A mesterséges intelligenciát övező hírverés alapján egyértelműnek tűnhet, hogy az új eszközök teljes piaci szegmenseket hódítanak majd meg az orvostudománytól egészen a védelmi iparig. Éppen ezért gondolhatnánk meglepőnek, ha pont a technológiai vonalon lenne magas azok aránya, akik nincsenek meggyőződve az MI kiemelkedő hasznosságáról. A Retool szoftverfejlesztő kutatásának értelmében pedig éppen ez a helyzet: az ágazatban dolgozó 1500 szakember megkérdezésével végzett felméréséből kiderült, hogy a válaszadók több mint fele, 51,6 százaléka tartja túlértékeltnek a mesterséges intelligenciát.
További 23,4 százalék szerint a mesterséges intelligenciát nagyjából a jelentőségének megfelelően kezeljük, 25,1 százalék pedig alulértékeltnek látja az új fejlesztéseket. Ez utóbbival kapcsolatban érdekes, hogy különösen a vezető beosztásban dolgozó válaszadók vélekedtek az átlagnál kedvezőbben az MI-ről, míg a technikai oldalon lévők inkább a túlértékeltség felé hajlottak. Ennek egyik oka minden bizonnyal az lehet, hogy a cégvezetők nyilván nehezebben mennek el bármi mellett, ami a költségmegek takarításával és a bevételek növelésével kecsegteti őket, másokat viszont jobban érdekelnek a gyakorlati problémák.
Biztos, hogy ez még csak a kezdet
Ilyenek például a sérülékenységek (jailbreak, adatmérgezés stb.), amelyek kockázatot jelentenek a mesterséges intelligencia kereskedelmi alkalmazásaiban, de érdemes hozzátenni, hogy ennek ellenére a tech vonalon dolgozók közül is sokan használnak MI-eszközöket a munkahelyükön: ahogy a Futurism beszámolója is kiemeli, a felmérésben részt vevő szoftvermérnökök egyre gyakrabban fordulnak a ChatGPT és a Microsoft által támogatott GitHub Copilot felé a Stack Overflow-val szemben. Mint a kutatásból kiderült, 57,6 százalékuk a korábbinál ritkábban látogatja, 10,2 százalékuk pedig el is hagyta azt.
Ez az MI felforgató hatásának egyik kézzelfogható jele, mivel a felmérés alapján a megítélésétől függetlenül szinte mindenki az új technológiák lehetőségeit és következményeit vizsgálja. A mesterséges intelligencia számos eleme egyelőre nem érhető el a mindennapi felhasználásban, és ahol saját megoldásokat hoznak létre, ott valószínűleg belső felhasználási esetekről van szó, jellemzően az OpenAI valamelyik GPT-kiadására alapozva. Az pedig csak később derül ki, hogy mi lesz a helyzet a modellek finomhangolását és az adatbázisok bővítését követően, amikor megszületnek az MI használatára vonatkozó irányelvek és korlátozások is.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak