Az új generatív MI-rendszerek a szabályozást is kihívások elé állítják, és a bíróságoknak olyan kérdésekben kell dönteniük, mint hogy jogszerűen használják-e az adatokat a mesterséges intelligencia betanításához, szerzői jogvédelem alá eshetnek-e a modellek kimenetei, és egyáltalán ki a felelős az így létrehozott rágalmazó vagy kártékony tartalomért. Sokfelé még egyáltalán nem léteznek erre vonatkozó törvények, amelyek kidolgozása Európában is csak most zajlik. Így a problámák többségét is a meglévő jogszabályok alapján kell kezelni, miközben az egymással versengő MI-fejlesztő vállalatok láthatóan képtelenek az önkorlátozásra.
A ChatGPT-t is jegyző OpenAI-t legutóbb már olyan bestseller írók perelték be, mint John Grisham, David Baldacci vagy a Trónok harcának szerzője, George R. R. Martin. A 17 szerző és az Authors Guild írói szakmai szervezet keresete szerint a társaság nagy nyelvi modelljeibe (LLM) táplálta be könyveiket, amivel megsértette szerzői jogaikat, és "szisztematikus, tömeges léptékű lopást" valósított meg. Ebben az 1976-os szerzői jogi törvényre hivatkoznak, amelynek értelmében az OpenAI megsértette volna bejegyzett szerzői jogaikat, amikor engedély és ellenszolgáltatás nélkül másolja a műveiket, beépítve azokat az LLM-ek működésébe is.
Nem valamikor később akarnak megoldást
Az emberinek tűnő szöveges válaszokat generáló algoritmusok, illetve az OpenAI az írók szerint "akaratlanul is cinkossá teszik őket saját helyettesítésükben", akik állandó végzést és kártérítés megfizetését kérik az elveszett licencdíjak fedezésére. Az OpenAI szóvivője az Axios kérdésére válaszolva azonban kifejtette, hogy a cég tiszteletben tartjuk az írók és szerzők jogait, és ők maguk is úgy gondolják, hogy profitálniuk kell az MI-technológiából. Ennek érdekében állítólag "hatékony beszélgetéseket" folytatnak számos alkotóval, sőt az az Authors Guild szervezettel is, megvitatva a mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggályaikat.
Az OpenAI szerint léteznek olyan kölcsönösen előnyös módszerek, amelyek lehetővé teszik "az új technológiát hasznosítását egy tartalomban gazdag ökoszisztémában". A felperesek azonban úgy látják, hogy az LLM-ek azok megélhetését veszélyeztetik, akiknek a művein beleegyezésük nélkül kiképezték azokat, a technológiát pedig "rossz minőségű e-könyvek előállítására, szerzők megszemélyesítésére és az emberek által írt könyvek kiszorítására" használják. Itt példaként hozzák fel, hogy a ChatGPT segítségével írtak és tettek közzé folytatásokat George R. R. Martin sikersorozatához, melynek két utolsó regényét az író még nem publikálta.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak