Az elsődleges nyilvános kibocsátáskor (IPO) megállapított 17 dolláros árat magasan túlszárnyalta a Snap részvényárfolyama a tegnapi, első tőzsdén töltött napon. A záráskor érvényes 24,48 dolláros árszint 44 százalékos emelkedésnek felel meg. A 2011 szeptemberében indított csevegőszolgáltatás anyacégének értéke így jelenleg nagyjából 28 milliárd körül tanyázik.
Egyelőre a fekete is rózsaszínnek látszik
Nagyon úgy tűnik, hogy egyáltalán nem izgatta a befektetőket az az aprócska tény, hogy a nevét Snapchatből tavaly Snapre redukáló internetes vállalat még sosem volt képes nyereséget felmutatni. Az sem, hogy a legutóbbi információk szerint a felhasználói tábor bővülésének üteme is alaposan alábbhagyott. Sőt még az sem bizonytalanította el az értékpapírért tülekedőket, hogy a cég lényegesen kevesebb pénzt lát egy felhasználójából, mint ahol az azóta nagyon sokat szenvedő Twitter tartott a 2013-as tőzsdére lépésekor, a Facebookról már nem is beszélve.
A Snap által első körben begyűjtött 3,4 milliárd dollárnyi tőke az Egyesült Államok történetének harmadik legnagyobb IPO-jának minősül a technológiai szektor képviselői között. Annak idején ennél kevesebbet szedett össze például a Twitter és a Google is, többet pedig csak két nagyágyú, a Facebook (16 milliárd) és a kínai Alibaba (22 milliárd) tudott bevonzani. A 44 százalékos első napi emelkedés szintén ritka a milliárd dolláros cégek között. Utoljára ennél jobbat a már emlegetett Twitter tudott elérni.
Kritikus napok jönnek
A kezdeti eredmények természetesen másodlagosak, és igazából kevés relevanciával bírnak a hosszabb távú eredményességgel kapcsolatban. Hiába szárnyalt például a Twitter annak idején, jelenleg a kibocsátási árfolyam 40 százalékán szomorkodik a részvényárfolyam. Ezzel ellentétben a Facebook papírja a parkettre lépést követően rövid időn belül értékük felére estek, ám azóta az árfolyamgörbe szinte szétszakította a grafikonokat. Ha valaki 2012-ben 100 dollárt invesztált Mark Zuckerberg cégébe, az most 360-ért adhatna túl befektetésén.
A Facebook (kék) és a Twitter (piros) részvényeinek teljesítménye
(Forrás: Google Finance)
Az amerikai tőzsde láthatóan ki volt éhezve egy új, nagy reményeket hordozó technológiai vállalat érkezésére. Egy szemléletes összehasonlítás: a dotkomlufi kipukkanása előtt, 1999-ben az amerikai technológiai szektor 371 képviselője lépett tőzsdére; tavaly ugyanez a szám mindössze 20 volt.
A Snap következő hónapokban nyújtott teljesítménye ezért alapvetően befolyásolhatja majd a trendeket. Ha nem zuhan a mélybe az árfolyam, az valószínűleg a többi unikornisnak, azaz több mint egymilliárd dollárra értékelt egykori startupnak is meghozhatja a kedvét a nyílvános kibocsátásra. Sőt lehet, hogy már most készülőben vannak az IPO-hoz szükséges brossúrák az Uber, a Spotify, az Airbnb, vagy éppen a Dropbox főhadiszállásán.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak