A Maastrichti Egyetem elleni támadás újra bizonyította, hogy a bitcoin sem biztosít teljes anonimitást. A blockchain tranzakciókból egyre több információt lehet visszabányászni.

Jól végződött egy ransomware-támadás a Maastrichti Egyetem számára. Sőt olyan jól, hogy még a nehezebb anyagi helyzetben lévő diákok is profitáltak a hekkertámadásból. Az egyetem ugyanannyi bitcoinnyi pénzt kapott vissza, mint amennyit korábban a zsarolóknak fizetett, csakhogy a visszafizetésre épp az árfolyam emelkedő szakaszában került sor, így a váltságdíj értéke dollárban több mint kétszeresére nőtt.

Minden a legjobb ütemben történt

Mint azt korábban a Bitport is megírta, 2019 karácsonya előtt az egyetem rendszereit megfertőzték a Clop nevű zsaroló féreggel. Az eset talán nem is vert volna fel nagy port: az intézmény fizetett 30 bitcoint, mert lényegében lebénult az egyetemen az élet. Ám alig egy évvel később a Software AG ellen is végrehajtottak egy támadást a Clop segítségével. Ott viszont már 2000 bitcoin volt a tét (közel 7 milliárd forint).

Most legalább az egyik ügy nyugtatóan lezárult. A Maastrichti Egyetem pénzét visszaszerezték a nyomozó hatóságok, írja a SecurityWeek. Ez azért is figyelemre méltó siker, mert ismét megerősíti: a bitcoin ígérte anonimitás nagyon is sérülékeny. Vannak már olyan eszközök a nyomozók kezében, amelyekkel akár személyekhez is köthetők egyes blokklánc-tranzakciók.

Megszorultak, azért fizettek

A hekkerek közel három éve végrehajtott támadásukkal titkosították az egyetem több száz windowsos szerverét, sőt még a mentési rendszert is. Így az iskola 25 ezer polgára, diákok, tanárok és egyéb alkalmazottak sem férhettek hozzá semmilyen informatikai rendszerhez. Lebénult a levelezés, a különböző digitalizált adattárak, könyvtárak, elérhetetlenné váltak a digitálisan tárolt kutatási adatok stb.

Az egyetem nem siette el a dolgot, a vezetőség hosszas vacillálás után döntött úgy, hogy kifizeti az akkor mintegy 240 ezer dollárnak megfelelő összeget. Amellett, hogy féltek a diákok és alkalmazottak személyes adatainak kiszivárgásától, a támadás veszélyeztette a vizsgákat is.

A holland rendőrség azonban folytatta a nyomozást. A tranzakciókat nyomon követve jutottak el egy pénzmosásra szakosodott ukrajnai személy számlájához, amelyen megtalálták – sok más mellett – a Maastrichti Egyetem pénzét. Csak mire sikerült visszacsinálni a tranzakciókat, és kinyerték a bitcoinokból az eurókat, a kriptovaluta árfolyama elszállt. Így az egyetem végül több mint félmillió eurót kapott vissza.

Csak jóra használhatják...

A pénzt egy olyan alapba teszik, nyilatkozta az egyetem infokommunikációs igazgatója, amelyből az anyagilag nehéz helyzetben lévő diákokat támogatják. Így a hekkerek áttételesen kicsit segítettek a holland oktatásban amúgy is fontos esélyegyenlőség javításán.

A SecurityWeek holland lapokra hivatkozva azt írja, hogy egyelőre csak a pénz lett meg és került vissza az egyetem számlájára, de a rendőrségi nyomozás még tart. A fejlemények valószínűleg a Software AG elleni támadás hátterének feltárását is segítik. Bár a második legnagyobb német szoftvercég árulja magát, nem valószínű, hogy egy esetleges sikeres értékesítés megszüntetné az ügyében folytatott nyomozást.

Biztonság

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.