Gyorsabban változik a környezet, mint a vállalatok biztonsági felkészültsége, és ebből a hekkerek jöhetnek ki jól – derül ki egy globális biztonsági kutatásából.

Ahogy általában a biztonsági kutatások, a Dell és a Vanson Bourne legfrissebb, 2016 óta harmadszor elvégzett felmérése, a Global Data Protection Index Snapshot 2020 sem sok biztatót mutat az adatbiztonság alakulásáról. 15 országban ezer IT-döntéshozót kérdeztek 14 iparág legalább 250 főt foglalkoztató szervezetétől. A válaszokból az a nem különösebben meglepő kép rajzolódott ki, hogy a helyzet fokozódik: a biztonsági incidensek és a kibertámadások száma is folyamatosan nő.

Két eredője is van a folyamatnak

Mint a kutatás magyarországi bemutatóján Rakoncza Zsolt, a Dell Magyarország vezérigazgatója elmondta, a növekedésnek két fontos forrása: a digitálisan tárolt és értékes adatmennyiség robbanásszerű növekedése, valamint az átalakuló munkavégzés. Számokra lefordítva: a kutatók becslése szerint a cégek és szervezetek jelenleg átlagosan mintegy 13,5 petabájtnyi adatot kezelnek. 2016-hoz képest ez 830 százalékot meghaladó növekedés (akkor ez az átlag nem érte el az 1,5 petabájtot).

Ami pedig az átalakuló munkavégzést illeti, ott elsősorban a távolról dolgozókra kell gondolni: az elmúlt másfél évtizedben globálisan 140 százalékkal nőtt a folyamatosan távmunkázók száma. Ez még akár kezelhető is lenne, ám eközben a válaszadók körében az alkalmazottak több mint fele is időszakosan (pl. heti egy napot) távmunkázik.

Ezek folyamatosan új támadási vektorokat generálnak, és – főleg az adatmennyiség növekedése miatt – az incidensek okozta károk is növekednek. Az elmúlt 12 hónapban átlagosan 1 millió dollár fölé nőtt szervezetenként az adatvesztések okozta átlagos kár. Az mindenképpen pozitív viszont, hogy folyamatosan nő azoknak a vezetőknek az aránya (jelenleg 80 százalék), akik értéket látnak a felhalmozott adatokban, és költenek vagy terveznek költeni a hasznosításukra.

A kutatók szerint ezekre az adatokra a legnagyobb fenyegetést az olyan váratlan események számának növekedése jelenti, mint a kibertámadások, az adatvesztés és rendszerek állásideje. A szervezetek 82 százaléka (szemben a 2018-as 76 százalékkal) legalább egy ilyen problémát tapasztalt az elmúlt 12 hónapban. További 68 százalék pedig tart attól, hogy szervezete valamilyen incidenst fog tapasztalni az elkövetkező 12 hónapban.

Ebben a kutatásban is előjött a védelmi rendszerek komplexitásának problémája: a két vagy több adatvédelmi szolgáltatót/gyártót vagy megoldást használó szervezetek körülbelül kétszer sebezhetőbbek egy olyan incidensben, amely megakadályozza az adataikhoz való hozzáférést, derült ki a válaszokból. Ennek ellenére a szervezetek 80 százaléka dönt úgy, hogy több szolgáltatótól származó adatvédelmi megoldást is alkalmaz, ami 20 százalékos növekedést jelent 2016 óta. A kutatások egyre többször említik a biztonsági kockázatoknak ezt az aspektusát. A Delléhez hasonló eredményt hozott a Cisco tavasszal publikált CISO Benchmark Study 2020 kutatása, valamint a KPMG és az Oracle közös Cloud Threat Reportja is.

Új technológiák – új kockázatok

A kutatást ismertető sajtótájékoztatón Krasznay Csaba egyetemi docens, az NKE Kiberbiztonsági Kutatóintézetének igazgatója többek között az értékarányos kibervédelem fontosságáról beszélt. A kutatás szerint azonban ez az érték nagyon gyorsan emelkedik. Ez inkább közvetve, a váratlan események és kiberbiztonsági incidensek elhárításának költségeiből derül ki. Mindkettő nagyon gyorsan nő. A rendszerleállások átlagos költsége 2018-ról 2019-re 54 százalékkal ugrott meg, így 2019-ben a becsült összköltség átlag 810 ezer dollár volt. Az adatvesztés ehhez képest árnyalatnyival nőtt: 2018-ban 996 ezer dollár volt az átlagos becsült érték, egy évvel később pedig hajszállal egymillió dollár fölé kúszott. A kutatók szerint ezek a költségek szignifikánsan magasabbak azoknál a szervezeteknél, amelyek egynél több adatvédelmi szolgáltatót használnak.

 
Dell Global Data Protection Index Snapshot 2020
Infogram


A tanulmány szerint szinte minden szervezet fektet erőforrásokat a feltörekvő technológiákba. A legnépszerűbb öt technológia a felhő alapú alkalmazások (58 százalék); a mesterséges intelligencia és gépi tanulás (53 százalék); a SaaS, azaz a szoftverek szolgáltatásként történő használata (51 százalék); az 5G-s és felhő alapú peremhálózati infrastruktúrák, azaz az edge computing (49 százalék) és az IoT (36 százalék).

A válaszadók közel háromnegyede (71 százalék) ugyanakkor azt is érzékeli, hogy ezek a technológiák nagyobb adatvédelmi komplexitást hoznak, 61 százalékuk szerint veszélyeztetik az adatvédelemet (lásd a fenti grafikont).

A megkérdezettek 81 százaléka gondolja úgy, hogy a jelenlegi adatvédelmi megoldásaik nem időtállóak, azaz a jövő kihívásainak már nem fognak megfelelne. Ezt egyre többen látják úgy megoldhatónak, ha elmozdulnak az adatvédelem szolgáltatásként történő igénybevétele felé.

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.