Nem lesz túl kedvező éve a mobilgyártóknak az IDC frissen kiadott jelentése szerint. Az amerikai piackutató cég becslése szerint idén 3,5 százalékkal csökkenhet az eladott okostelefonok mennyisége. A jelenleg bő 1,3 milliárd darabosra becsült éves eladási volumen azonban a valóságban akár még lejjebb is eshet, mivel a szegmens szereplőinek rengeteg problémával kell(ene) egyszerre megbirkózniuk. A teljesség igénye nélkül említhető a kereslet visszaesése, az infláció elszabadulása, a geopolitikai feszültségek, a koronavírussal összefüggésbe hozható alkatrészhiány és általános logisztikai nehézségek.
Hogy mennyire kiszámíthatatlan a helyzet, azt jól mutatja, hogy az IDC rövid időn belül volt kénytelen drasztikusan módosítani a 2022-re vonatkozó előrejelzésén. A fentebb belógatott mínusz 3,5 százalék előtt nem sokkal ugyanis még 1,6 százalékos bővülést vizionáltak a cég szakértői.
A jelentés szerint a nehézségekre reagálva számos OEM-gyártó csökkentette idei évre vonatkozó megrendeléseit, név szerint is említve a két legjelentősebb szereplőt, a Samsungot és az Apple-t. Utóbbit azonban kevésbé érintik a problémák, mivel egyrészt Cupertino sokkal komolyabb ellenőrzést tud gyakorolni a beszállítói láncára (a témával nemrégiben foglalkoztunk részletesen az iPad-gyártás Vietnámba költöztetés kapcsán), másrészt a jellemzően prémium kategóriás portfóliójának vásárlóit kevésbé érintik érzékenyen a gazdasági nehézségek.
Régiós sajátosságok
Az okostelefonos eladások idén a közép- és kelet-európai régióban valósággal beszakadnak: a 2021-es teljesítményhez képest várhatóan 22 százalékkal esik a forgalom. Ez persze nem túl meglepő annak fényében, hogy a jelenlegi legkomolyabb "geopolitikai feszültség" éppen itt és most tombol a szomszédunkban.
A teljes szektor szempontjából azonban ennél is jelentősebb a Kínában tapasztalható recesszió. A legnagyobb okostelefon-piacnak számító országban 11,5 százalékos visszaesést prognosztizálnak a kutatók. A számszerűleg 38 millió darabra rúgó kiesés az idei globális szállítási volumencsökkenés mintegy 80 százalékát teszi ki.
Jó hír viszont, hogy a lejtmenet várhatóan nem tart örökké, sőt különösebben sokáig sem. Az IDC üveggömbje jövőre már 5, a 2026-ig tartó időszakra pedig átlagosan közel 2 százalékot kitevő piacbővülést mutat. Mindeközben folytatódik az 5G-képes készülékek fokozatos térnyerése. 2026-ban már várhatóan az összes eladott mobil közel négyötöde lesz 5G-s modell, melyek átlagára addigra 440 dollár körülire mérséklődik a jelenlegi bő 600 dolláros szintről.
Ráfizetünk, ha a védelmen spórolunk!
Ha a védelmen spórolunk, kiberbűncselekmény áldozatává válhatunk. A Sophos MRD (észlelő és helyzetkező) szolgáltatása védelmet nyújt.
Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész