Bár az egyes cégeknél bejegyzett szabadalmaknak nem annyira a mennyisége, mint inkább a minősége számít, a szabadalmi portfólió mérete fontos mérőszám a globális vállalkozások megítélésében.

A Samsung Electronics nem csak az Amerikában bejegyzett szabadalmak tekintetében őrzi stabilan a második helyét a hagyományos listavezető IBM mögött, de globálisan már két éve a dél-koreai elektronikai óriás rendelkezik a legtöbb szabadalomcsaláddal, vagyis az egy közös bejelentésre hivatkozó oltalmakkal – derül ki az IFI Claims 2021-re vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Samsung portfóliója összesen már több mint 90 ezer ilyen szabadalomcsaládot foglal magában.

A szabadalmi tevékenységet a tudósok mellett a befektetők és a piaci elemzők is létfontosságú mérőszámnak tekintik egy-egy globális vállalkozás megítélésében, amennyiben következtni enged annak pénzügyi állapotára, és az általa kezelt szellemi tulajdon általában is jellemzi a vállalatok eredményeit. Így a szabadalmi rangsorból a cégek mögöttes értékeire, kutatás-fejlesztési stratégiájának hatékonyságára, illetve az adott területeken való versenyképességére is következtetnek.

Természetesen a sikeres bejegyzések mennyisége önmagában nehezen értelmezhető mérőszám, hiszen a széles körben használt és innovatív szabadalmatöbbet érnek a nagy csomó triviális ötletnél, amelyekre ugyanúgy ráütötték a pecsétet. A nemzetközi rangsorban is általában a vállalatok által aktuáisan birtokolt összes szabadalmat figyelik, nem pedig a legutóbbi évben termelt beadványok számát, hiszen a kumulált eredmény ad teljes képet a piaci szereplők szabadalmi állományáról.

Kína minden tekintetben nyomul

A top10-es listát tekintve nem csak a Samsung vezető helye érdekes, hanem az is, hogy már az első tíz helyből hatot foglalnak el kínai cégek. Ehhez képest a japánokat két vállalat (Canon, Panasonic), az amerikaiak pedig az említett IBM képviseli a nyolcadik, kilencedik és tizedik helyeken. Az Egyesült Államokban és a nemzetközileg elismert szabadalmak rangsora sem igazán feleltethető meg egymásnak: az Apple például az előbbi listán a 7, míg az utóbbin csak a 37. helyet foglalja el.

Összességében már Kínához kapcsolódik az összes nemzetközi szabadalom 29 százaléka, miközben az USA és Japán 24, illetve 19 százalékkal képviselteti magát. Az elemzők ehhez azért hozzáteszik, hogy az utóbbi két portfóliót még mindig sokkal érettebbnek és erősebbnek kell tekinteni, de a számok mindenképpen azt mutatják, hogy Kínában hatékonyan ösztönzik és forrásokkal is bőven ellátják a saját szellemi tulajdon felépítését célzó k+f kultúrát.

Erre egyébként nem csak a saját oltalmak gyűjtögetése jellemző. Ahogy nemrég írtuk, az Európai Bizottság eljárást indított a Kereskedelmi Világszervezetnél, mert álláspontja szerint Kínában az európai cégeket bírósági ítéletekkel és büntetésekkel riasztják el tőle, hogy külföldi bírósághoz forduljanak a kulcsfontosságú szabadalmaikat érintő sérelmeikkel. Mindezzel a kínai vállalatoknak olcsóbb vagy akár ingyenes hozzáférést kényszerítenek ki az alapvető európai technológiákhoz.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.