SMS-sel letiltható laptopok A Lenovo Magyarország termékmenedzsere, Virág Ferenc, arról beszélt, hogy az üzleti laptopok esetében a Lenovo nagyrészt az Intel vPro processzorait használja, így ennek köszönhetően igénybe vehető az Anti Theft technológia. Egy esetleges lopás esetén akár telefonra is elküldhető a lopott gép GPS koordinátája, sőt a laptop egy SMS-sel teljesen le is tiltható.

A Lenovo üzleti gépei TPM chippel, így 128 vagy 256 bites titkosítással is el vannak látva, az eltárolt adatok ellophatatlanságát biztosítandó. A cég által fejlesztett szoftverek révén az is beállítható, hogy az USB portokon milyen eszközök kommunikálhatnak a számítógéppel. Így például egy USB monitor használható, de egy pendrive vagy nyomtató nem, így adatlopástól óvható meg a gép. Említést érdemel még, hogy a ThinkPadek legtöbbje ujjlenyomat-leolvasóval rendelkezik, amely saját security chippel van ellátva.



A biztonsági szolgáltatásokért Lenovo nem számít fel külön havidíjat, mivel mind a TPM chip, mind a Lenovo Solutions for Small Business szoftver használatának költsége bele van építve a laptopok árába. A nagyvállalati ügyfelek élnek is a lehetőséggel, amint azt Virág elmondta, kiemelkedően magas a banki és telekommunikációs szektorban ezen technológiák használata. A Lenovo mind az egyedi biztonsági konfigurációk, mind a komplett szolgáltatások terén képes megoldást kínálni, amint azt a termékmenedzser elárulta; nagyvállalati (több száz vagy ezer gépre kiterjedő) csomag is elérhető, a mögötte lévő teljes infrastruktúrával.

Ilyen volt 2012 notebook-fronton
Tipp: így vigyázzunk eszközeinkre télen
Vásároljon laptopot! Vagy ne!

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.