A világ telekommunikációs vállalatainak többségéhez hasonlóan a Magyar Telekom is erős évet zárt, az Rendszerintegráció/IT üzletág azonban szenvedett.

A bevételét és a profitját is növelte a Magyar Telekom 2020-ban. A tegnap kiadott negyedik negyedéves és éves pénzügyi jelentése szerint még a tervezettnél és az elemzői várakozásoknál is jobbak a vállalat eredményei. A pénznek azonban lesz helye: a 2020 márciusában lezavart frekvenciaaukción több mint 54 milliárdért vásárolt, míg idén januárban 43 milliárdba került a 900 és 1800 MHz-es csomagok megújítása. Az elnyert frekvenciák fejlesztéseket is generálnak.

Erős a készülékértékesítés

Ami a negyedik negyedévet illeti: a bevételek 3,6, az EBITDA 8,6, az adózott eredmény pedig 22,9 százalékkal nőtt éves összevetésben. A negyedév bevétele 188,9 milliárd forint lett szemben az egy évvel korábbi 182,3 milliárddal. Az EBIDTA 62,6 milliárd (tavaly 57,6 milliárd), a működési eredmény 25,9 milliárd (tavaly kereken 20 milliárd), a profit pedig 16 milliárd a tavalyi 13 milliárddal szemben.

Éves szinten a bevétel növekedése szerényebb volt, 0,9 százalék. 2020-ban 673 milliárd forintot termelt a vállalat, míg 2019-ben 666,7 milliárdot. Az EBITDA viszont 2,5 százalékkal nőtt, 197,6 milliárdról 202,6 milliárdra.

A vállalat szerint a jó eredményekhez a vezetékes és a mobilszolgáltatások bevételeinek növekedése is hozzájárult, emellett nőtt a készülékértékesítés is. Bár a piac telített, a vállalat érdemben tudta növelni ügyfélszámát. Egész évet nézve a vezetékes szélessávú előfizetések száma 7,5 százalékkal, a TV-előfizetéseké 6,9 százalékkal nőtt, sőt még a mobilelőfizetéseket is sikerült gyarapítani 1,1 százalékkal.

A tavaly tavaszi és őszi lezárásoknak köszönhető, hogy a mobiladat-forgalom minden korábbinál magasabbra emelkedett: a negyedik negyedévben elérte az előfizetésenkénti 6,4 GB/hó átlagos. Az egész évet nézve 47 százalékkal lett magasabb, mint 2019-ben. Ebben komoly szerepe lehetett annak is, hogy az év folyamán a vállalat egyes ügyfeleinek ingyenesen biztosított korlátlan adatcsomagot 30 napra az előfizetett csomagtól függetlenül. Ettől függetlenül a mobilüzlet bevételei 3,6 százalékkal nőttek, amihez az adatforgalom is hozzájárult a készülékértékesítés mellett.

A vezetékes bevételek 5,4 százalékkal nőttek. Ezt a szegmenst a szélessávú internet, a TV- és a készülékértékesítés hajtotta. Összességében egyébként 2020-ban már a vállalat bevételeinek ötöde származott készülékértékesítésből.

Szenved a T-Systems

A rendszerintegráció/IT üzletágban (ez elsősorban a T-Systemset jelenti) a vállalat annak örülhetett, hogy a negyedik negyedévben – ami ezen a piacon jellemzően a legerősebb szokott lenni –, tudta hozni a 2019-es szintet, 33 milliárd forintot. Ezt azonban csak úgy sikerült elérni, hogy a vállalat Észak-Macedóniában elnyert egy jelentős hardverszállítási projektet. Csak a magyar piacot nézve viszont 2,9 százalék volt a csökkenés.

 
Magyar Telekom: bevételek alakulása
Infogram


De még ez is eredmény az egész évhez képest: az üzletág bevételei ugyanis éves szinten 10,2 százalékkal csökkentek (89,5 milliárd forint). Mint a vállalat közleménye fogalmaz: "a magyarországi közszféra számára végzett alacsonyabb implementációs projekt volumen miatt, melyet nem tudtak ellensúlyozni az észak-macedóniai testre szabott projektekből származó magasabb bevételek". (Tavaly a jelentősebb állami tendereket már rendre a 4iG vitte.)

Ami az idei évet illeti, a menedzsment, a tavalyihoz hasonló CAPEX mellett 1-2 százalékos növekedést vár a bevételben és az EBITDA-ban is.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.