A még mindig csak alig több mint ötéves startup az amerikai tőzsde egyik legnagyobb belépőjét produkálta a technológiai szektorból.

Az elsődleges nyilvános kibocsátáskor (IPO) megállapított 17 dolláros árat magasan túlszárnyalta a Snap részvényárfolyama a tegnapi, első tőzsdén töltött napon. A záráskor érvényes 24,48 dolláros árszint 44 százalékos emelkedésnek felel meg. A 2011 szeptemberében indított csevegőszolgáltatás anyacégének értéke így jelenleg nagyjából 28 milliárd körül tanyázik.

Egyelőre a fekete is rózsaszínnek látszik

Nagyon úgy tűnik, hogy egyáltalán nem izgatta a befektetőket az az aprócska tény, hogy a nevét Snapchatből tavaly Snapre redukáló internetes vállalat még sosem volt képes nyereséget felmutatni. Az sem, hogy a legutóbbi információk szerint a felhasználói tábor bővülésének üteme is alaposan alábbhagyott. Sőt még az sem bizonytalanította el az értékpapírért tülekedőket, hogy a cég lényegesen kevesebb pénzt lát egy felhasználójából, mint ahol az azóta nagyon sokat szenvedő Twitter tartott a 2013-as tőzsdére lépésekor, a Facebookról már nem is beszélve.

A Snap által első körben begyűjtött 3,4 milliárd dollárnyi tőke az Egyesült Államok történetének harmadik legnagyobb IPO-jának minősül a technológiai szektor képviselői között. Annak idején ennél kevesebbet szedett össze például a Twitter és a Google is, többet pedig csak két nagyágyú, a Facebook (16 milliárd) és a kínai Alibaba (22 milliárd) tudott bevonzani. A 44 százalékos első napi emelkedés szintén ritka a milliárd dolláros cégek között. Utoljára ennél jobbat a már emlegetett Twitter tudott elérni.

Kritikus napok jönnek

A kezdeti eredmények természetesen másodlagosak, és igazából kevés relevanciával bírnak a hosszabb távú eredményességgel kapcsolatban. Hiába szárnyalt például a Twitter annak idején, jelenleg a kibocsátási árfolyam 40 százalékán szomorkodik a részvényárfolyam. Ezzel ellentétben a Facebook papírja a parkettre lépést követően rövid időn belül értékük felére estek, ám azóta az árfolyamgörbe szinte szétszakította a grafikonokat. Ha valaki 2012-ben 100 dollárt invesztált Mark Zuckerberg cégébe, az most 360-ért adhatna túl befektetésén.

 

A Facebook (kék) és a Twitter (piros) részvényeinek teljesítménye
(Forrás: Google Finance)

 

Az amerikai tőzsde láthatóan ki volt éhezve egy új, nagy reményeket hordozó technológiai vállalat érkezésére. Egy szemléletes összehasonlítás: a dotkomlufi kipukkanása előtt, 1999-ben az amerikai technológiai szektor 371 képviselője lépett tőzsdére; tavaly ugyanez a szám mindössze 20 volt.

A Snap következő hónapokban nyújtott teljesítménye ezért alapvetően befolyásolhatja majd a trendeket. Ha nem zuhan a mélybe az árfolyam, az valószínűleg a többi unikornisnak, azaz több mint egymilliárd dollárra értékelt egykori startupnak is meghozhatja a kedvét a nyílvános kibocsátásra. Sőt lehet, hogy már most készülőben vannak az IPO-hoz szükséges brossúrák az Uber, a Spotify, az Airbnb, vagy éppen a Dropbox főhadiszállásán.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.