Az amerika technológiai multik elkerülhetetlen összeütközésbe kerültek az ősi indiai kasztrendszerrel, az Apple pedig úttörő szerepet vállalna, hogy megtisztítsa a Szilícium-völgyet kívülről importált merev hierarchiától – olvasható a Reuters hétfői riportjában. A világ legnagyobb tőzsdei cége két évvel ezelőtt frissítette az alkalmazottaira vonatkozó magatartási szabályit a kasztokon alapuló megkülönböztetés kifjezett tiltásával, újabb kategóriát alkotva a már meglévő szempontok, például a faji, vallási, nemi, életkori vagy származásbeli diszkrimináció mellett. A hírügynökség szerint ez annyiban túlmutat az Egyesült Államok diszkriminációs törvényein, hogy azok nem térnek ki külön a kasztrendszer kialakulására.
Az amerikai technológiai szektor már hosszabb ideje tekinti Indiát a képzett külföldi munkaerő legfőbb forrásának, de egy 2020 júniusi ügy jelentett nyilvánvaló jelzést a fenti problémára. Akkor a kaliforniai munkaügyi hatóság perelte be a Cisco Systemst egy alacsony kasztba tartozó indiai mérnök nevében, aki két (magasabb kasztbeli) főnökét vádolta meg karrierje szándékos akadályozásával. A Cisco szerint a vállalatnál végzett belső vizsgálat nem talált bizonyítékot a diszkriminációra, a kaszt pedig amúgy sem "jogilag védett osztály" Kaliforniában, idén augusztusban azonban egy fellebbviteli testület elutasította a cég azon javaslatát, hogy az ügyet a felek által kijelölt választottbíróságra vigyék.
A munkaügyi per és a nyilvános bírósági eljárás a Reuters szerint arra ösztönözte a big tech vállalatokat, hogy elkezdjenek érdemben foglalkozni az indiai munkavállalókat érintő, évezredes hierarchiával. A kereset benyújtása óta számos aktivista és munkavállalói csoport sürgeti az amerikai diszkriminációs jogszabályok aktualizálását, és a techvállalatokat is felszólították saját politikájuk átgondolására. A riportban megszólaló jogászprofesszor azonban arról beszél, hogy az ennek eredményeként születő irányelvek ellentmondásosak lehetnek, mivel a törvények sem világosak, így a szervezeteken belül is megoszlanak róla a vélemények, hogy mennyi értelme van ebben a kárdésben állást foglalni.
Ebben (sem) várható sok az önszabályozástól
Az Apple 2020 szeptemberétől mindenesetre a kasztra való utalást is felvette az egyenlő foglalkoztatási lehetőségekről és a munkehylei zaklatásról szóló szabályaiba. A hírügynökségnek az IBM is megerősítette, hogy a Cisco-per nyomán kibővítette a kasztrendszerrel a globális diszkriminációs szabályzatát, mások viszont ennyire sem mentek bele a részletekbe, hanem azt közölték, hogy az ilyen típusú elfogultság is ugyanolyan elbírálás alá esik, mint a származási vagy nemzetiségi alapú megkülönböztetés tilalma. Ez egyébként formailag Indiában is már 70 éve tilos, a dalitok (a hindu kasztrendszerből kirekesztett emberek) például azóta sem igazán képviseltetik magukat a jobban fizető állásokban.
A Reuters egy vezető munkaügyi ügyvédet is idéz, aki szerint a kasztok bevonásának nincs gyakorlati jelentősége az iránymutatásokba, mert az ilyesmi jogi ereje megkérdőjelezhető. Egy másik szekértő szerint ennek éppen az ellenkezője igaz, de egyetlen vállalatnak sem érdeke a magasabb fluktuáció, az alacsonyabb termelékenység, a belső konfliktusok vagy bármi más, ami árt az üzletnek, és a kasztra való kifejezett utalások minden bizonnyal a HR-panaszok szaporodásához vezetnének. Azt az Apple sem volt hajlandó elárulni, hogy az elmúlt két évben felmerültek-e ügyek az új rendelkezés alapján, és mivel terület jelenleg rendezetlen, a kérdést valószínűleg a bíróságoknak kell megoldaniuk.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak