A tavaly Nobel-díjat szerző Demis Hassabis szerint 5-10 évre vagyunk a mesterséges általános intelligencia elérésétől, ám addig még nagyon szeretné a levelezést is nyugdíjba küldeni.

Érdekes, esetenként kicsit meghökkentő gondolatokat osztott meg munkájáról és terveiről az SXSW London rendezvényen Demis Hassabis (képünkön). A szakember rengeteg dologról ismert, de leginkább a mesterségesintelligencia-kutatásban élenjáró DeepMind alapító-vezetőjeként és a tavalyi kémiai Nobel-díj egyik díjazottjaként azonosítható be a legkönnyebben. 

A CNET beszámolója szerint Hassabis egyik legfontosabb törekvéseként az elektronikus levelezés teljes megreformálását, a technológia következő generációba léptetését jelölte meg. A világ egyik legjelentősebb MI-kutatója ugyanis "szeretne megszabadulni az e-mailjeitől". Mindez különösen pikánsan hangzik egy olyan cégvezető szájából, akinek a startupját bő egy évtizeddel ezelőtt vásárolta fel a Google, amelynek portfóliójában kiemelkedő szerepet kap a Gmail levelező.

Ahogy arra az amerikai lap írása is rámutat, Hassabis helyzete meglehetősen ambivalens. A szakember egyfelől szenvedélyesen szeretné az emberiség tudományos, orvosi és egyéb képességeit kitágítani a mesterséges intelligencia használatával. Ezzel az alapvető küldetéssel hívta életre 2010-ban magát a DeepMind startupot is. Másrészt viszont az említett felvásárlás óta ott van a profitot, de minimum költségcsökkentést váró tulajdonos, amelynek termékpalettáját egyre inkább áthatják az MI-alapú szolgáltatások és funkciók.

Alvást és megannyi csodát hozhat a szuperintelligencia

Ilyen peremfeltételek mentén azon már nem is nagyon lehet csodálkozni, hogy Hassabis a pódiumbeszélgetésben kifejtette, aludni nem nagyon szokott, és ez a luxus várhatóan a közeljövőben sem adatik meg neki. Addig legalábbis biztosan nem, amíg meg nem alkotjuk az általános mesterséges intelligenciát (AGI), azaz egy olyan algoritmust, amely emberi vagy magasabb szintű intellektuális kvalitásokkal bír. A szakember ennek az elérését 5-10 év távlatában tartja megvalósíthatónak.

Az AGI eljövetelében Hassabis elsősorban komoly lehetőségeket és nem a végítélet napját látja. Elmondása szerint ezzel például képesek lehetünk "sok-sok betegséget – vagy talán az összes betegséget – meggyógyítani". Ezzel kapcsolatban bő egy évvel ezelőtt például már azt jósolta, hogy néhány évre vagyunk az MI-fejlesztette gyógyszerek klinikai teszelésétől. A szuperintelligencia azzal is sokat lendíthet a mindennapjainkon, ha képes lesz hozzájárulni a "korlátlanul rendelkezésre álló megújuló energia" megalkotásához.

Bármennyire is lelkes a mesterséges intelligencia potenciális felhasználását illetően a DeepMind vezére, a technológia körül mostanában csapott zajt ő is túlzónak tartja. Véleménye szerint ennél nagyobb felhajtást már elképzelni sem tud az MI-vel kapcsolatban, ezért ki meri jelenteni, hogy bizony túlpörgette magát a rövid távú várakozásoktól fűtött hájpvonat.

Piaci hírek

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.