A Neuralink a héten jelentette be, hogy megkapta a pácienseken végzett kísérletekhez szükséges hatósági engedélyeket.

Jelentős lépésként értékelve jelentette be nemrégiben az Elon Musk irányítása alatt álló Neuralink, hogy saját fejlesztésű agy-gép interfészükkel (brain-computer interface – BCI) megkezdik a fizikai világ gondolatokkal történő manipulálását célző kísérleteket. A szintén a techmilliárdos vezette X közösségi oldalon közzétett bejegyzés szerint a "megvalósíthatósági vizsgálat" megkapta a hatósági pecsétet, így az N1-nek nevezett implantátum felhasználási köre kiegészülhet egy művégtag irányításával.

Hogy pontosan miként is kell elképzelni ezt a folyamatot, arról szokás szerint nem osztott meg túl sok konkrétumot a vállalat. Így jelenleg csak annyit tudni, hogy majd valamikor a későbbiekben állnak elő információkkal arról, milyen formában és mértékben kaphatják vissza fizikai szabadságukat a mozgásukban korlátozott (például gerincsérült) betegek.

Nagyon komoly játék

A Neuralink szűk egy évvel ezelőtt ültette emberbe az első N1-et. Az implantátumot megkapó 29 éves Nolan Arbaugh fiatal felnőttként szenvedett súlyos balesetet, ami miatt nyaktól lefelé teljesen lebénult. A beavatkozás eleinte teljesen problémamentes volt, a páciens pedig alig néhány hónap múlva már úgy volt képes sakkozni és összetett videójátékokat játszani, hogy csak gondolnia kellett a kívánt lépésekre, utasításokra.

Májusban azonban már arról szóltak a hírek, hogy a csatlakozást biztosító szálak elkezdtek visszahúzódni, ami rontotta a rendszer használhatóságát. Ezt állítólag sikerült teljesen kijavítani, nyáron pedig már egy második tesztalanyba is beültették az N1-et – ha hinni lehet a tulajdonos bejegyzésének, minden gond nélkül.

Nem forradalmi, de ettől még fontos lehet

Hogy pontosan hol tartanak most ezek az emberi kísérletek, az a Musk-vezette cégekre jellemző extrém titkolózás miatt nem tudható, annyi viszont bizonyos, hogy ha meg is valósul a héten bejelentett gondolatokkal történő robotkarvezérlés, az nem az első eredmény lesz a területen. 

A Pittsburghi Egyetem kutató például már 2008-ban képesek voltak egy majomba ültetett interfésszel elérni, hogy az állat egy robotkart utasítson ételosztásra az akaratával (PDF). Alig négy évvel később pedig már egy olyan tanulmány jelent meg a Nature-ben, amely szerint két agyvérzéses kísérleti alany is képes volt tárgyak gondolattal történő megragadására (PDF).

A Neuralink ötlete tehát nem újszerű, vagy forradalmi, ám a módszer tökéletesítésében és hozzáférhetőségének, használatának egyszerűsítésében sokat segíthet a vállalat kutatása. Az N1 ugyanis a korábbi megoldásoknál lényegesen kisebb, ráadásul vezeték nélkül használható, azaz a páciensek mindennapjait sokkal kevésbé zavarja, mint a korábbi kísérletekben használt rendszerek.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.