A technológiát már januárban bemutatták, de csak mostantól integrált alapszolgáltatása a Google böngészőjének.

Ismét csiszolt a Google a böngészője biztonsági szolgáltatásain. A 79-es verziótól kezdődően minden olyan weboldalon figyelmeztet a kompromittálódott jelszavakra, ahol bejelentkezési adatokat kell megadnunk – jelentette be a vállalat. A technológiát már az év elején bevezette a Google, de akkor még csak a Password Checkup nevű böngészőkiegészítővel lehetett elérni.

Októberben az addig önálló szolgáltatást beépítették a Google Fiók jelszókezelő részébe, ahol a mentett jelszavakat ellenőrizte, és javaslatokat is tett az esetleges problémák megelőzésére. A jelszavak kompromittálódása mellett kiszűrte például az újrahasznosított (ugyanazt a jelszót használjuk több webhelyen) és a gyenge jelszavakat, és javaslatot tett a javításra.

Minden webhelyen, minden bejelentkezésre

A Chrome 79-es kiadásától kezdve a szolgáltatás automatikusan működik minden online bejelentkezési felületen, függetlenül attól, hogy az adott bejelentkezési adatokat a felhasználó mentette vagy sem a jelszókezelőben.

A böngészőbe integrált megoldás ugyanúgy működik, mint a Password Checkup. Figyel minden webes bejelentkezést. A megadott bejelentkezési adatokat összeveti azokkal az ismert felhasználónév-jelszó párosokkal, melyek valamilyen, a Google által ismert adatvédelmi incidensben megsérülhettek. Ha egyezést talál, azonnal riasztást küld, és javasolja a jelszó módosítását.

A Google erre kidolgozott egy olyan titkosítási technikát is, amely garantálja az adatok anonimitását, titkosítását és ellenőrizhetőségét. Amikor a felhasználó megadja egy webhelyen a felhasználónevét és a jelszavát, abból a Chrome képez egy olyan hasht, amelyből nem lehet visszafejteni az adatokat. Ezt elküldi a Google-nek, ahol az ellenőrző rendszer összeveti egy több mint 4 milliárd kompromittálódott bejelentkezési adatot, illetve azok hashelt változatát tartalmazó adatbázissal. Ha a rendszer bizonyos fokú azonosságot talál a hashek között, riaszt, és javasolja a jelszó módosítását.

Megerősítették az adathalászat elleni védelmet is

A böngésző 79-es kiadása az adathalászat elleni védelmen is javít. Ez a módszer sem új. Egy feketelistán alapul, amely a nem biztonságos webhelyeket tartalmazza, és amellyel a Chrome ellenőrzi címsorban megadott URL-t.

A böngésző nem az egész URL-t küldi el a Google-nek. Amikor a felhasználó megadja az URL-t, abból a Chrome egy szabványos SHA-256 hasht képez, aminek első 32 bitjét elküldi a Google rendszerének, amely összeveti azt a feketelistán található URL-ekkel. Azért csak az első 32 bit kerül a Google-höz, mert ez garantálja azt, hogy ne lehessen beazonosítani a visszafejteni a tényleges URL-t.

Továbbra is probléma maradt azonban, hogy a feketelista csak 30 percenként frissül, így a félórás időablakban sok frissen létrehozott adathalász webhely át tudott csúszni. Ezért a védelmet valós idejűvé tették.

Ez annyiban más, mint az eredeti technika, hogy fehérlista alapján dolgozik. Azaz azt nézi, hogy szerepel-e az URL a biztonságos weboldalak listáján. Ha nem, akkor a weboldalt megvizsgálva riaszt, ha ott adathalász tevékenységre utaló jelet fedez fel. A Google saját elemzései szerint így 30 százalékkal sikerült növelni a védelem hatékonyságát.

Ezt a funkciót első körben azoknak a felhasználóknak teszik elérhetővé, akik engedélyeztek A keresések és a böngészés javítása beállítást, amely elvileg anonim módon gyűjt adatokat a szolgáltatások fejlesztéséhez.

Biztonság

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.