Miután az idén fizikai Nobel-díjjal ismerték el a nagy teljesítményű gépi tanulás alapjait adó módszerek fejlesztését, a kémiai területén a fehérjék kutatásában elért eredményeket díjazták, amelyekben meghatározó szerepet kaptak a neurális hálózatok.
Hirdetés
 

Ebben az évben három tudós osztozik a kémiai Nobel-díjon a fehérjék kutatásában elért eredményeivel. Demis Hassabis és John M. Jumper, a Google DeepMind tudósai mesterséges intelligenciára épülő számítási eszközt fejlesztettek ki a fehérjék összetett szerkezetének előrejelzésére, David Baker, a Washingtoni Egyetem biokémikus professzora pedig úttörő eljárásaival megoldotta a korábban lehetetlennek tűnő feladatot egy teljesen újfajta fehérje felépítésével, lehetőséget nyitva munkájával az új formájú és funkciójú makromolekulák tervezésére.

Izgalmas időszak következik

Az ilyen irányú kutatások 2018-ben kaptak lendületet, amikor Hassabis és Jumper MI-eszközöket kezdett alkalmazni a problémál megoldására. Ezek közül az AlphaFold2 már ugyanolyan hatékonyan meg tudta jósolni a fehérjék szerkezetét, mint amire a hagyományos, de sokkal körülményesebben működő technikák képesek voltak. A díjat odaítélő bizottság ezt a mesterséges intelligencia egyik első nagyszabású tudományos áttörésének nevezte, miközben Baker olyan módszereket is kidolgozott, amelyekkel teljesen új fehérjéket lehet létrehozni.

Ez utóbbi elvileg végtelen számú alkalmazást nyithat meg az oltóanyag-tervezésben, a kémiai anyagok érzékelésében vagy az új gyógyszerek létrehozásában: a Washingtoni Egyetem Fehérjetervezési Intézetét vezető professzor szerint "egy teljesen új fehérjevilág" építéséről van szó, ami a 21. században az emberek előtt álló számos problémájára jelenthet majd megoldást. A DeepMind társalapító-vezérigazgatója, Demis Hassabis nemrég azt is megjósolta, hogy az így tervezett gyógyszerek éveken belül eljuthatnak a klinikai tesztelés fázisába.

Kapcsolódó: A mesterséges intelligencia úttörői kapták a fizikai Nobel-díjat

Szerinte belátható időn megjelenhetnek az első, ténylegesen az MI által tervezett gyógyszerek az Alzheimer-kór, a szív- és érrendszeri betegségek, vagy akár a rák kezelésére. A DeepMind ennek érdekében nagyszabású megállapodásokat kötött gyógyszeripari cégekkel, és ezeken keresztül valódi gyógyszerprogramokban is vesz részt. A következő néhány évben így tényleg beindulhat az MI segítségével fejlesztett gyógyszerek klinikai kutatása, amit az egyik legfontosabb területnek tartanak az MI-technológia gyakorlati előnyeinek megtapasztalásához.

Piaci hírek

4 millió dollárral gurigázhat a székletelemző startup

A beszédes nevű Throne olyan dologból igyekszik várat, azaz jövedelmező vállalkozást építeni, amiből a mondás szerint nem lehet.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.