Az Amazon után a Microsoft is sok milliárd euróból terjeszkedik az Ibériai-félszigeten.

Jelentős adatközponti beruházásokat tervez Spanyolországban a Microsoft, írta a Reuters egy helyi lapra hivatkozva. A hírt, hogy a vállalat már beadta építésiengedély-kérelmét egy Zaragoza mellett építendő adatközpontra, Aragónia regionális kormánya is megerősítette. A big tech tíz év alatt összesen 6,7 milliárd eurót fordít majd fejlesztésekre a régióban, közölte a kormány szóvivője a hírügynökséggel. Ha a tervek megvalósulnak, hamarosan Aragónia lehet az Európai Unió egyik legnagyobb felhős központja.

Úgy tűnik, a nagy felhőszolgáltatók kezdik felfedezni maguknak Spanyolországot – Microsoft például 2,1 milliárd eurós beruházással Madrid vonzáskörzetében szintén épít egy nagyobb adatközpontot –, Aragónia azonban minden más spanyol helyszínnél népszerűbb. Az Amazon májusban jelentette be a Microsofténál is ambiciózusabb beruházásait: szintén tíz év alatt és szintén Aragóniában 15,7 milliárd eurót költ adatközpontok építésére.

Az Amazon közleménye részben magyarázatot ad a régió népszerűségére: jók az infrastrukturális kapcsolatai, optimális a földrajzi elhelyezkedése. Zaragoza, amely az ötödik legnagyobb spanyol város, félúton fekszik Madrid és Barcelona között, az Ibériai-félszigetet Franciaországgal és Európa többi részével összekötő fő kereskedelmi folyosó kellős közepén. Ezért aztán az utóbbi időszakban fontos logisztikai és közlekedési csomóponttá vált Spanyolországban – és az egész Unióban.

Szerencsés együttállás

Adatközpontok üzemeltetéséhez megfelelőek Aragónia éghajlati viszonyai, és nagyon jó az energiaellátása – dicsérte a régió kínálta lehetőségeket a spanyol kormány digitális átalakulásért és a közszolgáltatásokért felelős miniszter, José Luis Escrivá. Utóbbi tényező egyre fontosabb, bár egyelőre a környezetvédelemi szempontokat még rendre felülírja, hogy a vállalatok és a politikusok szeme előtt is sokszor csak egy cél lebeg: előbb célba érni a nagy MI-versenyben. Ez hajtja a jelenlegi adatközpont-építési lázat is.

Aragónia és Zaragoza éppen ezért szerencsés választásnak tűnik, hiszen olyan szeglete a világnak, ahol a kecskét úgy lehet jóllakatni (új adatközpont-kapacitások), hogy közben talán a káposzta is túléli (bőséges megújuló energiaforrások állnak rendelkezésre). Részben ez magyarázhatja a két big tech helyszínválasztását: az AWS adatközpontjai a terv szerint 100 százalékban megújuló energiával működnek, ami összhangban van a spanyol kormány adatközpont-stratégiájával. Hasonló célokat tűzött ki a Microsoft is, amely a jelentősebb beszállítóitól is megkövetelné, hogy 2030-ig 100 százalékban álljanak át szén-dioxid-mentes villamosenergia használatára.

(Nyitókép: A Neustra Senora del Pilar bazilika Zaragozában)

Cloud & big data

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.